REKLAMA

Program „Owca Plus” na Śląsku już działa

2019-06-01 05:50
publikacja
2019-06-01 05:50

Ponad 420 tys. zł przekazał w piątek samorząd woj. śląskiego na wsparcie hodowli owiec w ramach programu „Owca Plus”. Wojewódzki program od 12 lat wspiera tam hodowlę owiec i kóz, a także ochronę bioróżnorodności Beskidów oraz Jury Krakowsko–Częstochowskiej.

fot. Michał Kryński / / Signuversum

W piątek w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Śląskiego podpisano umowę, będącą efektem rozstrzygnięcia pierwszego tegorocznego konkursu dot. dotacji w ramach programu.

Jak podało tego dnia biuro prasowe urzędu, Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne otrzymała dotację 426 tys. zł na ochronę przyrody i krajobrazu hal i polan górskich Beskidów poprzez prowadzenie tam wypasu owiec.

Ponadto Stowarzyszenie Gospodarstw Edukacyjnych Woj. Śląskiego zawarło w piątek z samorządem województwa umowę na 172 tys. zł na popularyzację idei edukacji w gospodarstwach edukacyjnych.

Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne otrzymała dotację w konkursie, którego celem jest czynna ochrona bioróżnorodności i krajobrazu poprzez prowadzenie wypasu (tradycyjnego, szałaśniczego) owiec ras lokalnych oraz popularyzację stworzonego w 2017 r. „Szlaku bacówek programu Owca Plus”. Składane oferty musiały uwzględniać m.in. wypas owiec na nie mniej niż 550 ha hal i polan na terenie Beskidów.

W tym roku na działania zasadniczego konkursu "Owcy Plus" w Beskidach przeznaczono 440 tys. zł, a na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej - niespełna 64 tys. zł. W konkursie zgłosiły się podmioty z obu tych obszarów. Dotację w kwocie 426 tys. przyznano tylko Fundacji Pasterstwo Transhumancyjne z Koniakowa – na prowadzenie ekstensywnego i kulturowego wypasu owiec.

Wojewódzki Program Aktywizacji Gospodarczej oraz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej "Owca Plus" funkcjonuje w woj. śląskim od 2007 r. Już po dwóch pierwszych latach zaobserwowano zwiększenie powierzchni terenów pastwiskowych i pogłowia owiec oraz zwiększenie bioróżnorodności roślinności łąk czy polan.

Inne efekty to większe zaangażowanie społeczności lokalnych w podtrzymywanie tradycji i zwyczajów i silniejsze zainteresowanie turystów pasterstwem i czynną ochroną przyrody. W 2010 r. samorząd woj. śląskiego zdecydował o kontynuowaniu programu do 2014 r., a następnie został on przedłużony do 2020 r.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
nostsherlock
A dla osób pracujących po opodatkowaniu zostaje tylko bieda+
specjalnie_zarejestrowany2
Na jednego pracującego frajera w tym kraju niedługo będzie przypadało do utrzymania 3 emerytow z emeryt plus, 2 dzieci z 500 plus, matka z matka plus, pół rencisty, 5 krów i 10 świń z krowa plus i świnia plus, ksiądz, urzednik, 3 działaczy PiS a teraz jeszcze te owce.
talmud
a kiedy wchodzi osiol + ? na jesieni.......w polin potrzebne sa takie programy.....
prs
Jadac przez Polske czlowiek widzi taka ilosc nieuzytkow rolnych ze az glowa boli..
Owce powinny byc wszedzie i strzyc ile wlezie.
Mieso jest wspaniale, zwlaszcza tzw spring lamb (owca wiosenna), do tego troszke sosu mietowego, mlode ziemniaczki, warzywka - obiad pierwsza klasa - kto jadl ten wie.
Sa super kotleciki ze "schabu"
Jadac przez Polske czlowiek widzi taka ilosc nieuzytkow rolnych ze az glowa boli..
Owce powinny byc wszedzie i strzyc ile wlezie.
Mieso jest wspaniale, zwlaszcza tzw spring lamb (owca wiosenna), do tego troszke sosu mietowego, mlode ziemniaczki, warzywka - obiad pierwsza klasa - kto jadl ten wie.
Sa super kotleciki ze "schabu" z koscia, jest tylna noga, łopatka..
W PL jest takie stare, komunistyczne chyba, przekonanie ze niby "smierdzi" - bzdura kompletna - no, chyba ze ktos konsumowal 7mio letniego capa, barana rozplodowego, bo po mlodej nic takiego sie nie powie - sto procent!
Ludzie we Francji, Hiszpania, Anglia, az piszcza za wiosenna owca, w supermarketach sa specjalnie oznakowane i nie specjalnie drogie.
Jesienia, zima, super gulasze, pieczenie..
Brakuje jakiejs akcji rzadowej, edukacji ludzi, nawet rzeznikow, by wypasali i kupowali owce, dostosowanych ubojni chyba tez brak, a szkoda, kasa dla rolnika, towar dla klienta, raj dla podniebienia.
Ludzie w Polsce niestety nie wiedza co traca.
Naprawde, czas to zmienic!
nostsherlock
A co to ma wspólnego z kolejnymi komunistyczno-socjalistycznymi pomysłami rządzących?
karbinadel
Gdyby jeszcze te owieczki gotować umiały :)

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki