REKLAMA

Polski przemysł spadł pod kreskę. PMI najniżej od 4 lat

2018-12-03 09:00
publikacja
2018-12-03 09:00

Listopad przyniósł pierwszy od czterech lat spadek aktywności gospodarczej sektorze wytwórczym – wynika z raportu opublikowanego przez IHS Markit. Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu spadł do 49,5 punktów. To najniższy odczyt od września 2014 roku.

fot. Maciej Jarzębinski / / FORUM

Większość ekonomistów miała nadzieję, że polski PMI utrzyma się na poziomie z października, gdy osiągnął on najniższą wartość od dwóch lat – czyli 50,4 pkt. Wskazania PMI poniżej 50 punktów sygnalizują spadek aktywności gospodarczej w badanym sektorze.

Z zachowania wskaźnika PMI wynika, że w drugim półroczu 2018 roku polski sektor wytwórczy zaliczył gwałtowne hamowanie, spadając z 54,2 pkt. w czerwcu do 49,5 pkt. w listopadzie. Oznacza to, że w zaledwie kilka miesięcy z od fazy solidnego wzrostu przeszliśmy na skraj recesji w sektorze wytwórczym.

Kłopoty w przemyśle przyszły zza granicy. W listopadzie czwarty miesiąc z rzędu spadały zamówienia eksportowe, co można wiązać ze spowolnieniem gospodarczym w strefie euro. W trzecim kwartale w Europie spadek PKB odnotowały m.in. Niemcy, ale także Szwajcaria. W związku z tym pogorszyły się oczekiwania menedżerów w polskim przemyśle – były one najsłabsze od początku 2013 roku.

Po raz pierwszy od lipca 2016 roku w badaniu PMI zaobserwowano spadek wielkości produkcji, choć nie był on silny. Malały za to zaległości produkcyjne. W efekcie polscy producenci drugi miesiąc z rzędu zmniejszali poziom zatrudnienia. „Wynik netto mniejszej liczby nowych miejsc pracy częściowo odzwierciedlał trudności ze znalezieniem nowych pracowników z uwagi na długotrwałe braki wykwalifikowanej kadry na rynku pracy” – czytamy w listopadowym raporcie IHS Markit.

Mimo spadku generalnego poziomu aktywności w przemyśle tempo inflacji kosztów produkcji pozostało silne w kontekście 20-letniej historii tego badania i utrzymało się na niezmienionym poziomie względem października. Nadal rosły też ceny wyrobów gotowych – tempo tego wzrostu było najwyższe od czterech miesięcy. Utrzymuje się zatem silna presja na marże detalistów, co grozi wzrostem cen płaconych przez konsumentów.

PMI dla sektora przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji tej części gospodarki. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość tego wskaźnika powyżej 50 punktów oznacza ogólną poprawę warunków w badanym sektorze. Indeks PMI uważany jest za wskaźnik wyprzedzający wobec danych makroekonomicznych z realnej gospodarki (np. tych zbieranych przez GUS).

Stąd też wynika fakt, że jak na razie słabsze odczyty PMI nie znalazły odzwierciedlenia w statystykach produkcji przemysłowej, która według GUS w październiku była o 7,4% wyższa niż przed rokiem. Po uwzględnieniu efektów kalendarzowych (m.in. pozytywnej różnicy w liczbie dni roboczych) roczna dynamika produkcji przemysłowej w Polsce wyniosła w październiku o 5%.

KK

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (31)

dodaj komentarz
pluto85md
Odczyt PMI za pazdziernik byl na plusie, spadaly zamowienia na eksport i po raz pierwszy zamowienia ogolne, w ankiecie zas byla mowa o rosnacej produkcji, dopiero w listopadzie ankieta wskazuje na spadajaca produkcje. Co byloby zgodne z logika, we wrzesniu spadaly zamowienia zagraniczne, w pazdzierniku takze krajowe, to w listopadzie Odczyt PMI za pazdziernik byl na plusie, spadaly zamowienia na eksport i po raz pierwszy zamowienia ogolne, w ankiecie zas byla mowa o rosnacej produkcji, dopiero w listopadzie ankieta wskazuje na spadajaca produkcje. Co byloby zgodne z logika, we wrzesniu spadaly zamowienia zagraniczne, w pazdzierniku takze krajowe, to w listopadzie spada produkcja. Oczywiscie w firmach bioracych udzial w ankiecie, nie przesadza to spadkow produkcji w calej gospodarce, nie mniej listopad z dodatkowym dniem wolnym z pewnoscia bedzie mial duzy proble m wypasc dobrze.
sel
Drogie paliwa i drogi prąd dla firm , trzy lata demolki wystarczyły , fabryk samochodów elektrycznych po trzech latach jakoś też nie widać?.
h-b
Nawet 365 dni pracy tej gospodarce nie pomoże - jeśli od wielu już lat zatrudnieni w zdecydowanej większości coraz bardziej nie godnie w niej zarabiają ! Z pustego coraz bardziej portfela Ogółu... i Salomon nie naleje....
open_mind
Do tego podniosą podatek na cukier i słodkości, dla naszego zdrowia i dobra – tak rząd się troszczy o swoją dziatwę, oraz ceny prądu przewiduję że wzrosną o 250% w ciągu 1.5 roku za wyrzekanie się naszego dobra narodowego czyli węgla a cały Śląsk stanie się oazą biedy. A za komuny uczyli Polski węgiel to nasze czarne złoto, ale wiadomo Do tego podniosą podatek na cukier i słodkości, dla naszego zdrowia i dobra – tak rząd się troszczy o swoją dziatwę, oraz ceny prądu przewiduję że wzrosną o 250% w ciągu 1.5 roku za wyrzekanie się naszego dobra narodowego czyli węgla a cały Śląsk stanie się oazą biedy. A za komuny uczyli Polski węgiel to nasze czarne złoto, ale wiadomo złoto jako takie też przeniesiono do historii jako relikt. Idzie nowe i postęp – czyli nowa era biedy i bezmyślności oraz więcej długu !!!. A trzeba było zainwestować po prostu w filtry. Trump nie taki głupi i nie łyknął tej pułapki węglowej.. Bo miały biednym krajom bogate dopłacać do cen gazu naiwniaki. A które to te bogate? Chyba w dług! Właśnie we Francji biją się o to bogactwo a wiadomo że rozleje się to na całą Europę. W Niemczech już śpiewają peany na temat Trumpa i QANON oraz Hymn USA. Taka jest prawda. Tak jakoś się dzieje że literka Q globalnie staje się bardzo popularna. „qanon patriot”
karbinadel
Nie wiem, o co to larum. Przecież PiS w ten sposób realizuje swoją główną obietnicę wyborczą: "Polska w runie"
and00
"...odczyty PMI nie znalazły odzwierciedlenia w statystykach produkcji przemysłowej, która według GUS w październiku była o 7,4% wyższa niż przed rokiem. "
i O BYŁO BY TYLE NA TEMAT TEGO WSKAŹNIKA.
h-b
Centralny organ administracji rządowej podległy Prezesowi Rady Ministrów ...To by było tyle na ten temat
2kbb
Spokojnie, spokojnie szczekające psy PO... Z kim tylko rozmawiam, widać wyraźnie że wszyscy planują nowe inwestycje w mieszkania , domy, maszyny w przyszłym roku.... Jeżeli teraz będzie nawet jakieś niewielkie spowolnienie, to w II połowie 2019 roku powrócimy szybko w do wzrostów na poziomie 5% i więcej... Polacy wreszcie się Spokojnie, spokojnie szczekające psy PO... Z kim tylko rozmawiam, widać wyraźnie że wszyscy planują nowe inwestycje w mieszkania , domy, maszyny w przyszłym roku.... Jeżeli teraz będzie nawet jakieś niewielkie spowolnienie, to w II połowie 2019 roku powrócimy szybko w do wzrostów na poziomie 5% i więcej... Polacy wreszcie się przebudzili i odzyskują swoją tożsamość.... jeszcze z czasów II RP.... Precz z komuną !!! Brawo Kaczyński... Po SB-ekach którym odebrano emerytury przyszedł czas na wyczyszczenie ich z MSZ, Sądów , Prokuratur, Wojska, Policji i innych służb... Największym osiągnięciem Kaczyńskiego jest obecne przejmowanie "biznesów" czy raczej przekrętów Czarneckiego.... Ten koleś miał już złe wyniki swoich banków i dostał zwolnienie z wpłat do BFG i do NBP a nadal finansował ryzykowne transakcje jak zakup Presspubliki właściciela Rzeczpospolitej robiąc z niej lewacką gazetę... Tego już było za dużo.... Jest jedna rzecz na którą PIS musi uważać.... Oszołomy i agenci Sowieccy z Ruchu Narodowego jak Winnicki i Mędlar... To wyjątkowo przebiegła intryga i próba rozbicia prawicy od środka.... Precz z agenturą Sowiecką , precz z Putinem !!!!
h-b
A wszystko na rosnący kredyt społeczny na karku do spłaty na wiele Pokoleń...Brawo za ten dobrobyt na kredyt !
sel
Jeszcze trochę do zburzenia i zniszczenia zostało na resztę kadencji..

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki