REKLAMA

"PGG może zanotować 700 mln zł straty"

2020-04-16 11:10
publikacja
2020-04-16 11:10

Polska Grupa Górnicza może zanotować ponad 700 mln zł straty w trzy miesiące, jeśli nie zostaną podjęte działania osłonowe - poinformował Tomasz Rogala, prezes PGG. Spółka czeka na akceptację planu przez stronę społeczną.

fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

"Jest na tyle źle, że trzeba wdrażać programy osłonowe, które zapewnią PGG możliwość przetrwania przez okres trzech miesięcy" - powiedział prezes Rogala w Radiu Piekary.

"Jeśli nic nie zrobimy, (...) to będziemy generować straty po 240 mln zł miesięcznie. W czarnym scenariuszu to ponad 700 mln zł straty przez trzy miesiące. (...) Albo podejmiemy działania, które zrównoważą przychody z kosztami i przetrwamy te trzy miesiące (...), albo wygenerujemy taką stratę, którą będzie bardzo trudno zniwelować i która utrudni dalsze postępowania restrukturyzacyjne" - dodał prezes.

Spółka liczy, że w ciągu 2-3 miesięcy będzie więcej wiadomo i będzie można przygotować plan techniczno-ekonomiczny do końca roku.

Jak zauważył Rogala, kryzys wywołany epidemią koronawirusa spowodował spadek zapotrzebowania na energię elektryczną, a w konsekwencji na węgiel dostarczany z kopalń PGG do elektrowni.

Wśród działań PGG jest m.in. zamrożenie inwestycji, w tym renegocjacja cen kontraktów.

Zarząd PGG zaproponował też przedstawicielom strony społecznej zawarcie porozumienia umożliwiającego skorzystanie z ustawy antykryzysowej. Spółka liczy na wsparcie finansowe w wysokości ok. 70 mln zł miesięcznie. Planowane jest m.in. ograniczenie czasu pracy w wymiarze do 20 proc. Wynagrodzenie pracowników miałoby zostać zmniejszone o 20 proc. proporcjonalnie do zmniejszonego czasu pracy.

Prezes Rogala liczy, że propozycja uzyska akceptację związków zawodowych. Zarząd chciałby zakończyć ten proces do końca tygodnia.

Prezes pytany, czy PGG mogłaby trafić do PGE, wskazał, że to byłby proces bardzo skomplikowany i czasochłonny.

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
chipek
Zlikwidować kombinatorów PGG a strat nie będzie! Banda urzędasów stworzyła sobie posadki dla PiSowskich działaczy.
pakamera
Dureń jesteś.PGG została powołana w 2003 roku przez rząd SLD-PSL i to działacze tych partii obsadzili stanowiska.

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki