REKLAMA
WEBINAR

Unia odpowiada za 60 proc. rachunku za prąd? KE odpowiada na manipulację w kampanii rządowej

Jacek Misztal2022-02-14 14:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-02-14 14:30

W ciągu ostatnich dni stało się głośno o kampanii informacyjnej rządu, że to Unia Europejska w odpowiada za 60 proc. opłat za prąd. Rządowy przekaz kreuje wrażenie, że każdy z nas w rachunkach za prąd płaci głównie, bo aż w 60 procentach, za emisje CO2. Zamiast planować modernizację sektora, dyskusja koncentruje się na tym „czyja wina” i jak wyjść z systemu handlu emisjami CO2.

Unia odpowiada za 60 proc. rachunku za prąd? KE odpowiada na manipulację w kampanii rządowej
Unia odpowiada za 60 proc. rachunku za prąd? KE odpowiada na manipulację w kampanii rządowej
fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

To nieprawda, że Unia Europejska odpowiada za 60 proc. opłat za prąd 

Od kilkunastu dni na ulicach miast można spotkać bilbordy, które informują nas, że ostatnie podwyżki cen energii to rzekomo wynik polityki energetycznej Unii Europejskiej. Dowiadujemy się, że aż 60 proc. kosztów produkcji energii to wynik działań UE. Słowem, za podwyżki odpowiada Unia. Z tym że to nie jest prawda, o czym piszą eksperci zajmujący się energetyką. 

Do zarzutów odniosła się też Komisja Europejska, która kilka dni temu na Twitterze opublikowała post wyjaśniający, na czym polega manipulacja. Jak wyjaśnia UE:

  • koszty emisji CO2 stanowią 60 proc. kosztów produkcji energii, ale tylko ok. 20 proc. Twojego rachunku za prąd,
  • przychody z handlu emisjami CO2 nie trafiają do Brukseli, ale zasilają polski budżet, co powinno się równać z inwestycjami w czystą i tanią energię oraz ochronne konsumentów.

Dla władzy korzystny jest przekaz, że to "zła" Unia podnosi nam ceny prądu. Rzeczywistość jest jednak inna. Winę za tak wysokie rachunki ponoszą rządzący na przestrzeni ostatnich przynajmniej dwudziestu lat, którzy zaniedbali transformację energetyczną. Co więcej, rząd niewiele robi w tej kwestii, co poskutkuje jeszcze wyższymi cenami energii.

Te rzekome 60 proc., które tak kłuje w oczy rządzących, nie trafia do Brukseli - zostało przejedzone przez rząd. A mówimy o gigantycznych kwotach rzędu 57 mld zł. Tylko w 2021 r. polski budżet zyskał w ten sposób ponad 25 mld złotych. Zamiast dokonywać inwestycji w zieloną energię, postanowiono sprzeniewierzyć ok. 1,5 mld zł na budowę węglowych bloków w elektrowni Ostrołęka, które z czasem wyburzono.

Forum Energii

Kampania za 12 mln złotych

Antyunijna kampania dotycząca cen prądu, według wp.pl, kosztuje ponad 12 mln złotych. Pomysłodawcą jest Ministerstwo Aktywów Państwowych, a państwowe firmy energetyczne zostały zmuszone do zrzucenia się na realizację pomysłu polityków. Pieniądze na kłamliwą kampanię popłynęły z następujących spółek: Enea Połaniec, Enea Wytwarzanie, PGE GiEK, Tauron Wytwarzanie, PGNiG Termika, Energa.

Część informatorów wp.pl twierdzi, że to osobisty pomysł szefa MAP Jacka Sasina.

12 mln złotych nie jest może w skali budżetu państwa sumą olbrzymią. Na telefon zaufania dla dzieci zabrakło znacznie mniejszych pieniędzy. Zamiast jednak wydać te pieniądze z pożytkiem dla sektora energetycznego i zrealizować chociaż drobną inwestycję w skali kraju, jak zwykle władza wolała wydać na propagandę, oczernianie Unii Europejskiej i podburzanie Polaków. 

Źródło:
Jacek Misztal
Jacek Misztal
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 502 924 237

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (147)

dodaj komentarz
marszalek2020
Żenujące jest, że w portalu zajmującym się ekonomią ukazują się artykuły w których nie rozróżnia się kosztów wytworzenia towaru od ceny końcowej dla klienta.

Po cichu mam nadzieję, że ktoś kazał wam ten artykuł opublikować i jest wam mocno wstyd.
niederfurzdorf
Co trzeba mieć w głowie albo w sumieniu aby pisać o "manipulacji ws RACHUNKÓW" za prąd i dawać w tle rzeczony plakat z treścią jasno pokazującą, że chodzi o koszt wytworzenia a nie rachunku.
wibor3m
To dopiero początek jazdy a już boli. Dotąd te uprawnienia CO2 były w większości zwykłym dodatkowym podatkiem. Jest tez pytanie czy Sasin i reszta „ekspertów” zawsze wiedza kiedy sprzedać te uprawnienia po dobrej cenie na NIEMIECKIEJ giełdzie (tak, PiS jest zawsze konsekwentny):

https://www.wnp.pl/energetyka/polska-sprzedala-
To dopiero początek jazdy a już boli. Dotąd te uprawnienia CO2 były w większości zwykłym dodatkowym podatkiem. Jest tez pytanie czy Sasin i reszta „ekspertów” zawsze wiedza kiedy sprzedać te uprawnienia po dobrej cenie na NIEMIECKIEJ giełdzie (tak, PiS jest zawsze konsekwentny):

https://www.wnp.pl/energetyka/polska-sprzedala-uprawnienia-do-emisji-co2-po-ponad-76-euro,512661.html

Urzędnicy polscy po prostu marnują dużą część tych pieniędzy i wszyscy jesteśmy przez to biedniejsi (np. Ostrołęka C). W następnych latach jednak będzie coraz gorzej. W przyszłości będzie mniej uprawnień a polskie zakłady będą o nie konkurować coraz bardziej z firmami np. z Niemiec. Kto będzie w stanie więcej zapłacić? Kto jest bardziej uzależniony od węgla? Bye, bye wzrost PKB w Polsce. Bez energii nie ma większej wydajności pracy i czeka nas bieda. Kropka.
tyfr28
A reklama na BANKIERZE została wykupiona i przekierowuje do absurdalnej strony o 60% z winy unii. Pięknie sprawdzajcie co promujecie bo to ...
ivest
Pan Misztal - "absolwent ekonomii przedsiębiorczości i finansów".
Drugi przykład.
Koszt produkcji:60zł CO2 + 40 zł =100 zł. Firma dorzuca 10% - Cena dla konsumenta 110 zł.
Załóżmy, że nie ma kosztu CO2, czyli koszt produkcji 40 zł. Firma dorzuca 10% - Cena dla konsumenta 44 zł.
PYTANIE. o ile procent cena
Pan Misztal - "absolwent ekonomii przedsiębiorczości i finansów".
Drugi przykład.
Koszt produkcji:60zł CO2 + 40 zł =100 zł. Firma dorzuca 10% - Cena dla konsumenta 110 zł.
Załóżmy, że nie ma kosztu CO2, czyli koszt produkcji 40 zł. Firma dorzuca 10% - Cena dla konsumenta 44 zł.
PYTANIE. o ile procent cena dla konsumenta jest niższa baz CO2?
ODPOWIEDŹ: 60%
marszalek2020
Komentarze 'expertów' (pękam ze śmiechu jak to piszę :) ) dotyczące tej reklamy to dobry przykład, ze ktoś próbuje zmienić rząd za wszelka cenę.
Dlaczego? Bo kolejny w kolejce rząd podpisze zgodę na wypłatę amerykanom 400 miliardów dolarów za mienie pożydowskie i zrezygnuje z ponad biliona złotych odszkodowań za II Wojnę
Komentarze 'expertów' (pękam ze śmiechu jak to piszę :) ) dotyczące tej reklamy to dobry przykład, ze ktoś próbuje zmienić rząd za wszelka cenę.
Dlaczego? Bo kolejny w kolejce rząd podpisze zgodę na wypłatę amerykanom 400 miliardów dolarów za mienie pożydowskie i zrezygnuje z ponad biliona złotych odszkodowań za II Wojnę Światową.
Dlaczego to dotyczy TVN i Onetu? Odpowiedzcie sobie sami.
lipsk
Co to za kabaret na wydawało by się portalu fachowo finansowego. Plakat przedstawia koszt wytworzenia energii a nie analizę rachunków za prąd i jego dostarczenie i podatki tam zawarte. Fachowo powinno być omówione koszt wytworzenia energi z różnych żródeł : wegiel , wiatr , słońce, atom ,gaz . To obnażyło by prawdę matematycznie Co to za kabaret na wydawało by się portalu fachowo finansowego. Plakat przedstawia koszt wytworzenia energii a nie analizę rachunków za prąd i jego dostarczenie i podatki tam zawarte. Fachowo powinno być omówione koszt wytworzenia energi z różnych żródeł : wegiel , wiatr , słońce, atom ,gaz . To obnażyło by prawdę matematycznie co ile i z czego kosztuje wytwarzanie energii.
marszalek2020
To proste. Zobacz kto jest autorem:
"Wśród zainteresowań można wymienić ... kino."
niederfurzdorf
Ale kabaret! Pisiory, plakaty pokazują wyraźnie KOSZT WYTWORZENIA a bankier, tvn, KE odpowiada i pisze o kosztach RACHUNKU. Już teraz nie da się polemizować kto kłamie, kto manipuluje....Więcej unijnego socjalizmu, więcej greendealu a raczej greenwashingu a będzie z pewnościa taniej!!!!! Zacznijcie zamiast bełkotu tvnów , bankierów Ale kabaret! Pisiory, plakaty pokazują wyraźnie KOSZT WYTWORZENIA a bankier, tvn, KE odpowiada i pisze o kosztach RACHUNKU. Już teraz nie da się polemizować kto kłamie, kto manipuluje....Więcej unijnego socjalizmu, więcej greendealu a raczej greenwashingu a będzie z pewnościa taniej!!!!! Zacznijcie zamiast bełkotu tvnów , bankierów , KE, ARD i innych propagandzistów czytać np. Handelsblatt i co mówią niemieccy przedsiębiorcy nt. kosztów Energiewende. Klną na swoich polityków ale oficjanie jest super. Roczne koszty "zielonej" energii to dla niemieckiej gospodarki 28-30 mld EUR. Tak się doplaca podatkami aby wyszło, że zielone jest jednak opłacalne. Przedsiębiorcy niemieccy klną jak widzą kolejne elektrownie jądrowe zamykane a prąd kupowany w Polsce. Jest oczywiście też wąska garska firm beneficjentow, tych od zielonej energii. Długo jeszcze nieefektywnej, dlatego dotowanej podatkami wszystkich dookoła. Jeden wiatrak w zależności od mocy to 2-4 miliony EUR. Niemiecke elity uznały jednak, że oprócz automotive to będzie ciągneło eksport Niemiec w przyszłości ale na razie ktoś za rozwój musi zapłacić. A, że niemiecka gospodarka straciłaby konkurencyjnośc gdyby tylko ona za to placiła, dlatego płacą i płacić więcej będą wszyscy Europejczycy oczywoście dla ratowania planety!!!
cezary
hehe, jeden z niewielu ktory rozumie co sie swieci. A wszystko bierze sie z lewackiego okradania spoleczenstwa. Nawet nie zadali sobie trudu te bolszewickie ewenementy w Brukseli aby nazwac decydentow inaczej niz komisarze co kojarzy nam sie z wiadomymi bolszeickimi, czerwonymi komisarzami ktorzy tak jak i ci brukselscy mieli w du.hehe, jeden z niewielu ktory rozumie co sie swieci. A wszystko bierze sie z lewackiego okradania spoleczenstwa. Nawet nie zadali sobie trudu te bolszewickie ewenementy w Brukseli aby nazwac decydentow inaczej niz komisarze co kojarzy nam sie z wiadomymi bolszeickimi, czerwonymi komisarzami ktorzy tak jak i ci brukselscy mieli w du...pie wszystkich ktorzy byli ponizej ich szczebelka wiec gnoili i dusili spoleczenstwo sowieckie tak i nas dusza i gnoja za pomoca roznego rodzaju podatkow i przykazow. Wymyslili sobie wspaniala polityke uzdrawiania klimatu na skrawku ladu w zamian za wysokie koszty a wiec i ich apanaze co zreszta nie przyniesie skutku ale o tym dowiemy sie dopiero za moze 30 lat gdy juz wszyscy beda tak skolowani ze nie beda mieli mozliwosci oceny jaka jest prawda. Bylo wiadomo co sie stanie gdy ETSy zostana wrzucone na gielde. Spekulacja ma to do siebie ze powoduje albo zyski nielicznych bogatych albo upadki biednych leszczy ktorych jest wiekszosc. Moze kiedys ktos rozliczy tych decydentow ktorzy to uczynili, choc watpie w to bo Bruksela coraz mocniej sie trzyma i trzyma pod butem prawie wszystkie unijne panstwa. Choc obywatele UK narzekaja i pluja na tych ktorzy doprowadzili do Brexit teraz to jednak w dluzszej perspektywie im podziekuja.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki