Rząd osładza przedsiębiorcom podwyżkę stawki VAT

PKPP Lewiatan ma nadzieję, że prace nad ustawą deregulacyjną będą kontynuowane. Organizacja podkreśla, że w projektach wciąż brakuje wielu istotnych dla przedsiębiorców zmian, ale i tak można oceniać je jako „krok w dobrym kierunku”.

Do najważniejszych deregulacji, należy zaliczyć zamianę kosztownych oświadczeń na zwykłe zaświadczenia oraz zniesienie obowiązku składania dokumentów w oryginale. Eksperci zgodnie twierdzą, że wpłynie to na przyśpieszenie wielu procedur, obniżenie ich kosztów, a przede wszystkim pozwoli na zaoszczędzenie czasu. Nowe przepisy wynikają z wprowadzenia nowej polityki w administracji, która w dużej mierze opierać się ma na „zaufaniu”.

Inne pozytywnie ocenione przepisy to możliwość przekształcenia spółdzielni pracy lub indywidualnej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego. Dodatkowo, warto wspomnieć o liberalizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości, która zniesie obowiązek wydzielania osobnego stoiska z kasą fiskalną do sprzedaży alkoholu -  ta zmiana z pewnością ucieszy klientów supermarketów, którzy by kupić butelkę wina, często musieli ustawiać się w długich kolejkach.

Deregulacja ma na celu ułatwienie prowadzenia działalności przedsiębiorcom, np. decyzja o rezygnacji z oświadczeń w miejsce zwykłych zaświadczeń, to taka „mała rewolucja” w administracji. Niestety większość przepisów ma charakter kosmetyczny i tak naprawdę „poprawia” to, co powinno być zrobione już dawno np. zniesienie podwójnej reglamentacji.

Pakiet można oceniać pozytywnie, jako może nie „krok”, ale „kroczek” w dobrym kierunku. Oczywiście nie zapominając przy tym, że ustawodawca podniósł w tym roku podatek VAT – niestety, obniżka podatków nie była i nie będzie przewidziana w „pakiecie deregulacyjnym”.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@firma.bankier.pl

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~DarekD

3,5 roku zajęło pseudoliberalnym "tęgim mózgom" platformerskim wymyślenie zastąpienia oświadczeń po prostu zaświadczeniami. To tylko świadczy jak PO przywiązana jest do biurokracji i totalnych przerostów administracyjnych, której zresztą w dużej mierze jest autorką.

! Odpowiedz
0 0 ~anonim

Coś mi się wydaje, że zrezygnowali z zaświadczeń na korzyść oświadczeń.

! Odpowiedz
0 0 ~qwe

Odbierając jak swoje dni wolne od pracy ... by żyło się lepiej.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne