Parlament Walonii za podpisaniem CETA

[Aktualizacja 17:30] Parlament Walonii zagłosował w piątek za podpisaniem umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Wcześniej ten francuskojęzyczny region Belgii blokował tę umowę, co mogło pogrzebać porozumienie, gdyż Belgia potrzebowała zgody wszystkich regionów.

(fot. Yves Herman / FORUM)

Piątkowe głosowanie zakończyło blokadę porozumienia CETA, która groziła nie tylko fiaskiem umowy między UE a Kanadą, ale też stawiała pod znakiem zapytania przyszłość unijnej polityki handlowej. Z powodu blokady odwołano planowany na czwartek szczyt UE-Kanada i uroczystość podpisania CETA.

Za udzieleniem rządowi Belgii zgody na zawarcie umowy głosowało 58 deputowanych parlamentu Walonii, a pięciu było przeciw. Belgijski rząd federalny potrzebuje mandatu od wszystkich regionów i wspólnot językowych w kraju, by móc podpisać CETA.

W przyjętej rezolucji parlament francuskojęzycznego regionu zapowiada, że będzie regularnie oceniał społeczno-gospodarcze i środowiskowe skutki tymczasowego stosowania umowy UE-Kanada. Przypomina też, że Belgia zwróci się do Trybunału Sprawiedliwości UE o ocenę legalności przewidzianego w CETA systemu arbitrażu inwestycyjnego (Investment Court System - ICS), który ma rozwiązywać spory na linii państwo-inwestor. Ten arbitraż uznawany jest przez przeciwników CETA za wzmocnienie wpływów wielkich korporacji. Tego dotyczyły też najważniejsze zastrzeżenia Walonii.

Złożenie wniosku do unijnego Trybunału w sprawie zbadania legalności systemu arbitrażu inwestycyjnego zapowiada deklaracja uzgodniona w czwartek przez belgijskie regiony, wspólnoty językowe i rząd federalny, która umożliwiła Walonii odstąpienie od blokowania CETA. Deklaracja zostanie dołączona do umowy UE-Kanada. Zapisano w niej także, że Belgia chce mieć prawo do uruchomienia "w razie nierównowagi rynkowej" klauzuli ochronnej dotyczącej importu produktów rolnych. W deklaracji zaznaczono też, że CETA nie ma wpływu na unijne przepisy dotyczące autoryzacji i wprowadzania na rynek produktów modyfikowanych genetycznie (GMO).

Belgijską deklarację zaakceptowały w czwartek pozostałe państwa UE.

Oprócz Walonii w piątek swoją zgodę na podpisanie CETA mają dać jeszcze parlamenty brukselskiego regionu stołecznego oraz wspólnoty francuskojęzycznej.

Umowa CETA zniesie niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe oraz zliberalizuje handel usługami między UE a Kanadą. Po jej podpisaniu część zapisów zacznie być stosowana tymczasowo. Umowa wymagać będzie jeszcze ratyfikacji przez parlamenty państw unijnych.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ kot/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~andrew

Niesamowite, taka mała kraina, jak nie jedno województwo w Naszym Kraju, a jego decyzja jest tak ważna, że blokuje podpisanie umowy. POLSKO, zobacz jak cię traktują w tej EUROPIE !!! Nawet bez CIEBIE Komisja Europejska otwiera dla Rosji gazociąg OPAL, mimo Polaków sprzeciwu. SKANDAL.

! Odpowiedz
1 1 ~plutarch

Chłopaki, podobno podpalili was w Olgino? Skończy się straszenie gmo? :D

! Odpowiedz
0 1 ~silvio_gesell

W gruncie rzeczy rząd powinien mieć prawo do podpisania umowy międzynarodowej o ważności tylko do końca kadencji. Każda umowa trwająca dłużej powinna być zgodnie z konstytucja poddana pod referendum.

! Odpowiedz
0 1 ~Dżejms

Od jakiegoś czasu postuluję aby z każdymi ogólnokrajowymi wyborami np do parlamentu było standardowo referendum secesyjne. Koszt dodatkowa kartka - znikomy. Nawet nie musi być na oddzielnej kartce. Ponoć jesteśmy suwerenem - powinniśmy mieć możliwość wypowiedzi.

! Odpowiedz
0 1 ~silvio_gesell odpowiada ~Dżejms

Wystarczy dodatkowe pole na kartce do głosowania: "żaden kandydat mi nie odpowiada". Jeśli większość tak zagłosuje wtedy kandydaci są zmieniani a wybory powtarzane. Przydałoby się mieć taka opcję w najbliższych wyborach w USA.

! Odpowiedz
2 2 ~xx

uwalili ich lub przekupili a my z uśmiechem idziemy pod nóż. brak mądrych elit to taki skutek.

! Odpowiedz
0 1 ~ulka

Pytanie co uzyskali extra i czy to będzie miało zastosowanie dla całej unii.

! Odpowiedz
1 4 ~spy

Uzyskali możliwość zawieszenia obowiązywania umowy w sytuacji "niezrównoważenia rolnictwa",
ale tylko dla siebie.

! Odpowiedz
1 1 ~wiesniak

dostali propozycje NIE do odrzucenia..

! Odpowiedz
0 0 ~aaaa odpowiada ~wiesniak

oj tam, nie ma takiej umowy której nie można by rozwiązać...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil