Resort finansów myśli, czym zastąpić podatek handlowy

Ministerstwo Finansów analizuje możliwość zastąpienia podatku handlowego innym rozwiązaniem podatkowym - napisał wiceminister finansów Wiesław Janczyk w odpowiedzi na interpelację poselską.

Resort finansów myśli, czym zastąpić podatek handlowy
Resort finansów myśli, czym zastąpić podatek handlowy (fot. Jacek Lagowski / FORUM)

"(...) Ministerstwo Finansów analizuje możliwości zastąpienia obowiązującego podatku od sprzedaży detalicznej innym rozwiązaniem podatkowym" - napisał.

We wrześniu Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę w związku z wprowadzeniem podatku handlowego. KE wydała nakaz zawieszenia stosowania podatku do czasu zakończenia jego analizy przez urzędników w Brukseli.

Polska zawiesiła pobór podatku do 31 grudnia 2017 roku. Zawieszenie obowiązywania podatku od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2018 roku przewiduje ustawa, którą bez poprawek zaakceptował w czwartek Senat. Za ustawą głosowało 76 senatorów, dwóch było przeciw.

Przypomnijmy, że Polska zaskarżyła decyzję Komisji w całości. Jak podała rzeczniczka MSZ, w skardze zarzucono Komisji błędną kwalifikację podatku jako pomocy państwa. Polska zarzuca też KE naruszenie unijnego prawa poprzez nakazanie niezwłocznego zawieszenia stosowania progresywnej skali polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Wśród zarzutów znalazło się także niewystarczające uzasadnienie przez KE zaskarżonej decyzji.

(PAP)

map/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Marcin

Bardzo ciężko pracują.

! Odpowiedz
0 10 ~nie-oszołom

To, że wydatki należy obniżać, a nie podwyższać wie każdy (nawet taki ignorant jak ja). Nie dotyczy to jednak dyletantów z PiS...

! Odpowiedz
0 2 ~Człowiek

Oszczędnego PAŃSTWA nam trzeba !!! Stop wojną i zbrojeniom !!! Przerost przepisów, administracji, puste ławy sejmowe ( pełne jak diety sobie uchwalają !!! Saunę nawet raz spalili..) , konkordat, kościelni, kapelani, UB, SB, ZOMO, wojskowi oraz ich wszystkich przywileje - ile to rok po roku dla każdej grupy kosztowało? ?? A PIS (AWS) nadal pieniądze na nich z ludu ściąga... HAŃBA WAM !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~yy

Jeśli wojną to czemu zborjeniom a nie zbrojenią? Bądźżesz Człowieku chociaż odrobinę konsekwentny.

! Odpowiedz
0 8 ~daffa

Obecna ekipa jak bedzie trzeba to i na konta bankowe bezpośrednio wejdzie. Ich wyborcy mają przeważnie puste, więc straty w słupkach wyborczych nie będzie.

! Odpowiedz
12 3 ~RIMET

Ciekawe dlaczego UE nie grzmiala jak wielkie zagraniczne sieci handlowe byly zwalniane z podatku, a nasze musialy placic. Rok temu wybuchla afera, ze Niemcy dofinansowaly kwota miliarda euro lidle i inne sieci, zeby mogly otwierac sieci na rynkach wschodnich i to bylo OK.

! Odpowiedz
0 16 ~Karol

Nie rozumiem tej PiSdzielskiej mentalności. Jednego dnia Morawiecki płaczę w mediach, że bez kasy z Unii nie ma szans na wdrożenie bajek z jego slajdów i wzrostu PKB nie będzie, a drugiego wyłazi jakiś PiSowski troll i biadoli, że Unia jest zła bo nie pozwala łupić przedsiębiorców w Polsce. Nie dogodzisz.

! Odpowiedz
0 8 ~pz

Obstawiam, że wymyślą kataster.

! Odpowiedz
1 14 ~Jasko

A niech MF myśli, za to im płacimy. Jednakże, co by nie wymyślili, zawsze ostatecznie sięgną do kieszeni suwerena.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.