REKLAMA

USA skanowały e-maile użytkowników Yahoo

2016-10-05 09:34
publikacja
2016-10-05 09:34

Portal Yahoo udostępniał potajemnie wiadomości swoich użytkowników amerykańskiemu wywiadowi. Służby skanowały w ubiegłym roku pocztę właścicieli milionów adresów mailowych, zarejestrowanych w domenie portalu, w celu pozyskania konkretnych informacji.

fot. / / Yahoo.com

FBI i Agencja Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych miała mieć dostęp do setek milionów kont poczty Yahoo Mail dzięki rządowemu nakazowi – donosi agencja Reuters w oparciu o anonimowe źródła będące związane ze sprawą.

Choć Yahoo nie chce szerzej komentować sprawy, na pytania o tę sytuację odpowiedziało krótkim oświadczeniem „Yahoo jest spółką przestrzegającą prawa i działającą zgodnie z zasadami Stanów Zjednoczonych”. Pracownicy służb mieli wymagać od firmy informacji o odnotowaniu konkretnego ciągu znaków w treści lub załączniku do przesyłanych wiadomości użytkowników.

Eksperci ds. nadzoru zapowiadają, że to pierwszy sygnał zmiany w podejściu amerykańskiego wywiadu do monitorowania sieci. Zamiast analizy historycznych wiadomości lub badania niewielkiej liczby kont pocztowych, urzędy chcą monitorować e-maile na bieżąco dzięki analizie słów kluczowych.

Yahoo: hakerzy wykradli dane z 500 mln kont naszych użytkowników

Hakerzy wykradli informacje z 500 milionów kont użytkowników Yahoo - ogłosił we wrześniu amerykański portal. Podejrzewa on, że za atakiem, do którego doszło pod koniec 2014 roku, mogli stać hakerzy powiązani z obcym państwem.

W ręce cyberprzestępców trafiły imiona i nazwiska użytkowników, ich daty urodzenia, adresy elektroniczne, numery telefonów, zahaszowane hasła, a także pytania i odpowiedzi pomocnicze, które służą weryfikacji tożsamości użytkownika.

Yahoo zapewniło, że hakerzy nie przejęli niezabezpieczonych haseł ani informacji dotyczących kont bankowych czy kart płatniczych.

Według znanego kryptografa Bruce'a Schneiera może to być największy wyciek danych w historii.

"Podczas dochodzenia nie znaleziono żadnych dowodów na to, że ta jednostka jest teraz obecna w sieci Yahoo" - dodano w komunikacie. Firma poinformowała, że współpracuje z amerykańskimi władzami w sprawie włamania, i twierdzi, że skontaktowała się z poszkodowanymi użytkownikami.

Nie podano konkretnie, kto mógł stać za atakiem.

Mateusz Gawin

PAP/jhp/ mc/

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~niepelnosprawny_org
za czasów zimnej wojny "rózne rzeczy" sie robiło, ale teraz to juz przegiecie tworzcie cos co was wzmocni przed rosnaca w sile Rosje... i Chiny ewentualnie, bo zajmujecie sie drobnostkami
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Dżejms
To teraz pomyślcie jak się skończy jak będzie wyłącznie elektroniczny pieniądz.
~Dżejms
Od lat piszę że przynajmniej część (myślę że większa) jest w sofcie celowo.
~takje
Tylko bardzo naiwne osoby mogą wierzyć że tak potężny zbiór informacji nie jest przeszukiwany przez służby.
~hdrvn
A kogo ci święci amerykanie nie śledzą?

Ale gdyby tak wyszło na jaw ze Rosjanie albo Chińczycy skanowali yahoo czy gmail'a to by się amerykańska prasa zes**** po same uszy z oburzenia. Ale to amerykanie śledzą, wiec wszystko cacy, wielcy obrońcy demokracji i wolności...
~endi
USA powinny wypłacić każdemu komu przeglądały pocztę odszkodowanie
~DarekD
Tak obłudnego, cynicznego i zakłamanego kraju na świecie jak USA nie ma na tym świecie. Wyhodowali rasowy obłęd Hitlera ( amerykańska eugenika ), finansowali i współpracowali z nazistami ( Standard Oil Rockeffelera -współwłaściciel niemieckiego złowieszczego IG Farben czy też korporacja Henry Forda, United Steelworks,Tak obłudnego, cynicznego i zakłamanego kraju na świecie jak USA nie ma na tym świecie. Wyhodowali rasowy obłęd Hitlera ( amerykańska eugenika ), finansowali i współpracowali z nazistami ( Standard Oil Rockeffelera -współwłaściciel niemieckiego złowieszczego IG Farben czy też korporacja Henry Forda, United Steelworks, General Elektric - by wymienić tylko niewielką cześć jankeskich kolosów gospodarczych skażonych niechlubną współpracą. Amerykę powinno się zaorać i pogrzebać na wieki.
~zez
USA - "ostoja" demokracji, a tak naprawdę najbardziej zakłamane państwo na świecie. Miłują pokój i dlatego mają największą armię na świecie, są tolerancyjni i postępowi i dlatego mają najwięcej więźniów na świecie, są bogaci i dlatego są najbardziej zadłużonym krajem na świecie itd. itd.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki