REKLAMA
PIT 2023

PKO BP zmienia ofertę kont. Wzrosną opłaty za niektóre usługi

Wojciech Boczoń2023-02-04 14:43analityk Bankier.pl
publikacja
2023-02-04 14:43

PKO Bank Polski w czerwcu wprowadzi zmiany do cennika. Bank upraszcza strukturę rachunków, rezygnując z kilku dostępnych do tej pory kont. Wzrosną niektóre opłaty – mi.in. w kartach kredytowych.

PKO BP zmienia ofertę kont. Wzrosną opłaty za niektóre usługi
PKO BP zmienia ofertę kont. Wzrosną opłaty za niektóre usługi
fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

Jak donoszą czytelnicy Bankier.pl, PKO Bank Polski zapowiedział zmiany w cenniku. Do najważniejszych należą uproszczenie struktury kont i rezygnacja z kilku popularnych rachunków. Od 1 czerwca takie konta jak PKO Konto za Zero (stare), PKO Konto Rodzica, PKO Konto Pogodne, Konto Spektrum Adm., Konto Ulubione Adm. i Konto Codzienne Adm. zostaną przekształcone w Konto za Zero. Rachunek będzie za darmo, a karta będzie kosztowała 10 zł. Opłaty tej będzie można uniknąć, dokonując 5 transakcji bezgotówkowych kartą lub Blikiem. Wypłata z bankomatów obcych będzie kosztowała 10 zł (za darmo Blikiem). Pierwsza wpłata i wypłata w placówce będzie za 0 zł, każda kolejna będzie kosztować 10 zł.

Zmieni się także struktura kont dla młodzieży. Konto dla Młodych (od 13 r.ż.) zastąpi obecne PKO Konto Pierwsze i PKO Konto dla Młodych. Rachunek będzie bezpłatny, a obsługa karty będzie kosztowała 5 zł. Opłata ta będzie warunkowa – użytkownik uniknie jej, jeśli wykona min. 2 transakcje bezgotówkowe kartą lub Blikiem. Wszystkie bankomaty będą za darmo.

Kliknij, aby zgłosić (Bankier.pl)

Konto Aurum (bankowość osobista) zastąpi Rachunek Platinum. Prowadzenie konta będzie kosztowało 40 zł, o ile klient nie zapewni wpływów na poziomie 9 tys. zł lub nie będzie utrzymywał średniego salda na poziomie 150 tys. zł. Karta w tym rachunku jest za darmo.

Reklama

PKO Konto bez Granic zastąpi Konto Złote. W tym przypadku obowiązuje sztywna opłata w wysokości 17.90 zł. Bank nie pobiera już za to opłat za kartę, wszystkie bankomaty w Polsce i za granicą, a także przelewy SEPA standard.

W przypadku kart kredytowych wprowadzone zostaną nowe zasady wypłat – gdy klient spłaci w terminie spłaty całe zadłużenie karty, bank nie naliczy odsetek od wypłat. Oznacza to, że klient zapłaci jedynie prowizję. Do tej pory okres bezodsetkowy działał tylko dla płatności bezgotówkowych i przelewów z karty.

Niestety, wzrosną opłaty za użytkowanie kart kredytowych. Na przykład dla Przejrzystych kart kredytowych, PKO Visy Electron i PKO Mastercard Electronic (błękitna) opłaty warunkowe będą wynosić od 40 do 80 zł (obecnie 30-60 zł). Dla karty PKO Mastercard Platinum od 150 do 300 zł (obecnie 125-250 zł), a dla Partnerskiej karty PKO VITAY – od 52,50 do 105 zł (obecnie 39,50-79 zł). Opłat tych można uniknąć dokonując odpowiednich obrotów plastikiem. Szczegóły znajdują się pod tym linkiem.

Bank ujednolica także inne opłaty – m.in. cashback dla wszystkich rachunków będzie teraz kosztował 2 zł od operacji (było 0-1,50 zł w zależności od konta), przelew SORBNET 2 – 45 zł, a w kontach walutowych pojawi się prowizja za wypłatę w oddziale – 0,5 proc. min. 10 zł za każdą kolejną transakcję w miesiącu kalendarzowym.

Bank zapowiada też nowości w aplikacji mobilnej IKO. Pojawią się m.in. weryfikacja tożsamości pracownika banku, bilety autostradowe eTOLL, podgląd harmonogramu rat w ubezpieczeniu komunikacyjnym, zmiana dokumentu tożsamości i adresu korespondencyjnego oraz informacja o kosztach przelewu. Z kolei wśród nowości w serwisie internetowym iPKO wymienia się wniosek o rządowe wakacje kredytowe, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie pobytu w żłobku, zamawianie raportów i włączanie alertów BIK, umawianie spotkań z doradcą, wybór domyślnego konta i języka po zalogowaniu.

PKO BP jest największym bankiem w kraju. Na koniec III kwartału obsługiwał  11,5 mln klientów detalicznych, a z jego aplikacji IKO aktywnie korzystało 4,6 mln.

Sprawdź promocje Banku PKO BP.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r. Telefon: 796 099 932

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
Koszty wakacji kredytowych poniosą wszyscy
nekroekonom
PKO zamyka powoli Inteligo. Klienci kont firmowych dostali już wypowiedzenia.
bha
Cóż... Mało, mało, mało zawsze jest systemowowi mamony za mało.Niestety
jakslo23
Zaczyna się spłacanie wakacji kredytowych. Chyba nikt nie myślał, że zapłaci za to ktokolwiek inny niż klient, aka społeczeństwo.
friedens
PKO nie walczy o klienta. Np. w prywatnych, zachodnich bankach oprocentowanie kont jest wyższe.
tomitomi
Kierunek rządowy - kierunkiem narodu !
kryzysio
Mało tego, w zwykłym spółdzielczym ogrodniczym zwykła lokata jest oprocentowana tyle, ile w PKO BP w kosmicznej promocji dla nowych środków.

Powiązane: Podwyżki opłat bankowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki