REKLAMA
WAŻNE

Spółki stalowe mają dobre perspektywy w '17 r., sprzyjają ceny i odbicie w inwestycjach (analiza)

2017-03-02 17:00
publikacja
2017-03-02 17:00
Spółki stalowe mają dobre perspektywy w '17 r., sprzyjają ceny i odbicie w inwestycjach (analiza)
Spółki stalowe mają dobre perspektywy w '17 r., sprzyjają ceny i odbicie w inwestycjach (analiza)
fot. Darren Staples / / Reuters

Perspektywy giełdowych spółek działających w szeroko rozumianej branży stalowej, która ma za sobą rekordowo dobry rok, również w tym roku wyglądają obiecująco - uważają analitycy. Branży sprzyja odbicie cen surowców ciężkich i cen stali oraz oczekiwane odbicie inwestycji infrastrukturalnych.

"Spółki działające w szeroko pojmowanej branży stalowej mają dobre perspektywy wynikowe w 2017 r., ale także w latach kolejnych. Trwa hossa cen surowców ciężkich (m.in. cynku) oraz cen stali, co sprzyja poprawie marż większości firm działających w tym biznesie. Dodatkowo w kolejnych 2-3 latach w Polsce spodziewane jest odbicie inwestycji infrastrukturalnych, finansowane napływem środków unijnych, co wesprze stronę popytową" - powiedział PAP Maciej Bobrowki, analityk DM BDM.

Wtóruje mu Zbigniew Porczyk, analityk Trigon DM.

"Perspektywy szeroko pojmowanej branży stalowej wyglądają obiecująco. Wynika to z oczekiwanego odbicia inwestycji infrastrukturalnych finansowych środkami z UE, które powinno rozpocząć się w drugiej połowie roku oraz trwającego od kilku miesięcy odbicie cen stali, które przekłada się na poprawę marż" – powiedział PAP Porczyk.

"Branża stalowa obecna na GPW nie jest jednorodna. Każda ze spółek ma zupełnie inny profil działalności stąd bezpośrednie porównywanie ich między sobą nie jest zbytnio uzasadnione" - dodał.

W ubiegłym roku krajowe zużycie stali osiągnęło rekordowy poziom 13,1 mln ton, rosnąc o 4,0 proc. rdr - wynika z danych Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) w Katowicach. Popyt na stal generują m.in. inwestycje w budownictwie, drogownictwie, w energetyce i na kolei, a także przemysł konstrukcyjny i maszynowy, branża artykułów gospodarstwa domowego czy motoryzacja. Ich plany pozwalają prognozować wzrost konsumpcji i produkcji stali w Polsce także w tym roku.

W 2017 r. Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa spodziewa się wzrostu produkcji stali surowej o ok. 5-6 proc. i wzrostu zużycia wyrobów stalowych o 2-3 proc.

Również Iwona Dybał, prezes Polskiej Unii Dystrybutorów Stali, spodziewa się, że rok 2017 na rynku stali powinien być dobry.

"Po intensywnych zwyżkach cen wyrobów hutniczych pod koniec zeszłego roku, początek 2017 roku przyniósł ich stabilizację, a następnie dalsze wzrosty. W marcu oczekujemy dalszych podwyżek cen, na rynku bowiem panuje dobry popyt. W tym momencie jest dość trudno przewidzieć, jak będzie wyglądała dalsza część roku. Rynek jest bardzo dynamiczny, a skutki zmian kierunków przepływu stali, będą dopiero widoczne po zakończeniu wszystkich postępowań antydumpingowych prowadzonych przez UE. W naszej ocenie, to będzie bardzo ciekawy i dobry dla rynku stali rok, ze wzrostami rzędu 4-5 proc." - powiedziała w rozmowie z PAP.

Dystrybutorzy stali: Konsorcjum Stali, Bowim, Stalprofil

Na GPW dość szeroko reprezentowane są spółki, których podstawowym przedmiotem działalności jest dystrybucja stali/produktów stalowych. Zaliczają się do nich m.in. Konsorcjum Stali, Bowim i Stalprofil. Zapoczątkowane w zeszłym roku odbicie cen wyrobów hutniczych sprzyja kondycji spółek z tego segmentu.

Jednym z dystrybutorów wyrobów stalowych (blachy, stal kształtowa, pręty gładkie kwadratowe i płaskie, pręty żebrowane, profile z/g, walcówki, rury) jest Konsorcjum Stali. Od październikowego dołka akcje zdrożały o 91 proc., do 40 zł.

Zbigniew Porczyk, analityk Trigon DM uważa, że spółka powinna w przyszłości pokazywać solidne wyniki finansowe.

"Konsorcjum Stali ma najwyższą ekspozycję na pręty żebrowane, które bardzo mocno cenowo się odbiły. Oczekujemy, że wyniki finansowe spółki w nadchodzących kwartałach powinny być bardzo dobre" - powiedział PAP Porczyk.

Innym dystrybutorem stali notowanym na GPW jest Bowim - spółka uzupełnia działalność produkcją zbrojeń budowlanych. W wywiadzie udzielonym PAP 22 lutego 2017 r., wiceprezes Bowimu Jacek Rożek mówił, że Bowim nie narzeka na początek tego roku. Zaznaczył jednak, że spółka nie podaje oficjalnych prognoz wyników finansowych, ponieważ rynek, na którym działa, jest zbyt zmienny i nieprzewidywalny.

Wiceprezes Bowimu podkreślił, że w 2017 r. na rentowność biznesu Bowimu w największym stopniu wpłyną ceny stali, które w jego ocenie powinny być w miarę stabilne oraz skala inwestycji infrastrukturalnych w polskiej gospodarce. Od przełomu 2015/16 akcje Bowimu zdrożały o 173 proc. do 4,51 zł na początku marca 2017 roku.

Do głównych graczy na rynku dystrybutorów stali/handlu wyrobami hutniczymi w Polsce zaliczany jest Stalprofil (poza podstawową działalnością grupa jest także m.in. dostawcą rur i wykonawcą rurociągów). Maciej Bobrowski, analityk DM BDM uważa, że Stalprofil powinien poprawiać wyniki finansowe w przyszłości.

"Grupa Stalprofil ma potencjał do poprawy wyników finansowych w nadchodzących kwartałach. Rok 2016 nie był dobry, a dodatkowo obciążyły go zdarzenia jednorazowe spółek zależnych np. Zrug Zabrze. Spodziewamy się istotnego ograniczania negatywnej kontrybucji ZRUG Zabrze do wyników całej grupy. Dzięki temu w 2017 r., Grupie będzie stosunkowo łatwo pokazać wysoką dynamikę poprawy wyników finansowych w ujęciu rdr" - powiedział PAP Bobrowski.

Grupę kapitałową tworzy spółka dominująca Stalprofil oraz cztery spółki zależne: Izostal, Kolb, Stalprofil Handel oraz wspomniany ZRUG Zabrze. Od dołka ze stycznia 2016 r. akcje Stalprofilu zdrożały o 76 proc. do 14,59 zł.

Iwona Dybał z Polskiej Unii Dystrybutorów Stali wskazuje, że część dystrybutorów zwróciła się z większymi zamówieniami do krajowych hut, część zaś poszukuje materiału z nowych kierunków dostaw.

"Producenci w Polsce pracują na pełnych obrotach, ale nie wyeliminuje to mimo wszystko importu – poszukiwanie wyrobów po atrakcyjnych cenach jest wpisane w zadania dystrybutora, dlatego też dostawy z zagranicy będą zawsze ważnym źródłem. Wysokie obłożenie hut skutkuje obecnie wzrostami cen" - powiedziała Dybał.

Spółki produkcyjne: Cognor i MFO

Poza spółkami dystrybucyjnymi na GPW notowane są także spółki produkcyjne.

"Dobre perspektywy ma przed sobą Cognor Holding, producent stali posiadający dwa piece do jej produkcji. Podstawowym przedmiotem działalności Grupy jest skup złomu, przetwarzanie złomu stalowego na kęsy stalowe i wyroby gotowe. W 2016 r. ceny stali zaczęły dynamicznie rosnąć i wiele wskazuje na to w 2017 i w latach kolejnych utrzymają się na wysokich poziomach, co powinno sprzyjać osiąganiu atrakcyjnych marż" - powiedział Maciej Bobrowski.

Analityk zwrócił także uwagę na spółkę MFO.

"Atrakcyjnie prezentuje się także MFO - producent profili stalowych, wyższe ceny blach sprzyjają osiąganiu bardzo dobrych marż" - powiedział Bobrowski.

„Wyniki finansowe MFO oraz poziom marży uzyskiwanej na sprzedaży uzależniony jest od poziomu cen stali, która stanowi główny składnik kosztowy w kosztach produkcji profili stalowych" - dodał.

Od dołka ze stycznia 2016 r. akcje Cognor Holding zdrożały o ponad 200 proc., do 1,91 zł w pierwszych dniach marca. W tym samym czasie akcje MFO zdrożały o 180 proc. do 32,01 zł.

Ekspozycja na cynk: Stalprodukt

Największą, pod względem giełdowej kapitalizacji, spółka działająca w branży +okołostalowej+ notowana na GPW to Stalprodukt.

"Stalprodukt po przejęciu ZGH Bolesław kilka lat temu oraz wobec obecnego, korzystnego dla spółki trendu na globalnym rynku cynku jest klasyfikowany jako spółka zajmująca się wydobyciem i przetwórstwem cynku, a nie jako klasyczny dystrybutor stali. Zdecydowana większość EBITDA - ok. 78 proc. ogólnego wyniku segmentów w III kwartale 2016 - była generowana przez Segment Cynku" - powiedział PAP Grzegorz Balcerski, analityk DM BZ WBK.

Balcerski rekomenduje kupno akcji z wyceną 718 zł. W czwartek o godz. 10.00 akcje kosztowały 634 zł (na przełomie stycznia/lutego 2016 r. akcje kosztowały ok. 220 zł - PAP).

"Perspektywy cen cynku są bardzo dobre, co przekłada się na oczekiwane utrzymanie dobrych wyników finansowych spółki, a nawet ich poprawę, również w przypadku, gdy pozostałe segmenty spółki będą sobie radziły relatywnie gorzej. Stalprodukt to spółka dywidendowa, ale jednocześnie silnie ukierunkowana na wydatki capeksowe. ZGH Bolesław podjęła decyzję o realizacji inwestycji "Nowa hala wanien", której wartość szacuje na 240 mln zł. Realizacja tego przedsięwzięcia ma pozwolić na zwiększenie możliwości produkcji cynku elektrolitycznego przez spółkę o 25 proc. w skali roku. Ta inwestycja wspiera potencjał Stalproduktu do poprawy wyników finansowych” – argumentuje analityk DM BZ WBK.

Michał Błasiński

mbl/ pr/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki