REKLAMA

Rząd znów podnosi opłatę paliwową

2020-02-27 08:16, akt.2020-02-27 14:48
publikacja
2020-02-27 08:16
aktualizacja
2020-02-27 14:48

Minister infrastruktury podwyższa stawkę opłaty paliwowej na 2020 rok dla benzyny o 12,3 proc. - podano w obwieszczeniu ministra opublikowanego w Monitorze Polskim.

/ fot. Maciej Biedrzycki / FORUM

Minister Infrastruktury w obwieszczeniu zmienił stawki, które zostały ustalone w listopadzie 2019 roku.

"Zmiany, o których mowa w pkt 1-3, stosuje się od dnia 1 marca 2020 r. zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020" - napisano.

Według opublikowanego w Monitorze obwieszczenia, w tym roku opłata wyniesie 155,49 zł za 1000 l benzyny silnikowej oraz wyrobów powstałych z jej zmieszania z biokomponentami wobec 138,49 zł z obwieszczenia opublikowanego w listopadzie.

/ Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

Opłata dla olejów napędowych, wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa wyniesie 323,34 zł za 1000 l olejów napędowych wobec 306,34 zł w wersji z listopada. Dla gazów opłata wzrośnie do 187,55 zł za 1000 kg wobec 170,55 zł w listopadowej wersji.

Zarządzona przez władze podwyżka oznacza wzrost opłaty paliwowej o ok. 2 grosze na litrze benzyny oraz oleju napędowego (po doliczeniu VAT-u. W tym przypadku płacimy podatek od podatku). Przy zatankowaniu 50 litrów paliwa przekłada się to na 1,05 zł. Już teraz prawie 53% ceny detalicznej benzyny stanowią podatki i opłaty.  W cenę litra bezołowiowej 95-tki (kosztującej średnio w skali kraju 4,91 zł/l) wliczone jest 1,54 zł akcyzy, 92 grosze VAT-u i ok. 14 groszy opłaty paliwowej.

Podniesienie opłaty paliwowej nie musi oznaczać, że 1 marca ceny na stacjach paliw wzrosną o 2 gr/l. Mechanizm transmisji tego parapodatku jest znacznie bardziej skomplikowany. Po pierwsze, detaliczne ceny paliw zmieniają się prawie każdego dnia, w zależności od cen hurtowych i marż detalicznych. Te ostatnie w poprzednich tygodniach były stosunkowo wysokie, więc część podwyżki mogą „wziąć na siebie” właściciele stacji (zwłaszcza tych kontrolowanych przez spółki Skarbu Państwa).

Po drugie, hurtowe ceny benzyny zależą przede wszystkim od światowych notowań ropy naftowej i kursu dolara. Obserwowana od 8 stycznia silna przecena ropy naftowej pozwala oczekiwać niższych cen gotowych paliw w rafineriach. Dlatego też w krótkim terminie podwyżka opłaty paliwowej może być dla kierowców niezauważalna.

Ale w długim terminie każdy wzrost opodatkowania zostanie w ten czy inny sposób przerzucony na konsumenta. Za rok ceny paliw będą wyższe, niż byłyby, gdyby rząd nie podniósł opłaty paliwowej.

Resort infrastruktury: podwyżka opłaty paliwowej neutralna dla cen paliw z uwagi na obniżkę akcyzy

Podwyżka opłaty paliwowej od marca jest neutralna dla cen paliw z uwagi na jednoczesną obniżkę stawek akcyzy - podało w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.

"Chcemy wyraźnie podkreślić, że zmiana wysokości stawek opłaty paliwowej w żaden sposób nie wpływa na cenę paliw na stacjach, ponieważ dokładnie o taką samą wartość, o 17 zł na 1000 l lub 1000 kg, maleje akcyza na paliwa" - powiedział rzecznik resortu infrastruktury Szymon Huptyś na konferencji prasowej.

"Ta zmiana nie ma żadnego wpływu na domowe budżety kierowców" - dodał.

Huptyś wyjaśnił, że podwyższenie opłaty podyktowane było chęcią zwiększenia środków na drogi, gdyż większość pieniędzy z opłaty paliwowej zasila Krajowy Fundusz Drogowy.

"Chcemy, aby kierowcy tankujący na stacjach benzynowych w Polsce w większym stopniu uczestniczyli w dofinansowywaniu Krajowego Funduszu Drogowego. Fundusz jest zasobem, z którego czerpiemy pieniądze na budowę dróg. Dzięki tej zmianie, Krajowy Fundusz Drogowy, który czerpie pieniądze z opłaty paliwowej, a nie z akcyzy, będzie mógł być dofinansowany większą kwotą, a program budowy dróg krajowych będzie mógł przebiegać jeszcze sprawniej" - dodał rzecznik.

Resort finansów potwierdza obniżkę akcyzy

Potwierdzamy, od marca akcyza na paliwa będzie obniżona - przekazał w czwartek rzecznik resortu finansów Paweł Jurek. Resort infrastruktury zdecydował z kolei o podniesieniu opłaty paliwowej. Podwyżka opłaty i obniżka akcyzy będą zatem neutralne dla kierowców - dodały obie instytucje.

Przedstawiciel MF wyjaśnił, że obniżona akcyza została uwzględniona już w ustawie okołobudżetowej. "Dla kierowców zmiana jest neutralna. Dzięki temu więcej środków trafi do KFD (Krajowego Funduszu Drogowego - PAP)" - dodał Jurek na Twitterze.

Główny ekonomista Orlenu: Klienci po tej operacji nie zapłacą więcej

Podniesienie opłaty paliwowej przy jednoczesnej obniżce akcyzy na paliwa nie przełożą się w żaden sposób na ceny - powiedział PAP główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski. Opłata i akcyza są w cenie paliwa, w sumie nic się więc nie zmienia - wyjaśnił.

"Klienci po tej operacji nie zapłacą ani więcej, ani mniej za paliwo. Dla wyników finansowych PKN Orlen operacja również jest neutralna, nie będzie miała na nie wpływu" - powiedział Czyżewski.

Jak zaznaczył, z punktu widzenia spółki nie ma to znaczenia. "Generalnie i tak musimy rządowi te pieniądze zapłacić jako podatki" - zaznaczył. Będą to dokładnie te same pieniądze, które wpłacamy do kasy państwa, tyle, że w innych proporcjach.

KK/pap

Źródło:Bankier24
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (89)

dodaj komentarz
jaykob
Jakoś mnie to nie dziwi. Przy dziurze budżetowej wykonanej przez bombę atomową będą podnosić wszystkie podatki, aby się on domknął. Ciekawe tylko kiedy ludzie powiedzą dość?
nonnn
zlikwidowac podatek dochodowy dla zarobkow ponizej 100tys pln, za to dac wysoie koszta za Paliwo i Energetyke. bo jakim prawem ludzie chacy zdrowo zyc nie jezdzacy samochodami oszczedzaja na energii a banda zlajdaczonego spoleczenstwa zatruwa im zycie!!!
boris-vodka
PISowska mafia paliwowa skubie wszystkich kierowców.....Pamiętajcie o tym przy wyborach
szejknet
Podnoszą opłatę paliwową w momencie jak cena ropy naftowej dość mocno zniżkuje (WTI po 47$). Poczekajcie jak wróci na odpowiednie poziomy to się przepowiednia Tuska odnośnie wachy po 7 zł szybciutko spełni. Tym bardziej że USD już bada poziom 4PLN.
grab
PiS znowu wyciąga od nas kasę i tak będzie się działo dokąd ten rząd będzie przy władzy!
Muszą mieć kasę na programy wsparcia dla siebie...
open_mind
Ludzie cuda w tej budzie, Dzisiaj złotówka się umacnia ! Czy to efekt „dead cat bounce” Wyrażenie z Wall Street opisujące zjawisko stada lub akcji spadające prawie do zera a następnie wracające do zdrowia czyli gwałtownym kupowaniem od łowców okazji: chodzi o to, że nawet martwy kot odbije się, jeśli zostanie upuszczony Ludzie cuda w tej budzie, Dzisiaj złotówka się umacnia ! Czy to efekt „dead cat bounce” Wyrażenie z Wall Street opisujące zjawisko stada lub akcji spadające prawie do zera a następnie wracające do zdrowia czyli gwałtownym kupowaniem od łowców okazji: chodzi o to, że nawet martwy kot odbije się, jeśli zostanie upuszczony z wystarczająco wysokiego punktu.
open_mind
„Rząd się zawsze wyżywi” Z cyklu: Urban wiecznie żywy.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki