REKLAMA

Trigon DM obniżył rekomendacje dla Grupy Kęty, Mangaty i Stalproduktu

2021-07-05 11:40
publikacja
2021-07-05 11:40
Trigon DM obniżył rekomendacje dla Grupy Kęty, Mangaty i Stalproduktu
Trigon DM obniżył rekomendacje dla Grupy Kęty, Mangaty i Stalproduktu
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Analitycy Trigon DM w raporcie z 29 czerwca obniżyli rekomendacje dla Grupy Kęty, Mangaty i Stalproduktu do "trzymaj" z "kupuj" i podtrzymali zalecenia dla Alumetalu i Rawlplugu. Zrewidowali też ceny docelowe akcji tych spółek.

"Ostatnie wzrosty wycen spółek z szeroko pojętego sektora metali skłaniają nas do obniżenia naszych zaleceń i rozliczenia się z TOP PICKÓW ze strategii rocznej, do których zaliczały się Kęty (455 PLN), Alumetal (45 PLN), Cognor (1,4 PLN), Stalprodukt (224 PLN). Od grudnia kursy ww. spółek wzrosły odpowiednio o 53, 47, 158 i 76 proc." - napisano w raporcie.

Spółka rekomendacja cena docelowa rekomendacja cena docelowa
obecna obecna poprzednia poprzednia
Alumetal trzymaj 65,4 trzymaj 64,3
Grupa Kęty trzymaj 679 kupuj 667
Mangata trzymaj 94 kupuj 120
Rawlplung kupuj 24,1 kupuj 14,2
Stalprodukt trzymaj 406 kupuj 412
Cognor bez rekomendacji - bez rekomendacji -
Mfo bez rekomendacji - bez rekomendacji -

Wśród spółek związanych z branżą metali, których kursy mają szanse zachowywać się lepiej od reszty sektora analitycy Trigon DM wskazują na Rawlplug (ograniczenie importu wyrobów śrubowych do UE) oraz MFO (konsolidacja rynku, problemy mniejszych graczy z dostępnością wsadu).

"W dalszym ciągu nisko wyceniany wydaje się Cognor (utrzymanie safeguardu pozwoli utrzymać wyższe marże niż przed pandemią), jednak jest to spółka mocno uzależniona od przyszłej koniunktury w budownictwie, gdzie trudno nam oczekiwać utrzymania popytu na obecnym poziomie również w 2022 roku. Neutralnie podchodzimy do Kęt (oczekujemy neutralizacji marż SOG w 2H’21 oraz w ‘22r w kontekście obecnych cen tworzyw sztucznych) oraz Mangaty (trudno przewidzieć, jaka część obecnego wzrostu cen stali rzeczywiście będzie przełożona na klienta w sektorze automotive)" - napisano w raporcie.

Analitycy uważają, że ceny cynku sprzyjają wynikom Stalproduktu, jednak ceny energii zaczną dużo dokładać po stronie kosztów w kolejnych kwartałach. W przypadku Alumetalu spodziewają się, że górka wynikowa jest już za nami i spółka ta wydaje się w perspektywie najbliższych miesięcy najmniej atrakcyjna w kontekście ciągle słabych danych z rynku motoryzacyjnego (obecna waluacja uwzględnia już średniocykliczny zysk EBITDA na poziomie 155 mln zł rocznie).

"Naszym zdaniem warto wykorzystać dobre obecnie otoczenie makro, które przejawia się wysokim poziomem zamówień oraz rosnącymi cenami surowców do ograniczenia ekspozycji na segment przemysłowy. Rekordowe order intake oraz długi lead time w spółkach przemysłowych to efekt nie tylko odłożonego popytu z 2020 roku, ale również przyśpieszonego popytu z kolejnych kwartałów, na który wpływają oczekiwania inflacyjne. Sytuacja ta jest potęgowana przez problemy z dostępnością materiałów (efekt ograniczenia produkcji na skutek tarcz rządowych, szczególnie widoczne w USA, na co wskazuje pogłębiający się deficyt handlowy), ograniczone możliwości importu towarów spoza UE wynikające z braku kontenerów, wysokich stawek frachtu czy przestoje w portach (lockdowny)" - napisano w raporcie.

Analitycy Trigon DM dodają, że w otoczeniu niepewności dostępu do produktu spółki przemysłowe mają możliwość podnoszenia cen dla klientów końcowych.

"W marżach spółek downstreamowych nie widzimy jeszcze negatywnego wpływu rosnących cen metali - głównie stali - na wyniki z uwagi na wcześniejsze kontraktacje oraz zapas magazynowy (ArcelorMittal z ok. 6-msc wyprzedzeniem podaje oferty cenowe; ostatnie podwyżki AM wskazują na ceny HRC na grudzień 2021 na poziomie 1150 EUR/t vs. wrzesień/październik 900 EUR/t, kwiecień/maj 700-750 EUR/t oraz 550 EUR/t w 2H20), jednak już teraz niektóre spółki wskazują nawet na 100 proc. wzrosty cen stali kontraktowanej na Q1’22 względem Q1’21. Wyzwaniem dla mniejszych podmiotów staje się natomiast zapewnienie finansowania kapitału obrotowego" - napisano w raporcie.

"Uważamy, że zbliżamy się do momentu, gdzie rosnące ceny metali wpłyną na ograniczenie popytu na nie. W Chinach pojawiają się już przypadki ograniczania produkcji z uwagi na problemy z finansowaniem kapitału obrotowego, przy zachowaniu konserwatywnego podejścia tamtejszego sektora finansowego. Historycznie wysokie wzrosty PPI wpływały na mocne hamowanie PMI dla przemysłu, istnieje więc duża szansa, że zbliżamy się do górki wynikowej w przemyśle (napędzanej bardziej przez marże niż wolumen sprzedaży). Ryzykiem dla cen metali pozostaje także podatek od nieruchomości w Chinach, które w ten sposób mogłyby zahamować wzrost ich cen (budownictwo mieszkaniowe konsumuje najwięcej metali)" - dodano.

Depesza jest skrótem raportu Trigon DM dotyczącego spółek metalowych. Autorem raportu jest Łukasz Rudnik.

Pierwsze rozpowszechnienie rekomendacji nastąpiło 29 czerwca, o godzinie 8:00.

W załączniku znajdują się wymagane zastrzeżenia prawne. (PAP Biznes)

pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Do pobrania

39730566_PrzemysłMetalowy_20210629_PAP.pdfpdf
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki