REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Protest mundurowych. Chcą wyższych pensji

2022-11-09 12:52, akt.2022-11-09 16:46
publikacja
2022-11-09 12:52
aktualizacja
2022-11-09 16:46

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik przyszedł na protest służb mundurowych, który odbył się w środę przed KPRM. Odebrał od związkowców petycję z postulatami. Słyszymy wasze głosy, rozważymy to i spotkamy się ze związkowcami - powiedział wiceminister.

Protest mundurowych. Chcą wyższych pensji
Protest mundurowych. Chcą wyższych pensji
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Związkowcy ze służb mundurowych, którzy protestowali przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, domagają się wyższej waloryzacji płac niż proponuje rząd, minimum na poziomie inflacji. Nie zgadzają się też na przesunięcie waloryzacji z 1 stycznia na 1 marca. Podkreślają, że takie przesunięcie dotyczy tylko służb mundurowych.

Petycję z postulatami, którą przygotowali mundurowi, osobiście odebrał wiceszef MSWiA. Jego przybycie zapowiadał przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. "W tym gmachu przejrzeli na oczy, zobaczyli, ile nas jest tu na tej ulicy. Petycji nie będziemy musieli zanosić. Za chwilę minister spraw wewnętrznych odbierze od nas ją osobiście" - mówił Jankowski.

fot. Jacek Szydłowski / FORUM

Związkowcy odebrali wiceministra spod drzwi KPRM i przeprowadzili go przez tłum na scenę. Zanim Wąsik zabrał głos, podkreślili, że to pierwszy raz, gdy w czasie protestu wyszedł do nich minister.

"Chociaż nie zawsze potrafimy się zgodzić, chociaż postulaty związkowców często są twarde, często nie jesteśmy w stanie ich spełnić, obiecuję państwu jedną rzecz: że zawsze wysłuchamy tych postulatów" - powiedział do mundurowych wiceszef MSWiA.

"Słyszymy wasze głosy i podobnie jak wy czujemy się tutaj bezpiecznie. To jest najbardziej bezpieczna demonstracja w Polsce. Nidy nie byłem na bardziej bezpiecznej demonstracji" - mówił Maciej Wąsik.

Wiceminister zapowiedział, że rząd rozpatrzy petycję z postulatami. "Rozważymy, przeczytamy i spotkamy się ze związkowcami. Mogę zapewnić, że będziemy na ten temat rozmawiać" - zadeklarował.

Decyzję o manifestacji podjęła Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W manifestacji biorą udział przedstawiciele związków, które należą do Rady Federacji, czyli NSZZ Policjantów, NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, ZZS Florian, NSZZ Pracowników Pożarnictwa, ZZZ Służby Celnej, a także ZZ Celnicy PL. Mundurowi różnych formacji przyjechali do centrum Warszawy z wielu stron Polski.

Podczas manifestacji bannery ze zdjęciami z interwencji policjantów trzymali członkowie Lotnej Brygady Opozycji:

fot. Jacek Szydłowski / FORUM
fot. Jacek Szydłowski / FORUM

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Ewa Bąkowska, Maciej Marcinek

agzi/ bak/ mam/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (64)

dodaj komentarz
andregru
Czy policjanci rzeczywiście nie mają mózgów i nie rozumieją że po 25 latach wożenia się autem idą na emerytury ? Chcą zarabiać za pilnowanie polityków tyle samo co normalny Polak pracujący przez 45 lat na nich ?
andrettoni
Można tylko zapytać, dlaczego reszta społeczeństwa siedzi cicho? W innych krajach protestują przy 6% inflacji, a u nas 3 razy więcej nie działa. To dziwne, że spirala żądań dawno się nie rozkręciła. Jak jedni dostają, to inni też chcą, tylko nikt do tej pory specjalnie nie protestował. Możecie narzekać na policję, ale gdyby były Można tylko zapytać, dlaczego reszta społeczeństwa siedzi cicho? W innych krajach protestują przy 6% inflacji, a u nas 3 razy więcej nie działa. To dziwne, że spirala żądań dawno się nie rozkręciła. Jak jedni dostają, to inni też chcą, tylko nikt do tej pory specjalnie nie protestował. Możecie narzekać na policję, ale gdyby były demonstracje z powodu inflacji to policjanci by ich zbytnio nie tłumili, ale jak sami dostaną podwyżki to chętnie je stłumią. To się nazywa stado baranów, idących za kozami...
aod
Na całe szczęście nie jesteśmy społeczeństwem jak w innych krajach. Bogactwo nie bierze się z protestów i manifestacji, ale z pracy. Ja osobiście jestem dumy, że jesteśmy tak zdyscyplinowani i karni a nie tak najarani rewolucyjnie jak np. Francuzi.
andregru
"ale gdyby były demonstracje z powodu inflacji to policjanci by ich zbytnio nie tłumili" - nie żartuj , to ZOMO . Zobacz jak milicja potrafi na wiecach Kaczyńskiego gazem traktować przeciwników PIS . Oni dostana co chcą bo muszą stać w obronie pisiego reżimu . Tak samo jak na Białorusi .
andregru odpowiada aod
Ja taki dumny nie mam być z czego a że nie strajkuję to dlatego że siedzę po 8-10 godzin w swojej JDG i czekam na klientów których coraz mniej aby opłacić ZUS , podatki ( na milicjantów) i coś zarobić . Sytuacja takich mikro biznesów nikogo nie obchodzi , nie dostanę podwyżki rekompensującej inflację.
henk54
Wydaje mi się, że rządzący podczas covidu zafundowali ludziom takie piekło nie do wytrzymania, że teraz spadek poziomu życia o połowę to nic strasznego. Można przynajmniej wyjść z domu i spotkać się z przyjaciółmi. Ludzie tak zostali przeczołgani, że łatwiej im przyjąć fatalne warunki.
zoomek
Niech spierd. Zero szacunku dla tych gnidd za terror maseczkowy, za prześladowania kwarantanowe. Poszli won!
aszkenazyjski
W Polsce nie ma Policji, jest nazwa reszta to wyuczona min. przez Kurnika
Milicja.

Wiecie jaka jest różnica pomiędzy Policja w USA a ta w PL.
W US policjant pyta how can I help you w PL dokumenty.

Tam policja ściga przestępców i jest zero tolerancji w Polsce głównie ich nie ma
a na głównych ulicach chleją i
W Polsce nie ma Policji, jest nazwa reszta to wyuczona min. przez Kurnika
Milicja.

Wiecie jaka jest różnica pomiędzy Policja w USA a ta w PL.
W US policjant pyta how can I help you w PL dokumenty.

Tam policja ściga przestępców i jest zero tolerancji w Polsce głównie ich nie ma
a na głównych ulicach chleją i biją się maczetami.

Polscy policjanci nie wszyscy sa w większości wrogo nastawieni do obywatela.

Patrzcie jacy zachodzenie,biedni chcą podwyżek od obywateli via rząd.

Czy to jest ekonomiczny analfabetyzm , inne służby również aroganckie.

Takich przywilejów nie ma nigdzie na świecie, nie pasuje to zmieniać zawód i
na budowę.
prezestak
Ci co stoją pod domem Jarosława tez protestowali ?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki