REKLAMA

Prosta instrukcja obsługi warszawskiej giełdy

Krzysztof Kolany2019-09-25 06:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2019-09-25 06:00

Podobno inwestowanie to ciężki kawałek chleba. To prawda. Ale w przypadku inwestowania na warszawskiej giełdzie od lat sprawdzało się kilka prostych zasad.

Prosta instrukcja obsługi warszawskiej giełdy
Prosta instrukcja obsługi warszawskiej giełdy
/ GPW

Analitycy i inwestorzy śledzą dziesiątki wskaźników makroekonomicznych. Szacują prawdopodobieństwa realizacji rozmaitych scenariuszy. Ślęczą nad wykresami w poszukiwaniu trendów i punktów zwrotnych. Całe noce analizują sprawozdania finansowe i raporty branżowe w poszukiwaniu „perełek”. A potem i tak w najlepszym razie co drugą inwestycję kończą na plusie. Czy da się poprawić szanse na sukces bez ponoszenia tak dużych nakładów czasu i pracy?

Giełdowy KISS*

Nawet początkujący inwestor wie, że źródłem inwestycyjnego sukcesu jest kupować tanio i sprzedawać drogo. A kiedy akcje są tanie? Ano wtedy, gdy mało kto wierzy, że zyski giełdowych spółek wzrosną (lub przestaną spadać). Z reguły taki pesymizm pojawia się na dnie recesji gospodarczej.  Jeśli spojrzymy na giełdę jako na całość, to strategia zakładająca zakup portfela akcji (dla uproszczenia przyjęto WIG) na dołku rocznej dynamiki produktu krajowego brutto Polski przez ostatnie 20 lat ani razu nie zawiodła. Zatem pierwsza reguła inwestowania na GPW brzmi: kupuj, gdy dynamika PKB osiąga cykliczne minimum.

No ale skąd mam wiedzieć, że to już jest minimum? I tu jest problem. Post factum każdy głupi potrafi wskazać punkt dołowania gospodarki. Ale z doświadczenia wiem, że w czasie rzeczywistym nie jest to takie proste. Przez ostatnie ćwierć wieku polska gospodarka ani razu nie odnotowała ujemnej rocznej dynamiki PKB. W najgorszych przypadkach malała ona do 0-1,5% (2002, 2009 i 2013), a w lepszych do 2-3% (1999, 2005, 2017). I każdy z tych okresów był dobrym czasem do zakupu przecenionych wcześniej akcji. Wyjątkowy był rok 2005, gdy zarówno cykl koniunkturalny, jak i giełdowy, był tak specyficzny, że wręcz trudno się tam dopatrzeć zarówno spowolnienia gospodarczego, jak i bessy.

Potrzebujemy zatem wskaźnika, który pozwoli nam wyłapać dołek PKB, zanim ogłosi to Główny Urząd Statystyczny. Historycznie takim instrumentem były indeksy wyprzedzające koniunkturę (CLI) publikowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W przeszłości CLI wyprzedzał lub pokrywał się z cyklicznym minimum dynamiki PKB. Obecnie (ostatni odczyt pochodzi z lipca 2019 r.) wskaźnik ten osiągnął najniższy poziom od 6,5 lat, sygnalizując trwające (i przypuszczalnie pogłębiające się) spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce. Ale sygnałem kupna jest dopiero odwrócenie trendu OECD CLI, a to jeszcze nie nastąpiło.

Szybki przemysł

Niestety, CLI powiela część mankamentów PKB. Po pierwsze, choć jest to wskaźnik miesięczny, to publikowany jest z dość sporym opóźnieniem. Przykładowo: odczyt za lipiec ujrzał światło dzienne 9 września, a dane za sierpień poznamy dopiero 8 października. Po drugie, wskaźnik ten bywa regularnie rewidowany, co czasami wypacza znaczenie wysyłanego sygnału.

Giełdowi analitycy wymieniliby tu pewnie z kilkanaście (jeśli nie kilkadziesiąt) innych przydatnych wskaźników. Zaproponuję jednak coś bardzo prostego: trzymiesięczną średnią rocznej dynamiki produkcji przemysłowej. Z reguły to sektor wytwórczy wyprzedza koniunkturę w całej gospodarce, choć ma tylko 22% udziału w polskim PKB. Zasada numer trzy brzmi więc: kupuj na dołku produkcji przemysłowej.


W poprzednich 20 latach polski przemysł dał nam pięć ewidentnych sygnałów kupna, jeden wątpliwy – ale trafny (z grudnia 2016) - i jeden równie wątpliwy (sierpień 2014), ale za to niezbyt trafny. Historyczna skuteczność tego wskaźnika rośnie do 100%, gdy dodamy jedno kryterium: trzymiesięczna średnia krocząca rocznej dynamiki produkcji przemysłowej musi przyjąć minimum poniżej zera.

Kupuj słabość złotego

Od 20 lat w Polsce obowiązuje reżym płynnego kursu walutowego. Kurs złotego ustalany jest na rynku, przy tylko okazjonalnych interwencjach ze strony Narodowego Banku Polskiego. Rzecz jasna wszyscy (poza właścicielami firm eksportowych) cieszymy się, gdy złoty się umacnia, czyli gdy kurs EUR/PLN maleje. Ale z punktu widzenia inwestorów z GPW to znaczące osłabienie złotego względem euro jest sygnałem kupna. Zatem zasada numer cztery brzmi: kupuj, gdy leje się krew na rynku złotego.

Jak bardzo złoty musi się osłabić, aby mówić o sygnale kupna akcji? Rynek walutowy  oszczędnie dozuje nam sygnały kupna – średnio raz na cztery lata. W kwietniu ’99 hossę na GPW sygnalizował wzrost kursu EUR/PLN o 16,7% rdr. Cztery lata później roczna dynamika kursu euro-złoty sięgnęła w porywach 21,9% (na interwale tygodniowym). W lutym 2009 kurs EUR/PLN był aż o 32,8% wyższy niż rok wcześniej. W styczniu ’12 kurs euro osiągnął dynamikę 15,9% rdr, ale w maju ’16 już tylko 9,6%. Uśredniając wychodzi nam 19,4%. Ale to tylko średnia. W ostatnich latach kurs EUR/PLN jest bardziej stabilny niż kiedyś, więc już wzrost kursu EUR/PLN o 10% można uznać za sygnał kupna.

Wymienione powyżej sygnały sprawdzały się w przeszłości, co nie daje jakiejkolwiek gwarancji, że będą się sprawdzać także w przyszłości. I nie chodzi tu tylko o korporacyjny disclaimer chroniący autora artykułu. Giełda i gospodarka pewnie nigdy już nie będą wyglądać tak, jak wyglądały przez poprzednie 20 lat. Rzeczywistość ciągle się zmienia i to, co działało kiedyś, wcale nie musi zadziałać w następnej bessie. Ale jeśli blisko siebie pojawią się wszystkie cztery sygnały, to wciąż istnieje niezła szansa, że to dobry moment na zakup akcji. Zwłaszcza jeśli te w poprzednim okresie zostały solidnie przecenione.

*Keep It Simple, Stupid" –  po polsku: "zrób to prosto, głupku" - amerykańska reguła rekomendująca projektowanie wszystkiego tak prosto, aby każdy mógł to zrozumieć i zastosować.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (26)

dodaj komentarz
janmieszak
Polskie fundusze to porażka. Wysokie opłaty i kombinacje jak np. wcielanie słabego funduszu przez lepszy. Jak na obligacjach skarbowych zarabiać 10-18% zamiast na lokatach 6-7%? Jak zbudować portfel oparty na ETFach, dający średnio ok. 9% niezależnie od krachów, kryzysów, wojen? Sprawa jest prosta, tylko mało ludzi o tym wie. Zobaczcie Polskie fundusze to porażka. Wysokie opłaty i kombinacje jak np. wcielanie słabego funduszu przez lepszy. Jak na obligacjach skarbowych zarabiać 10-18% zamiast na lokatach 6-7%? Jak zbudować portfel oparty na ETFach, dający średnio ok. 9% niezależnie od krachów, kryzysów, wojen? Sprawa jest prosta, tylko mało ludzi o tym wie. Zobaczcie ksiazkę Pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Jest o inwestowaniu w akcje, obligacje, fundusze ETF, złoto, nieruch. Świetnie opisuje podstawy tworzenia majątku i wolności finansowej.
loool
Żeby pojawiły się wzrosty to musi na GPW zainwestować obcy kapitał. A nie zrobi tego ponieważ Polska idzie jak po sznurku śladem Grecji czy Hiszpanii. Te kraje wyprzedzają naszą sytuację o 10 lat. Tam tez po wejściu do EU nastał dobrobyt z socjalu i dopłat ale to spowodowało degradację gospodarki i nieróbstwo. Oni się nie podnieśli Żeby pojawiły się wzrosty to musi na GPW zainwestować obcy kapitał. A nie zrobi tego ponieważ Polska idzie jak po sznurku śladem Grecji czy Hiszpanii. Te kraje wyprzedzają naszą sytuację o 10 lat. Tam tez po wejściu do EU nastał dobrobyt z socjalu i dopłat ale to spowodowało degradację gospodarki i nieróbstwo. Oni się nie podnieśli do dziś i się już nie podniosą. Sytuacja Polski wygląda jeszcze mniej optymistycznie , bo tam mają słońce i turystykę a u nas nie ma nic. Jesteśmy montownią europy i jak płace wzrosną to się montownie przeniosą dalej. Lepsze czasy już są za nami.
silvio_gesell
Prosta instrukcja giełdy jest taka: należy robić odwrotnie niż tracąca na niej większość. Czyli odwrotnie niż jest w mediach.

Przykładowo w zeszły poniedziałek po ataku dronów na rafinerie napisałem na bankierze „czyli ropa w dół”, dostałem większość czerwonych łapek, otwarłem krótką i na dzisiejszy dzień zarabiam 100% na
Prosta instrukcja giełdy jest taka: należy robić odwrotnie niż tracąca na niej większość. Czyli odwrotnie niż jest w mediach.

Przykładowo w zeszły poniedziałek po ataku dronów na rafinerie napisałem na bankierze „czyli ropa w dół”, dostałem większość czerwonych łapek, otwarłem krótką i na dzisiejszy dzień zarabiam 100% na lekarze 10x.
krokodilko
prawdziwych geniuszy tłum często nie docenia.
trooper
Ciekawy artykuł, podziękowania za trudy dla autora.
degrengolada
w dobie ingerencji w giełdy banków światowych, elit finansowych oraz szarych eminencji indywidualny inwestor przejawia się jako błędny rycerz samotnie szarżujący z motyką na słońce.
jendreka
Czyli, jeszcze długo do dołka. czyli jeszcze długo wstrzymuj się z zapisem do PPK, i z jakimkolwiek inwestowaniem na GPW.Dlaczego? bo koniunktura Polski jest na szczycie, do dołka jeszcze cho, cho. I jeszcze jedno najważniejsze. Tak jak PO zdobyło się na zamach na OFE, tak samo PiS to zrobi. Już to zapowiedział, tylko się wstrzymał Czyli, jeszcze długo do dołka. czyli jeszcze długo wstrzymuj się z zapisem do PPK, i z jakimkolwiek inwestowaniem na GPW.Dlaczego? bo koniunktura Polski jest na szczycie, do dołka jeszcze cho, cho. I jeszcze jedno najważniejsze. Tak jak PO zdobyło się na zamach na OFE, tak samo PiS to zrobi. Już to zapowiedział, tylko się wstrzymał przed wyborami. Doskonale wie czym to grozi. Ale po wyborach wróci. Cały czas odpływ odpływ gotówki z gpw. Nic dziwnego skoro ZUS przekazuje na GPW 50 mln, a zabiera 500 mln suwakiem. Do tego odpływ zagranicy,
marianpazdzioch
Jest jeszcze coś takiego jak dodruk pustego pieniądza, więc dobre spółki nie będą już tanie, a nawet te średnie. Bo nie ma "grawitacji" w postaci stóp procentowych. Słabe z kolei prawie zawsze są tanie. Giełdy będą teraz niezależne od koniunktury, a przynajmniej w tych ich ciekawych z punktu widzenia inwestycji fragmentach.Jest jeszcze coś takiego jak dodruk pustego pieniądza, więc dobre spółki nie będą już tanie, a nawet te średnie. Bo nie ma "grawitacji" w postaci stóp procentowych. Słabe z kolei prawie zawsze są tanie. Giełdy będą teraz niezależne od koniunktury, a przynajmniej w tych ich ciekawych z punktu widzenia inwestycji fragmentach. Oczywiście nie dotyczy to przypadku bankructw pojedynczych spółek i całych branż. Dopiero kiedy przyjdzie dotkliwa z politycznego punktu widzenia stagflacja i politycy zorientują się w że "lekarstwo" jest gorsze od choroby, nastąpi podnoszenie stóp, zakończenie dodruku i rynek zareaguje ostrym załamaniem. Drukowanie może z kolei trwać jeszcze całymi latami. Jak w Japonii.
428ustka
dziesiatki wskaznikow a i tak wszystko na czerwono hahah
iluminat
PO złodziejskim okradzeniu nas ze 186 mld. przez POpaprańców nic się kompletnie nie dzieje. Skupuje się spółki za grosze gdzie kilkanaście lat wstecz sprzedawało się Inwestorom za ponad 90 % drożej !!! wszystko zgodne z prawem -BANANOWA / AFRYKAŃSKA GIEŁDA !!!! kto nie umoczył kasy niech się trzyma na odległość od tego dziadostwa.PO złodziejskim okradzeniu nas ze 186 mld. przez POpaprańców nic się kompletnie nie dzieje. Skupuje się spółki za grosze gdzie kilkanaście lat wstecz sprzedawało się Inwestorom za ponad 90 % drożej !!! wszystko zgodne z prawem -BANANOWA / AFRYKAŃSKA GIEŁDA !!!! kto nie umoczył kasy niech się trzyma na odległość od tego dziadostwa. Przykład JWConstruction - josek sprzedał po 71 zł. za sztukę w 2007 a teraz po " godziwej cenie " odkupuje po 2,70 -3,40 zł. ZŁODZIEJSTWO w biały dzień -przez 12 lat ,ani 1 X NIE WYPŁACIŁ DYWIDENDY !!!!! kasa szła na kapitał zapasowy . Zawsze dochody netto na plus. I co to ma być -gdzie regulacje ,jakieś zmiany ??? NOIRMALNOŚĆ .

Powiązane: Inwestowanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki