Połowie Polaków grożą w przyszłości minimalne emerytury

Dziś niespełna 1 proc. emerytów otrzymuje minimalne świadczenie. Za 60 lat może być ich nawet 50 proc. Ratunkiem przed obniżeniem poziomu życia może być samodzielne oszczędzanie, np. w ramach III filara. Trwają prace nad tym, jak zachęcić Polaków do odkładania na emeryturę, bo dziś robi to zaledwie 5 proc. dorosłych.

Połowie Polaków grożą w przyszłości minimalne emerytury


- W przyszłości Wysokość emerytury w Polsce będzie na poziomie nie większym niż 40 proc. naszych ostatnich zarobków. To oznacza, że osoba, która dzisiaj zarabia 1 tys. zł na emeryturze będzie dostawać nie więcej niż 400 zł - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. - Po drugie, co jest równie ważne, dzisiaj tylko niespełna 1 proc. osób otrzymuje minimalną emeryturę. A za około 60 lat odsetek ten ma wzrosnąć do prawie 50 proc.

Jedynym pewnym sposobem na to, by na emeryturze utrzymać dotychczasowy standard życia, jest oszczędzanie. Ułatwić odkładanie na ten okres miał III filar, jednak dziś na indywidualnych kontach emerytalnych i indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego oszczędza niespełna 5 proc. Polaków. Produkty te oferują pewne zachęty, jednak w opinii ekspertów nie są one wystarczająco atrakcyjne.

Odkładający pieniądze w IKE są zwolnieni z podatku Belki od zysków kapitałowych, zaś posiadacze IKZE mogą wprawdzie część składek odpisać od podstawy opodatkowania, jednak to, co zaoszczędzą, zostanie obłożone podatkiem, gdy przejdą na emeryturę.

- W styczniu opublikowano raport przygotowany dla Kancelarii Prezydenta, w którym proponuje się dość istotne zmiany w III filarze i jego zdecydowaną popularyzację - informuje Małgorzata Rusewicz. - Te rozwiązania miałyby objąć około 40 proc. wszystkich obywateli. Co ważne, są one kierowane do osób mniej zamożnych, które mniej dzisiaj zarabiają i które nie odkładają na swoją przyszłość emerytalną.

Jak podkreśla, pojawiła się m.in. propozycja, że po przyjęciu do pracy nowy pracownik zostaje automatycznie zapisany do programu emerytalnego. W każdej chwili może z niego wystąpić, ale wtedy musi już podjąć świadomą decyzję i się pod nią podpisać. Składka lub część składki do tego funduszu będzie pochodziła np. z funduszu świadczeń socjalnych.

- Wiąże się z tym wiele pytań i problemów - przyznaje prezes IGTE. - Na taką decyzję muszą się zgodzić i związki zawodowe, i pracodawcy. Myślę, że to jest pomysł, który jest dobrym początkiem do dalszej dyskusji.

Taki pomysł nie rozwiąże jednak problemów większości polskich pracowników. W obecnej wersji dotyczy bowiem tylko tych osób, które zatrudnione są w dużych i średnich firmach.

- Nie obejmuje on osób pracujących w małych firmach, gdzie nie ma funduszu świadczeń socjalnych - zwraca uwagę Małgorzata Rusewicz. - Nie dotyczy też samozatrudnionych. To jest taka przestrzeń, nad którą trzeba pracować, ale na pewno te propozycje, które się pojawiły, mogą przyczynić się do wzrostu emerytur w przyszłości nawet o 20 proc., a więc na pewno jest to warte rozważenia.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~obserwator

Póki te łobuzy z PoPisu rządzą Polską będzuietu coraz gorzej i gorzej..Bezczelne chamy zaeładnęły Polską..

! Odpowiedz
2 1 ~tomtom

Przeczytałem wszystkie komentarze i stwierdzam, ze wylewa się z nich populizm. Żyjemy w kraju socjalistycznym i tak po prostu musi być, ze dzisiejsi aktywni zawodowo płacą na nieaktywnych. ZUS to nie tylko emerytury, ale także renty, zapomogi i wiele innych świadczeń. Ponieważ wysokość płaconych świadczeń zbliża się do górnej granicy możliwości ludzi, Ci zaczynają się zniechęcać i kombinować jak tu nie płacić. Niestety, ale trzeba podjąć radykalne kroki i pozbyć się wszystkich uprzywilejowanych, wzmożyć kontrole i ukrócić proceder np. umów zleceń 250zł/mc (nie możesz zapłacić legalnie więcej to zamknij firmę) i najważniejsze, wtedy obniżyć wysokość haraczu dla ZUS. Więcej ludzi zacznie uczciwie płacić to summa summarum każdy zapłaci mniej. Dzisiejszy system w gruncie rzeczy jest sprawiedliwy bo proporcjonalny, ale jest fatalnie zoorganizowany.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~daffa

Jezeli wszyscy obywatele zaczną płacić to starczy dla każdego. I prosze nie straszyć tych co płacą tylko brać za mordy cala resztę, którzy takim jak mi śmieją sie prosto w oczy.

! Odpowiedz
0 2 ~sceptyk

'50% polaków ma otrzymywać najniższe emerytury'

Na jakiej podstawie oparta jest ta prognoza? Artykuł tego rodzaju bez cyfr i jakichś kong rentach analiz jest pusto słowna spekulacje.

! Odpowiedz
1 0 ~jj

Co to są "kong rentach analiz" ?

! Odpowiedz
0 2 ~rk

Z fundów już dzwonią w spawie IKE i IKZE, mają chrapkę na zarobek z prowizji. Może dlatego nie bronili zbytnio OFE.

! Odpowiedz
0 10 ~eryk

i jak tu takim złodzieja płacić podatki i składki jak oni już teraz mówią że nie ma co liczyć na nich !! szok co za chory kraj.
pozdrawiam szara strefę i mądrych którzy wiedza jak oszukać tą bandę oszustów

! Odpowiedz
0 3 ~Polka

A Komorowski to poparl !!! Prezydent jak i rzad do wymiany, bo okradli Polakow z drobnych na jalomuzne . Rodacy wybory prezydenckie juz niedlugo

! Odpowiedz
2 17 ~Kermit

Proszę o zwolnienie mnie z ZUS-u i odbiór wpłaconych składek, napiszę notarialne oświadczenie że nie chce emerytury od państwa, tylko sam o siebie zadbam jak państwo nie umie.
Pasuje czy znowu coś nie tak?

! Odpowiedz
3 1 ~Przemekl

Pamiętam, że gdzieś kiedyś była taka sprawa, Pana, który właśnie chciał tak zrobić. Niestety nie pamiętam jak to się skończyło.
Ciekawe czy byłoby to prawnie możliwe z chęcią zrobiłbym to samo. Oszczędzając tylko na IKE miałbym całkiem ładną emeryturę...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne