REKLAMA
APOGEUM IV FALI

Orban na otwarcie kampanii wyborczej krytykuje UE i USA

2021-10-23 19:58
publikacja
2021-10-23 19:58
Orban na otwarcie kampanii wyborczej krytykuje UE i USA
Orban na otwarcie kampanii wyborczej krytykuje UE i USA
/ Komisja Europejska

Dziesiątki tysięcy Węgrów zebrały się w sobotę w Budapeszcie, by upamiętnić antysowieckie powstanie z 1956 r. oraz wyrazić poparcie dla premiera Viktora Orbana przed wyborami parlamentarnymi w 2022 r. - pisze AP. W rozpoczynającym kampanię wyborczą przemówieniu Orban zarzucił UE i USA mieszanie się w sprawy jego kraju.


Uczestnicy prorządowej demonstracji przemaszerowali w stronę centrum stolicy, gdzie wystąpił Orban, oskarżając instytucje Unii Europejskiej i władze Stanów Zjednoczonych o ingerowanie w sprawy Węgier oraz wzywając swoich zwolenników do obrony tego, co osiągnął jego rząd przez ponad 11 lat u władzy.

"Liczy się nie to, czego chcą w Brukseli, Waszyngtonie i zagranicznych mediach. To Węgrzy zadecydują o swoim losie" - podkreślił.

"Bruksela, podobnie jak w stosunku do Polaków, zwraca się do nas i traktuje nas tak, jakbyśmy byli wrogiem (...) w takim razie to jest ten moment, by zrozumieli, że nawet komuniści nie byli w stanie nas pokonać" - powiedział Orban, odnosząc się do 65. rocznicy wybuchu powstania węgierskiego wymierzonego przeciwko ówczesnym komunistycznym władzom kraju.

Manifestanci wymachiwali flagami Węgier i nieśli transparenty z takimi napisami jak "Bruksela oznacza dyktaturę".

"Niesamowite, że ponownie mamy do czynienia z atakami z Zachodu, który nieustannie krytykuje Viktora Orbana. Przyszłoroczne wybory pokażą, czy Węgry pozostaną suwerennym krajem, czy też rozpłyną się w muzułmańskim morzu" - powiedziała agencji Reutera jedna z demonstrujących.

Orban podtrzymuje antyimigracyjną retorykę i wielokrotnie ścierał się z Brukselą, która zarzuca mu m.in. ograniczanie wolności mediów; sprzeciwia się też przekazywaniu UE większych uprawnień, ale podkreśla, że w interesie Węgier jest pozostanie członkiem silnej Wspólnoty - pisze Reuters.

Tego samego dnia w stolicy Węgier odbył się wiec sojuszu sześciu partii opozycyjnych. Podczas tego wydarzenia wystąpił kandydat zjednoczonej opozycji na premiera w przyszłorocznych wyborach Peter Marki-Zay.

Zadeklarował, że jeśli wygra, jego rząd przygotuje projekt nowej konstytucji, rozprawi się z korupcją, wprowadzi euro oraz zagwarantuje wolność mediów. "Ten reżim (rząd Orbana - PAP) stał się z punktu widzenia moralności nie do utrzymania" - oświadczył.

Apelował do opozycji o dalszą jedność. "Wszystko sprowadza się do jednego pytania: Fidesz czy nie Fidesz" - podkreślił, odnosząc się do partii Orbana.

Po raz pierwszy od objęcia władzy przez Fidesz w 2010 r. sześć największych partii opozycyjnych - Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP), Jobbik, ekologiczna partia Polityka Może Być Inna, liberalne Momentum, Koalicja Demokratyczna (KD) oraz liberalno-ekologiczny Dialog - zdecydowało się zawrzeć sojusz przed wyborami parlamentarnymi i przeprowadziła prawybory, w których wyłoniła swojego kandydata na premiera w wyborach w 2022 r.

Marki-Zay, 49-letni bezpartyjny konserwatysta, na węgierskiej scenie politycznej zaistniał trzy lata temu, gdy wygrał przedterminowe wybory burmistrza w swym rodzinnym mieście Hodmezoevasarhely na południu Węgier. Wcześniej jego rola publiczna ograniczała się do wspólnoty katolickiej i koła rodziców miejscowej szkoły. Określa się jako „rozczarowany fideszowiec”. Jak mówi, popierał Fidesz i głęboko przeżył upadek jego pierwszego rządu w 2002 r., ale z czasem przestał być zwolennikiem tej partii, m.in. ze względu na korupcję w jej szeregach.

Według sondaży poparcie dla Fideszu i sojuszu opozycyjnego jest wyrównane, a ok. 25 proc. respondentów jest niezdecydowanych - podaje Reuters.(PAP)

skib/ akl/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ajwaj_
A o Sorosie mowy nie bylo ???
Jakos Orban ma rozdwojenie przemówien i monologuje o tym samy,m ale inaczej :)
Czy dez-informacja w/w
Sorosieta w PL kochaja Pana Sorosa
_____________________
""Premier Węgier Viktor Orban powiedział zwolennikom w centrum Budapesztu w sobotę, 23 października, że Waszyngton
A o Sorosie mowy nie bylo ???
Jakos Orban ma rozdwojenie przemówien i monologuje o tym samy,m ale inaczej :)
Czy dez-informacja w/w
Sorosieta w PL kochaja Pana Sorosa
_____________________
""Premier Węgier Viktor Orban powiedział zwolennikom w centrum Budapesztu w sobotę, 23 października, że Waszyngton i miliarder George Soros próbują doprowadzić do wyboru swoich ludzi w kraju. Informację tę podał Reuters.

"Ale nie liczy się to, czego chcą w Brukseli, w Waszyngtonie i w mediach kierowanych z zagranicy. Węgrzy sami zdecydują o swoim losie. Nasza siła tkwi w naszej jedności. Wierzymy w te same wartości: rodzinę, naród oraz silne i niepodległe Węgry" - powiedział.

Wiadomo, że Węgry i ich sojusznik Polska są obecnie w konflikcie z oficjalną Brukselą w kwestiach wolności mediów, praworządności i praw osób LGBT.

Budapeszt uważa jednak, że w interesie Węgier leży pozostanie członkiem silnej Unii Europejskiej.

"Bruksela rozmawia z nami i traktuje nas i Polaków, jakbyśmy byli wrogami. Cóż, najwyższy czas, by w Brukseli zrozumieli, że nawet komuniści nie mogli nas pokonać" - podsumował Orban.""
ajwaj_
PISi-PAPa w swoim zywiole,
koryguje infos, jak kapral propagaqndy rozkaze
mroova
No kogoś musi, a przecież nie będzie krytykował przyjaciela Putina
pstrzezek
Idą wybory a lista winnych i wrogów zawsze zaczyna się od UE ;) Jakie to powtarzalne. Ale na ciemny lud działa niezmiennie
300_pala
Orban orban…. Czy skończysz jak Trump ???

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki