Rzecznik MŚP: ZUS dla przedsiębiorców może być dobrowolny

Składka płacona przez przedsiębiorców na ZUS może być dobrowolna - powiedział w czwartek Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz przedstawiając propozycję modyfikacji systemu ubezpieczeń społecznych. Dodał, że zmiana nie spowoduje katastrofy budżetowej.

(fot. Krzysztof Zuczkowski / FORUM)

Według rzecznika jedną z najpoważniejszych barier w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej jest wysokość składek społecznych, które muszą odprowadzać w każdym miesiącu właściciele mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Mówił, że średnia składka wynosi 1316,97 zł (w tym 342,32 zł ubezpieczenia zdrowotnego).

"Przedsiębiorcy wielokrotnie zwracali uwagę, że jednakowa stawka dla wszystkich jest przeszkodą dla firm o niskich dochodach, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do powstania straty finansowej" - powiedział Abramowicz. Podkreślił, że "obecny system jest niesprawiedliwy i nieefektywny, dlatego musi zostać zmieniony".

Rzecznik przyznał, że Mały ZUS, który został wprowadzony w styczniu tego roku, stanowi duże ułatwienie dla małych, zwłaszcza początkujących firm. Zauważył jednak, że gdy kończy się taryfa ulgowa i przedsiębiorcy zaczynają płacić pełne składki, a nie osiągają wystarczających przychodów, "likwidują działalność, rejestrują się jako bezrobotni, uciekają w szarą strefę". "To jest szkodliwe zarówno dla rynku pracy jak i całej gospodarki" - powiedział.

Propozycja którą przedstawił zakłada, że samozatrudniony miałby prawo zdecydować, czy chce pozostać w systemie powszechnym i odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne do ZUS, czy wybrać inną (np. rynkową) formę ubezpieczenia czy oszczędzania. Obowiązkowe dla przedsiębiorców pozostałoby jedynie ubezpieczenie zdrowotne.

Proponowane przez Abramowicza zmiany dotyczyłyby wszystkich samozatrudnionych przedsiębiorców, czyli około 1,5 mln podmiotów. Z badań zrealizowanych przez Instytut IPC na zlecenie Biura Rzecznika MŚP wynika, że ponad 45 proc. przedsiębiorców zrezygnowałoby z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, gdyby istniała taka możliwość. Jednak niemal drugie tyle - 43 proc. - nie skorzystałoby z takiej możliwości.

"Jeżeli przyjąć, że 45 proc. przedsiębiorców skorzystałoby z wprowadzonej dobrowolności, do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) w skali miesiąca wpłynęłoby 481 mln zł, a w skali roku 5,8 mld zł. Środki te pozostałyby w gestii przedsiębiorców i w zależności od ich decyzji mogłyby zostać przeznaczone na ubezpieczenia komercyjne, inwestycje czy bieżącą konsumpcję" – powiedział prezes zarządu Instytutu Emerytalnego Antoni Kolek.

Powiedział też, że średnia kwota, jaką byliby skłonni płacić przedsiębiorcy na ubezpieczenie społeczne, to 344 zł. Natomiast zapytani, jaką chcieliby dostawać emeryturę po 30 latach prowadzenia działalności gospodarczej, prawie 27 proc. z nich stwierdziło, że powinna ona wynosić 1501-2000 złotych, a co piąty wskazał, że kwota ta powinna być niższa.

Abramowicz wskazał, że brak opłacania składek na ubezpieczenia społeczne wiązałby się z brakiem świadczeń z systemu powszechnego. "Oznacza to, że w długim terminie wprowadzenie dobrowolności jest neutralne dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych" - powiedział.

Dodał, że system dobrowolnych składek bardzo dobrze sprawdza się np. w Niemczech, a wielu krajach nie zryczałtowany, tylko uzależniony od przychodu.

"Liczymy na konstruktywną debatę rządu i przedsiębiorców na temat proponowanych zmian" - powiedział Rzecznik MŚP. Podkreślił, że zniesienie ryczałtowego ZUS będzie stanowiło potężne ułatwienie dla przedsiębiorców w Polsce i wpłynie na komfort i stabilność prowadzenia działalności gospodarczej.

Zapytany, jakie będą dalsze losy przedstawionej przez niego propozycji, stwierdził, że "liczy na zaangażowanie polityków". Dodał, że jeśli to się nie uda, to przedsiębiorcy gotowi są przygotować i złożyć do Sejmu projekt obywatelski.

autor: Ewa Wesołowska

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 3 jes

Potem taki przedsiębiorca splajtuje albo przetraci pieniądze i na starość będzie protestował pod Sejmem aby wypłacać mu z budżetu, czyli by składali się na to pracujący, godne świadczenie.

! Odpowiedz
2 10 franekdolas87

"Dodał, że system dobrowolnych składek bardzo dobrze sprawdza się np. w Niemczech, a wielu krajach nie zryczałtowany, tylko uzależniony od przychodu." - Tutaj jest sendo zmiany. Tylnymi drzwiami zostanie wprowadzone oskładkowanie działalności proporcjonalnie do przychodu. Zarabiając 15 tys. na miesiąc płacę 1316,97 zł składek i to nie jest problem. Gdyby potraktować moje 15 tys. jako koszt pracodawcy dla umowy o pracę to kwota składek wzrasta do 2673,82 zł, czyli o 100%. Prowadzenie działalności jako jedynego źródła przychodu dla wyniku 2000 zł nie ma ekonomicznego sensu. Więcej się zarobi bez stresu pracując w markecie. Pod przykrywką troski o małych przedsiębiorców wprowadzi się dodatkowy parapodatek do efektywnych przedsiębiorców.
Gdybym mógł wypowiedziałbym umowę z ZUS i odkładać pieniądze na lokacie po 30 latach miałbym 350 tys. zł. Zakładając że na emeryturze będę żył 15 lat mam 1800 zł na miesiąc.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 greatmongo

Widze kilka problemow z tym co napisales:

1. Dzialanosc (taka prawdziwa, nie kontrakt managerski) od czegos zaczyna. I moze to trwac kilka lat zanim z 2 k miesiecznego przychodu bedziesz mial 15k. Jesli jest traktowana jako cos dodatkowego co moze sie stac czyms wiekszym to jest sens zeby bylo caly czas proporcjonalne.

Przyklad? Hydraulik, ktory robi fuchy po pracy.

2. Odkladanie jest ok, ale tylko dla bardzo odpowiedzialnych ludzi. Np. w niemczech zeby uciec z systemu trzeba miec przez kilka lat wysokie zarobki. Inaczej bedziemy miec ludzi, ktorym w wieku 80 czy 90 lat po prostu skoncza sie pieniadze. I co wtedy z nimi?


Podsumowujac mysle, ze opcja, ze skladki to iles % przychodu jest sensowna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 19 grzegorzkubik

Dobrowolny? Albo konkretnie likwidujemy ZUS albo nie bawimy się w dobrowolność bo to i tak go zlikwiduje. Trzeba głosować na Konfederację. Oni mają realny program dotyczący finansów publicznych.

! Odpowiedz
0 3 greatmongo

Nie wiem czy zlikwiduje.

Ja bym sie zastanowil czy jednak tej mikro emerytury nie chce.

! Odpowiedz
4 42 33karol33

To zbyt piękne żeby było prawdziwe. Niestety

! Odpowiedz
3 47 po_co

Umówmy się inaczej. Wy wprowadzacie dobrowolny ZUS, a ja wam obiecuje że zagłosuje.

! Odpowiedz
5 25 nowerozdanie

A oni tylko gadają, gadają, gadają....

! Odpowiedz
9 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
15 79 jkendy

Nikt nie pozwoli na żadną dobrowolność. Mali przedsiębiorcy utrzymują ten kraj i to grupa, którą łatwo oskubać. Trzeba te 50 miliardów na piątkę Kłamczyńskiego od kogoś wydrzeć.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.