REKLAMA

Posłowie PiS w urzędach miast chcą zapoznać się z dokumentami m.in. w sprawie nagród dla urzędników

2018-06-06 11:30, akt.2018-06-06 12:24
publikacja
2018-06-06 11:30
aktualizacja
2018-06-06 12:24

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości w środę w urzędach miast w różnych regionach chcą zapoznać się z dokumentami dotyczącymi m.in. nagród dla urzędników. O tych działaniach podejmowanych m.in. w Warszawie i Gdańsku, poinformowano na profilu PiS na Twitterze.

/ fot. Andrzej Bogacz / FORUM

"Wspólnie z posłami Marcinem Horałą i Janem Kilianem wchodzimy do Urzędu Miasta w Gdańsku i działając na podstawie Art 19 ustawy o wykonywaniu mandatu posła senatora wnosimy o udostępnienie dokumentów" - napisał na Twitterze poseł PiS Kazimierz Smoliński.

Z kolei w Warszawie - jak poinformowało PiS na swoim profilu na Twitterze - w ratuszu o dokumenty wystąpi poseł Paweł Lisiecki.

"Chcemy uzyskać informacje o nagrodach przyznawanych urzędnikom warszawskiego ratusza. Chcemy skontrolować kwestie przejazdów służbowych, wyjazdów zagranicznych i telefonów komórkowych" - mówi Lisiecki, cytowany na Twitterze PiS.

Nie udzielono nam w warszawskim ratuszu odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. przyznanych nagród, premii czy kosztów delegacji; złożymy na piśmie pytania w tych sprawach do prezydent stolicy - powiedział w środę poseł PiS Paweł Lisiecki po wyjściu ze stołecznego urzędu miasta.

"Próbowaliśmy uzyskać informacje, gdzie są listy obecności (w pracy) podpisywane przez prezydenta i wiceprezydentów m.st. Warszawy. W pewnym momencie zauważyliśmy, że w przypadku pani wiceprezydent (Renaty Kaznowskiej) lista obecności jest pusta od 1 czerwca" - dodał Lisiecki.

Zbieramy wszystkie dokumenty i zestawienia, z którymi chcą zapoznać się posłowie PiS, będziemy odpowiadać bez zbędnej zwłoki; informacji, o które wystąpili nie da się przygotować w ciągu 30 minut czy godziny - powiedział w środę rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk.

Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk poinformował na konferencji prasowej, że posłowie PiS domagali się informacji, które "zawarte są w ramach akt, które na ich prośbę muszą zostać zanonimizowane". "W związku z tym oczywistym jest, że nie da się w ciągu 30 minut, a nawet godziny tych akt przygotować" - powiedział rzecznik ratusza.

"Gdyby posłowie złożyli pismo, oczywiście dostaliby odpowiedź w odpowiednim terminie. Na pewno będzie to termin krótszy, niż termin ich interwencji, jeżeli chodzi o mamy z niepełnosprawnymi dziećmi w Sejmie" - powiedział Milczarczyk.

Dopytywany, kiedy te dokumenty mogą zostać udostępnione posłom PiS, odpowiedział, że ratusz rozpoczął prace w tej sprawie od razu.

"Zbieramy dokumenty, wszystkie zestawienia, o których mówią posłowie PiS, zostaną przygotowane i tak, jak na każde pytanie posłów, będziemy odpowiadać dokładnie w tym samym trybie bez zbędnej zwłoki" - zapewnił Milczarczyk.

Natomiast w łódzkim ratuszu o dokumenty ma wnioskować kandydat partii na prezydenta tego miasta, poseł Waldemar Buda.

"Chcemy wejść do pani Prezydent Łodzi i uzyskać dokumenty dotyczących premii przyznawanych urzędnikom" - powiedział Buda, cytowany na Twitterze PiS.

Zgodnie z art. 19 ustawy "w wykonywaniu mandatu poseł lub senator ma prawo, jeżeli nie narusza dóbr osobistych innych osób, do uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się te informacje i materiały, oraz wglądu w działalność organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego, a także spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz zakładów i przedsiębiorstw państwowych i samorządowych, z zachowaniem przepisów o tajemnicy prawnie chronionej". (PAP)

autor: Mateusz Roszak

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
karbinadel
Może niech posłowie PiS zajmą się wyjaśnieniem, za co biorą rządowe pensje panie Szydło i Kempa. Bo jakoś nie widać i nie słychać, by robiły cokolwiek
jkl777
Akcja w stylu "a u was bija murzynow"... PRL PiS, jeden rynsztok mentalny.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki