REKLAMA

UOKiK sprawdza pośredników na Allegro. Pod lupą zakupy z Chin

2016-11-22 06:00
publikacja
2016-11-22 06:00

Nie informują o tym, że tylko zamawiają towar w imieniu klienta i nie wskazują prawdziwych danych sprzedawcy. Po zakupach pozostaje niesmak z uwagi na brak możliwości reklamacji i bardzo długie oczekiwanie na przesyłkę – na portalach aukcyjnych kwitnie pozorny dropshipping. 

Zarówno Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jak i międzynarodowe instytucje nie odnotowują bezpośrednich skarg od Polaków kupujących samodzielnie przez AliExpress – wynika z informacji uzyskanych przez Bankier.pl. Zwraca się natomiast uwagę na problem pozornego dropshippingu. Średnio do Urzędu napływają trzy skargi tygodniowo na sprzedawców, którzy jedynie pośredniczą między chińską hurtownią a klientem

fot. Novic / / YAY Foto

Pozorny dropshipping kwitnie na portalach aukcyjnych

Jak dowiedziała się redakcja Bankier.pl, Polacy nie skarżą się do UOKiK-u na nieuczciwych sprzedawców z portalu AliExpress, a na polskich „przedsiębiorców”, którzy pośredniczą w takich zakupach. – Skarg na portal AliExpress nie mamy. Jednak dostrzegalny jest problem tzw. pozornego dropshippingu, który polega na tym, że przedsiębiorcy na portalach aukcyjnych w Polsce nie informują konsumentów o tym, czy są sprzedawcami, czy tylko pośrednikami. Konsument kupuje tak naprawdę u chińskiego sprzedawcy i w następstwie pozbawiony jest praw do reklamacji, z których mógłby skorzystać kupując u polskiego sprzedawcy – mówi w rozmowie z Bankier.pl Konrad Trześniak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pozorny dropshipping

Pozorny dropshipping polega na tym, że najczęściej mniejsi przedsiębiorcy oferują produkty sprowadzone z hurtowni, jednak nie deklarują jednoznacznie czy są sprzedawcami, czy pośrednikami. Wedle prawa przedmiot powinien zostać wysłany bezpośrednio z hurtowni, jednak wszystkie obowiązki związane np. z reklamacją spoczywają na sprzedawcy. W przypadku pozornego dropshippingu odpowiedzialność przenoszona jest na inny podmiot, o którym najczęściej nie informuje się konsumenta. 

W październiku podczas jednej z konferencji poświęconych handlowi w internecie poruszono ten temat. Przedstawiciele Urzędu mówili wówczas o problemie pozornego dropshippingu, o którym pisał portal Dlahandlu.pl; „Gdzieś tam są jakieś niuanse, gdzieś z tyłu może być wpisane: my tylko sprowadzamy, my tylko pośredniczymy, gdyż sprzedawcą jest podmiot chiński, ale nie jest on nazwany. Nie ma też informacji, kto odpowiada z tytułu rękojmi. A jeśli nie mamy zdefiniowanego sprzedawcy, to nie mamy do kogo kierować roszczenia w przypadku, kiedy towar okaże się wadliwy. Nie wiadomo też, do kogo skierować oświadczenie o odstąpieniu od umowy.”

fot. / / Allegro

Działania UOKiK-u

Jak ze skargami radzi sobie UOKiK? – W takich przypadkach, po otrzymanych zawiadomieniach od konsumentów podejmujemy działania, by przedsiębiorcy usunęli szkodliwe praktyki. Nasze zastrzeżenia dotyczą tego, że konsumenci pozbawieni są rzetelnej, jasnej i zrozumiałej informacji, również o cenach, przez wprowadzających w błąd nieuczciwych przedsiębiorców – wyjaśnia w rozmowie z Bankier.pl Trześnicki.

Nieuczciwi sprzedawcy są karani przez Urząd, między innymi w 2014 roku na firmę Trade Connect z Kielc nałożono karę 9700 złotych. Sprzedawca naruszył interesy konsumentów przez brak umieszczenia informacji:

  • o tym, że przedmiotem aukcji organizowanych przez przedsiębiorcę jest usługa pośrednictwa w zakupie towaru od zagranicznego sprzedawcy, a nie sprzedaż towaru prezentowanego w tytule i w opisie aukcji,
  • o imieniu, nazwisku (nazwie) i adresie (siedzibie) sprzedawcy towaru,
  • o cenie towaru i wynagrodzeniu przedsiębiorcy, obejmującej wszystkie ich składniki, a w szczególności cła i podatki,
  • o przedsiębiorcy, któremu kupujący powinien odesłać otrzymany towar w przypadku odstąpienia od umowy.
fot. / / Allegro

UOKiK otrzymuje około trzech zgłoszeń podobnych spraw związanych z pozornym dropshippingiem tygodniowo, poinformowali przedstawiciele Urzędu podczas wspomnianej konferencji. Mimo rosnącej świadomości konsumentów w zakresie zakupów przez internet, wielu nadal łapie się na nieoryginalne przedmioty sprzedawane po cenie niższej od rynkowej i tym samym, chcąc nie chcąc, wspiera nieuczciwych pośredników.

Podsumowując, aby się nie naciąć, należy dokładnie przeczytać wszystkie dane o sprzedawcy oraz sprawdzić, skąd będzie wysyłana przesyłka.  

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (26)

dodaj komentarz
~XyZall
Sprzedawalem na allegro na zasadzie dropshippingu przez okres 4 miesiecy. Sprzedaz dotyczyla elektroniki. Wystawialem rachunki za usluge, a sprzedawce prosilem kazdorazowo o zalaczenie rachunku za przedmiot. Oczywiscie wszystkich w aukcji informowalem o tym, czego dotyczy sprzedaz, o ewentualnych dodatkowych oplatach celnych, o vacie.Sprzedawalem na allegro na zasadzie dropshippingu przez okres 4 miesiecy. Sprzedaz dotyczyla elektroniki. Wystawialem rachunki za usluge, a sprzedawce prosilem kazdorazowo o zalaczenie rachunku za przedmiot. Oczywiscie wszystkich w aukcji informowalem o tym, czego dotyczy sprzedaz, o ewentualnych dodatkowych oplatach celnych, o vacie. Oczywiscie bralem na siebie odpowiedzialnosc za 14 dniowy zwrot (na ali przyjmuja zwroty bez problemu-odsylka telefonu pp 15zl). Co wiecej bralem na siebie odpowiedzialnosc rekojmi i wykonywalem ewentualne naprawy sprzetu (srednio 2 naprawy na 100 zamowien na 12m-cy). Co najwazniejsze ZERO negatywow, klienci zadowoleni, a ja zarobilem i moglem legalnie rozliczyc sie z US. Mozna? Mozna! Wystarczy troszke checi i zaangazowania. Oczywiscie allegro kilkukrotnie zablokowalo mi konto bez przyczyny...ale ta praktyke chyba kazdy sprzedajacy zna.
~Adrian
Jestem oburzony tym artykułem, zajmuje się dropshippigiem od wielu lat i prawda jest zupełnie inna. Niestety wygląda to jak wygląda nie dlatego, że pośrednik jest nieuczciwy tylko dlatego, że allegro nie pozwala na umieszczanie takich zapisów, który by w pełni regulowały ten biznes. Allegro zawiesza konta za pisanie o pośrednictwie.Jestem oburzony tym artykułem, zajmuje się dropshippigiem od wielu lat i prawda jest zupełnie inna. Niestety wygląda to jak wygląda nie dlatego, że pośrednik jest nieuczciwy tylko dlatego, że allegro nie pozwala na umieszczanie takich zapisów, który by w pełni regulowały ten biznes. Allegro zawiesza konta za pisanie o pośrednictwie. Zmusza użytkowników do tego aby pisali, że to oni są sprzedawcami co też robią i wprowadzają klientów w błąd. Poprzez takie zapisy sprzedawca jest też narażony później na konsekwencje skarbowe. Niestety nie ma innego wyjścia i trzeba się dostosowywać i jakoś dalej sprzedawać. Problem jest w allegro nie w sprzedawcach. Pozwalają na taki biznes, zakładają konta ale ich system nie jest dostosowany i jest bardzo krzywdzący dla sprzedawców i klientów którzy są wprowadzani w błąd. Jeżeli jest Pani zainteresowana szeroko tematem proszę napisać na adres [email protected]
Prawda jest zupełnie inna a temat bardzo głęboki i problematyczny. To co Pani napisała to skrawki, które widzi tylko z wierzchu Kowalski.
~tom
Skoro allegro nie pozwala na takie zapisy to widocznie nie pozwala na taki handel.
~qwe odpowiada ~tom
Ciekawe jest to, że allegro samo jako użytkownik allegro sprzedaje towar dropshippingiem :-)
~Grzesiek
Ktoś na forum mówił "jak zweryfikować czy sprzedawca ma produkt na stanie" to proste - jeśli czas oczekiwania na wysyłkę wynosi 3tyg. to sprzedawca na bank nie ma towaru i jest pośrednikiem. Takie aukcje z "automatu" powinny być przenoszone przez Allegro do działu usług bo nie każdy doczyta o czasie dostawy wypisanej Ktoś na forum mówił "jak zweryfikować czy sprzedawca ma produkt na stanie" to proste - jeśli czas oczekiwania na wysyłkę wynosi 3tyg. to sprzedawca na bank nie ma towaru i jest pośrednikiem. Takie aukcje z "automatu" powinny być przenoszone przez Allegro do działu usług bo nie każdy doczyta o czasie dostawy wypisanej małym druczkiem. Ja to sprawdzam, niestety jest pełno takich aukcji. Poza tym cło powinien pokrywać pośrednik. Skoro sprzedaje w Polsce cło kupującego nie powinno intwresować. Sprzedawca może wliczyć cło do finalnej ceny ale w tedy produkt byłby niekonkurencyjny.
~mr_m
Uczciwyposredniku, tylko oferta niech bedzie w dziale uslugi, a nie w kategorii przedmiotu.
~prostejakdrut
"jeśli nie mamy zdefiniowanego sprzedawcy, to nie mamy do kogo kierować roszczenia w przypadku, kiedy towar okaże się wadliwy. Nie wiadomo też, do kogo skierować oświadczenie o odstąpieniu od umowy"
Zamiast biadolić, wystarczy nie kupować u konkretnego sprzedawcy. Mam wątpliwości, kupuję gdzieindziej. W ten sposób wszyscy
"jeśli nie mamy zdefiniowanego sprzedawcy, to nie mamy do kogo kierować roszczenia w przypadku, kiedy towar okaże się wadliwy. Nie wiadomo też, do kogo skierować oświadczenie o odstąpieniu od umowy"
Zamiast biadolić, wystarczy nie kupować u konkretnego sprzedawcy. Mam wątpliwości, kupuję gdzieindziej. W ten sposób wszyscy kanciarze zostaliby momentalnie wyeliminowani. No ale jak się nie można powstrzymać, to potem się płaci frycowe.
~PRO-FAN
Proste jak drut. Tylko który sprzedawca jest pewny? znasz wszystkich sprzedawców na allegro i ich rekomendacje? podaj wszystkich nieuczciwych i momentalnie wyeliminujemy kanciarzy !
A w tym
Proste jak drut. Tylko który sprzedawca jest pewny? znasz wszystkich sprzedawców na allegro i ich rekomendacje? podaj wszystkich nieuczciwych i momentalnie wyeliminujemy kanciarzy !
A w tym przypadku pośrednicy udają sprzedawców. To oszuści
~redundant
W artykule trzy razy napisane jest to samo. To jest jakiś tekst dla debili? Jak czegoś nie zrozumiem, to sobie przeczytam jeszcze raz ten sam fragment. Nie potrzeba przepisywać tego samego po sto razy. No chyba, że nie jakość się liczy, tylko ilość.

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki