REKLAMA
WEBINAR

Polska kolej do Ukrainy. PKP liczy na wsparcie UE

2023-05-25 15:51
publikacja
2023-05-25 15:51

Pracujemy nad projektem budowy szybkich połączeń między Polską a Lwowem i Kijowem. Liczymy na wsparcie UE - powiedział w rozmowie z PAP w Brukseli prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel. Dodał, że spółka zainwestowała już kilkadziesiąt milionów euro w połączenia kolejowe na przejściach granicznych z Ukrainą.

Polska kolej do Ukrainy. PKP liczy na wsparcie UE
Polska kolej do Ukrainy. PKP liczy na wsparcie UE
/ Puls Biznesu

Zarząd PKP Polskie Linie Kolejowe i organizacja Rail Forum Europe zorganizowały w PE w Brukseli wydarzenie dotyczące inwestycji w infrastrukturę kolejową.

Merchel przedstawił m.in. sytuację na przejściach granicznych z Ukrainą. „Polskie Linie kolejowe w pierwszych dniach wojny w ubiegłym roku rozpoczęły inwestycję w ich rozbudowę. Między Polską a Ukrainą funkcjonowało kiedyś osiem przejść granicznych. W ubiegłym roku był czynne tylko trzy. Następnie otworzyliśmy dwa kolejne. W ciągu krótkiego czasu wydaliśmy kilkadziesiąt milinów euro, żeby przywrócić ruch” – powiedział.

Dodał, że spółka pracuje obecnie nad projektem budowy szybkich połączeń między Polską a Lwowem i Kijowem. „Myślę, że wspólnie z kolejami ukraińskimi jesteśmy w stanie wybudować nowe odcinki linii. Oczywiście liczmy na wsparcie instytucji europejskich w celu pozyskania finansowania” – powiedział.

Wskazał, że spółka jest na końcowym etapie realizacji największego w historii PLK programu inwestycyjnego. „Wydatkowanych będzie ponad 70 mld zł, z czego ok. 40 mld zł to środki unijne, a reszta to środki budżetu państwa. Mamy przygotowaną dokumentację. Aplikujemy o środki, jednak decyzje w Brukseli się opóźniają. To niezwykle ważne, bo ma częściowo negatywny wpływ na branżę budowlaną, która też czeka z niecierpliwością na uruchomienie nowych inwestycji” – powiedział.

Podkreślił, że spółka pracuje nad modernizacją linii Rail Baltica, łączącą kraje bałtyckie z Europą. „Zrealizowaliśmy połowę trasy, kraje bałtyckie również pracują nad swoją częścią projektu. Zakładamy, że do końca obecnej perspektywy unijnej prace zostaną zrealizowane” – powiedział.

„Niezwykle ważnym projektem jest też budowa korytarza Rail Carpatia. Trwa rewizja regulacji dot. sieci TENT w UE. Zdajemy sobie sprawę, że Ukraina nie jest jeszcze w UE, ale prace nad projektem są bardzo zaawansowane” – wskazał.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
polonu
To pomysł PIS, przyjdą Abramsy z USA przetopimy na szyny kolejowe i się zrobi połączenie .
faramir_z_gondoru
Niech się skupią lepiej na kolejach w Polsce, bo jest sporo jeszcze do zrobienia. Obecnie na Ukrainie objętej wojną pociągi są bardziej punktualne niż w Polsce.
efg
Na teren Rosji wkroczą niedługo rozjemcze Siły Zbrojne Ukrainy, by zaprowadzić pokój w Rosji :)
darius19
sama przyjemnosc czytac trolle "mkk.." ex "ajwaj" czy "talmudd". Ukraina do Europy. Rosja do Azji. Bo tam przynależy. Izolowana. I to wszystko Putler wam ruskie zaserwowal. Chwalcie cara, bo z jego reki karmieni jestescie...
piotr76
Na ich miejscu to już bym się zaczął chińskiego uczyć.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
efg
Większość tzw rosyjskiej myśli technicznej została przez sowietów skradziona, Rosjanie potrafią tylko pić i kraść jak dzikusy.
talmudd
mogliby pociągnąć linie do samego iraku.....tam chyba tez będą mieli kontrakty na "odbudowę"......ROFL......a propos lepiej liczyć na cud albo ......mannę ....LMFAO
zops
i raku nie ma w płaszczach ołowianych (Chersoń luty 2022 r).
zops
na obszarze Ukrainy bywają wschodnie wiatry.

Powiązane: Kolej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki