REKLAMA
WEBINAR

Orlen nadal korzysta z rosyjskiej ropy. Tylko że w Czechach

Agata Wojciechowska2023-05-08 14:29redaktor
publikacja
2023-05-08 14:29

Orlen nadal korzysta z rosyjskiej ropy, która rurociągiem "Przyjaźń" trafia do rafinerii Litvinov w Czechach. Jak przyznaje prezes Daniel Obajtek w "FInancial Times", całkowita rezygnacja z ropy sprzedawanej przez Kreml wymaga poprawy łańcucha dostaw. Poza tym jest droga - już teraz Orlen traci 27 mln dolarów dziennie przez sankcje. 

Orlen nadal korzysta z rosyjskiej ropy. Tylko że w Czechach
Orlen nadal korzysta z rosyjskiej ropy. Tylko że w Czechach
fot. Wlodzimierz Wasyluk / / FORUM

Prezes Daniel Obajtek przyznał, że brak rosyjskiej ropy kosztuje koncern około 27 mln dolarów dziennie. "Strata" wynika z różnicy cen na baryłce - 30 dolarów - między tą sprzedawaną przez Kreml a tą z innych źródeł. - Ale nie nazwałbym tego stratą - zaznacza szef PKN Orlen. - To jest koszt rynkowy. Dotyczy każdej z firm, która zdecydowała się na wstrzymanie importu z Rosji. 

Jak się okazuje, koncern nie zrezygnował z dostaw płynących rurociągiem "Przyjaźń" i nadal korzysta z tej ropy, tylko że w Czechach. - Całkowite zastąpienie rosyjskiej ropy wymaga poprawy logistyki dostaw, nad którą pracujemy z czeskim rządem - dodaje Obajtek. 

Unia Europejska nałożyła sankcje na rosyjską ropę, ale nie tę płynącą rurociągami lądowymi. Dopiero w najnowszym pakiecie obostrzeń wpisano północną nitkę rurociągu "Przyjaźń". To i tak nie miałoby wpływu na rafinerię, z której korzysta w Czechach Orlen, gdyż tam surowiec płynie południową nitką. 

Pomimo zapowiedzi Orlen jeszcze w lutym tego roku importował surowiec z Rosji - wskazuje "Financial Times", cytując dalej Obajtka, który wzywa do zaostrzenia sankcji. - Nie powinny być tylko chwytem, który ma poprawić wizerunek medialny Europy - dodaje. - Rosja nie sprzedaje gazu i ropy, ale wciąż handluje produktami petrochemicznymi. Zarabia nie tylko na węglowodorach, ale też i na przetwórstwie, nawozach czy innych produktach - wylicza, jednak - jak podkreśla dziennik - bez wskazania konkretnych przykładów. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
cichy380
No i co z tego że Orlen kupuje rosyjską ropę? Przestańcie wciąż mieszać ludziom w głowach, przecież i tak nic nie wiemy o tej wojnie, tym bardziej nie znamy genezy jej wybuchu. Jedna wielka akcja dezinformacyjna. Kłamstwo goni kłamstwo!

No bo jeżeli nie mam racji, to czy chcąc wyrobić sobie własne zdanie nie powinniśmy wysłuchać
No i co z tego że Orlen kupuje rosyjską ropę? Przestańcie wciąż mieszać ludziom w głowach, przecież i tak nic nie wiemy o tej wojnie, tym bardziej nie znamy genezy jej wybuchu. Jedna wielka akcja dezinformacyjna. Kłamstwo goni kłamstwo!

No bo jeżeli nie mam racji, to czy chcąc wyrobić sobie własne zdanie nie powinniśmy wysłuchać argumentów obu stron? Nie tak robią inteligentni ludzie? Nie podważają wszystkiego i wyłącznie na faktach, a nie amerykańskich opiniach wyrabiają sobie zdanie? A kto z nas ostatnio miał okazję wysłuchać jakiś wyjaśnień strony rosyjskiej? W pełni i bez durnych komentarzy naszych pseudodziennikarzy, czy polityków?
motherearth123
Jak widać znalazl się szmalcownik z pislandu, który nie chce wiedzieć, ze Rosja napadła pooraz kolejny na Ukrainę. Pierwszy raz w 2014 roku anektując miedzy innymi Krym oraz drugi raz w zeszłym roku w lutym. Pan Objatek omija międzynarodowe sankcje kupując ruską ropę w Czechach. PISLAND słynie z hipokryzji, kłamstwa i złodziejstwa.Jak widać znalazl się szmalcownik z pislandu, który nie chce wiedzieć, ze Rosja napadła pooraz kolejny na Ukrainę. Pierwszy raz w 2014 roku anektując miedzy innymi Krym oraz drugi raz w zeszłym roku w lutym. Pan Objatek omija międzynarodowe sankcje kupując ruską ropę w Czechach. PISLAND słynie z hipokryzji, kłamstwa i złodziejstwa. Krótko mówiąc jest zwykłym ruskim kolaborantem. Ktoś jak ty kto zamyka oczy przed ZLEM sam złem staje. Hilter by cię uściskał.
cichy380
Sankcje to są na nas nakładane przez UE, czy na Rosję? ..bo już się pogubiłe
prawnuk
ciekawe import to 11.5 mln ton rocznie.
Czyli powiedzmy 1 mln ton miesiecznie, a tona to 7 baryłek
czyli import to 7 mln baryłek miesiecznie.
koncern traci dziennie 27 mln USD i 30 USD na baryłce. Czyli mamy 27mln/30 - ok 1 mln baryłek dziennie

Nawet gdyby liczyć 20 dni pracy i nieznany mi udział rafinerii Lotosu
ciekawe import to 11.5 mln ton rocznie.
Czyli powiedzmy 1 mln ton miesiecznie, a tona to 7 baryłek
czyli import to 7 mln baryłek miesiecznie.
koncern traci dziennie 27 mln USD i 30 USD na baryłce. Czyli mamy 27mln/30 - ok 1 mln baryłek dziennie

Nawet gdyby liczyć 20 dni pracy i nieznany mi udział rafinerii Lotosu oraz eksportu - mamy tu jakieś cuda
jas2
Mogą importować, ale drożej, przez pośrednika z Indii. (Hindusa).
lovepis
szkoda czasu na ten pudelkowybankier . Napisałem komentarz nikogo nie obrażam tylko piszę prawdę a oni go nie publikują śmiechu to warte
rolnikk
E-petrol 95. ON
Litwa. 6,93 6,31
Czechy 7,44 6,66
Słowacja. 7,12 6,80
Polska. 6,64 6,36
Niemcy 8,22 7,44
zoomek
Jaka rosyjska? Z planety Ziemia wydobyta - czyli koszer jest.
ministerprawdy
Mega pompa inflacyjna. Paliwo przekłada się na wszystkiego ceny. Inflacja to akurat sukces PiS. Udało im się wygenerować rekordowo wysoką inflację. Inflacja to wspaniały podatek płacony od wszystkiego co mają ludzie oraz istna katapulta dla rządu dla wskaźników. Przy okazji dzięki stopm procentowym dewaluje się stare długi.Inflacja Mega pompa inflacyjna. Paliwo przekłada się na wszystkiego ceny. Inflacja to akurat sukces PiS. Udało im się wygenerować rekordowo wysoką inflację. Inflacja to wspaniały podatek płacony od wszystkiego co mają ludzie oraz istna katapulta dla rządu dla wskaźników. Przy okazji dzięki stopm procentowym dewaluje się stare długi.Inflacja umiejętnie sterowana pozwala też osiągać ambitne cele klimatyczne o którym można było tylko pomarzyć.
sterl
To dlatego Czechom Orlen sprzedawał taniej paliwa niż Polakom?

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki