REKLAMA

Nowoczesna przedstawiła swój program

2017-05-21 12:57
publikacja
2017-05-21 12:57

[Aktualizacja 18:30] Od podsumowania dwóch lat działalności partii rozpoczęła się w niedzielę w Warszawie konwencja programowa Nowoczesnej. Głównym założeniem spotkania ma być przypomnienie tożsamości i odrębności ideowo-organizacyjnej Nowoczesnej od innych partii opozycyjnych.

fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

Hasło Konwencji to "Lepsza Polska - cała naprzód". Gośćmi konwencji są politycy PO Andrzej Halicki, Jan Grabiec oraz Róża Thun, a także Jacek Protasiewicz z Unii Europejskich Demokratów oraz Janusz Onyszkiewicz.

Podczas konwencji zostały zaprezentowane punkty programowe, którymi partia chce się wyróżnić na tle pozostałych ugrupowań. Politycy Nowoczesnej mają też rozmawiać o pomysłach, w jaki sposób, jakimi działaniami i w jakich grupach społecznych uzyskać większe poparcie.

Gościem specjalnym wydarzenia ma być Guy Verhofstadt, szef Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy w Parlamencie Europejskim.

W Polsce nie ma miejsca na obietnice bez pokrycia

My, Nowoczesna, stawiamy na Polskę aktywną, w której nie ma miejsca na obietnice bez pokrycia, w której podatki będą niskie, a państwo nie będzie żyć na kredyt - powiedział w niedzielę w Warszawie lider Nowoczesnej Ryszard Petru podczas konwencji programowej tej partii.

Petru opowiedział się m.in. za wprowadzeniem waluty euro w Polsce, podwyższeniem wieku emerytalnego do 67. roku życia.

Lider Nowoczesnej zapowiedział program wsparcia dla rodzin "Aktywna rodzina", który zakłada "radykalną obniżkę podatków na każde dziecko, zaczynając od pierwszego". Dodał, że ten program miałby zastąpić program "Rodzina 500+".

Jak mówił, każdy kto ma dziecko zapłaci niższy podatek. "To trzy tysiące złotych rocznie pozostawione w naszej kieszeni na pierwsze i każde kolejne dziecko. Czyli zapłacimy z jednym dzieckiem o trzy tysiące złotych mniej podatków, z dwójką - o sześć tysięcy, z trójką - o dziewięć tysięcy" - dodał.

Lider Nowoczesnej podkreślił, że jego partia stawia na państwo, które nie pozwoli się nadmiernie zadłużać, doceni i wesprze energię i innowacyjność przedsiębiorców, "bo oni są solą tej ziemi". To państwo, które podaje pomocną dłoń tym, którzy jej potrzebują "ale nie przeszkadza tym, którzy chcą być aktywni".

Dodał, że jest to państwo w centrum Europy z "z bezpieczną i stabilną walutą euro", w którym nie ma równych i równiejszych, "nie ma przywilejów emerytalnych i uprzywilejowanych związków zawodowych związanych z rządem".

Podkreślił, że wiek emerytalny musi być wyższy niż obecnie i wynosić 67 lat.

"To jest państwo bez PRL-owskich księżycowych pomysłów typu trzynasta czy czternasta emerytura" - dodał. "To państwo, gdzie kultura jest niezależna i nie jest obiektem wpływu cenzury, a media mają prawdę mówić, a nie propagandę".

Dodał, że w takiej Polsce program wsparcia dla rodzin nie może być realizowany z takimi defektami, jak obecnie program "Rodzina 500+". "500+ zachęca do kombinowania i fałszowania zarobków, by się do niego załapać. "Rodzina 500+" nie pomaga matkom, które samotnie wychowują jedno dziecko, pomaga za to zamożnym, wielodzietnym rodzinom. Czy to jest sprawiedliwość?" - pyta lider Nowoczesnej. Podkreślił, że program "Rodzina 500+" nie ma zagwarantowanego finansowania.

Mówił też o problemie uchodźców: "Dziś Nowoczesna mówi jasno: jeśli zajdzie taka konieczność, Polska wspólnie z innymi sojusznikami ma obowiązek przyjąć uchodźców uciekających przed śmiercią i głodem". Zdaniem Petru, przygotowanie do przyjęcia uchodźców leży w gestii struktur państwa i organizacji pozarządowych. "Zachowajmy się po prostu przyzwoicie" - dodał.

Rozdział Kościoła i państwa

Chcemy rozdziału Kościoła i państwa - mówiła szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer podczas niedzielnej konwencji programowej partii. Zapowiedziała, że Nowoczesna zakończy finansowanie lekcji religii przez państwo oraz wprowadzi dobrowolny podatek kościelny.

Lubnauer uważa, że Polacy tworzą wspólnotę polityczną, a nie religijną. Podkreślała, ze Polska jest tradycyjnie chrześcijańskim krajem, ale "nie była i nie może być państwem wyznaniowym". "Chcemy rozdziału Kościoła i państwa, chcemy nowoczesnej Polski" - mówiła.

"Najwyższy czas, żebyśmy od nowa ułożyli stosunki państwo-Kościół" - podkreślała. Jak mówiła, sprawą dawno załatwioną powinna być kwestia związków partnerskich. Oceniła, że kolejne ekipy rządzących nie podejmowały się tego z obawy przed krytyką Kościoła.

"To państwo musi zadbać o dostęp do zabiegów aborcji ze wskazań medycznych lub u ofiar gwałtów przez placówki korzystające ze środków publicznych" - zaznaczyła Lubnauer. "Takie placówki muszą realizować obowiązujące przepisy prawne" - dodała. Zdaniem posłanki, o procedurze in vitro powinny decydować tylko względy medyczne. "Ideologia nie może wpływać na liczbę zamrażanych zarobków czy kwestię dofinansowania zabiegów" - wskazywała.

"Nowoczesna wprowadzi związki partnerskie, oddzieli medycynę od religii, zakończy finansowanie lekcji religii przez państwo, wprowadzi dobrowolny podatek kościelny i zlikwiduje Fundusz Kościelny, zakończy finansowanie Kościoła ze środków budżetowych poza oczywistymi celami, jak ochrona zabytków sakralnych, czy hospicja prowadzone przez Kościół" - mówiła.

"Polska nie może stać się państwem wyznaniowym" - zaznaczyła Lubnauer. "Nie ma zgody na sojusz tronu z ołtarzem" - dodała.

Członkini zarządu partii Joanna Scheuring-Wielgus zapowiedziała, że jeszcze w tym roku N złoży projekt ustawy o planowaniu rodziny i świadomym rodzicielstwie oraz poprawki znoszące klauzulę sumienia. Obiecała również finansowanie programu in vitro z budżetu państwa, dostęp do antykoncepcji "dzień po" bez recepty, utrzymanie i dalsze rozwijanie standardów opieki okołoporodowej, równy dostęp do urlopów macierzyńskich, miejsce w żłobku i przedszkolu dla każdego dziecka, wdrożenie konwencji antyprzemocowej, zwiększenie ochrony kobiet przed przemocą, zaostrzenie kar za przemoc domową, finansowanie niebieskiej linii, parytety na stanowiskach kierowniczych w administracji rządowej i samorządowej oraz w spółkach skarbu państwa, zmiany w kodeksie pracy zakładające elastyczne formy pracy, a także edukację seksualną w szkołach począwszy od szkół podstawowych.

reb/ par/ kno/ bos/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (121)

dodaj komentarz
~Dok
Zdracja !! sam wez sobie ciapoli do domu
~Dgdcd
Glownym programem nowoczesnej jest przeksztalcenie polskiego rzadu tak zeby przypominal harem : )
~Fred
Nowoczesnej i KODowi marza sie lekcje Islamu w szkolach.
~awa123
Wszystko jest niby Ok. Ale ja mam 61 lat i 44 lata pracy. Nie mam sił żeby tyrać dalej. Nie po drodze mi z Pis-em ale wybór jest prosty. Przez 43 lata z moich podatków finansowano wszystkie pomysły i fanaberie kolejnych ekip. Dla jasności: pracę zawodową rozpocząłem mając niespełna 15 lat. Od szkoły przyzakładowej i umowy o pracę.Wszystko jest niby Ok. Ale ja mam 61 lat i 44 lata pracy. Nie mam sił żeby tyrać dalej. Nie po drodze mi z Pis-em ale wybór jest prosty. Przez 43 lata z moich podatków finansowano wszystkie pomysły i fanaberie kolejnych ekip. Dla jasności: pracę zawodową rozpocząłem mając niespełna 15 lat. Od szkoły przyzakładowej i umowy o pracę. Mozolnie uzupełniałem wykształcenie do wyższego zawodowego.
~SONDA
Czy zagłosujesz na:
Zielony: Partię gospodarczo prawicową (Kongres Nowej Prawicy, Wolność i Unia Polityki Realnej)
Czerwony: Partię socjalistyczną (PIS, PO, PSL, SLD, Nowoczesną, Kukiz 15, Partia Razem itd.)
~PISOUT
Podoba mi się część o kościele, jednak reszta ciągle trąci socjalizmem, a jego minimalne ograniczenie niewiele zmieni. Ani słowa o zmniejszeniu podatków PIT i CIT, ani słowa o zmniejszenie biurokracji. Zawsze Petru-krętacz lepszy od PO i PIS, ale to ciągle dno. Tylko partie gospodarczo prawicowe mogą poprawić sytuację Polski i obywateli.Podoba mi się część o kościele, jednak reszta ciągle trąci socjalizmem, a jego minimalne ograniczenie niewiele zmieni. Ani słowa o zmniejszeniu podatków PIT i CIT, ani słowa o zmniejszenie biurokracji. Zawsze Petru-krętacz lepszy od PO i PIS, ale to ciągle dno. Tylko partie gospodarczo prawicowe mogą poprawić sytuację Polski i obywateli. Do wyboru: Kongres Nowej Prawicy, Wolność i Unia Polityki Realnej.
~Kogel
Program dobry, o ile nie bardzo dobry! Niestety Polacy na niego gotowi nie są... Polak chce za darmo dostać kasę (500+) i za tym głosować będzie! Żyjemy w państwie "bo mi się należy" i jeszcze długo to nie zmieni się
~Doemamu
Niech na drzewo się zwija a nie do władzy, z jednym się zgadzam reszta won.
~Radissimo
Nareszcie jakiś spójny komunikat. Zgadzam się z całym programem z tego artykułu, z wyjątkiem przystąpienia do EURO. Ten projekt nie ma szans na powodzenie bez spójnej polityki fiskalnej, a ta się nie wydarzy, bo oznacza jeden rząd w UE, na co się nie zanosi. Polecam posłuchać Martina Armstronga, który o projekcie EUR wypowiada się Nareszcie jakiś spójny komunikat. Zgadzam się z całym programem z tego artykułu, z wyjątkiem przystąpienia do EURO. Ten projekt nie ma szans na powodzenie bez spójnej polityki fiskalnej, a ta się nie wydarzy, bo oznacza jeden rząd w UE, na co się nie zanosi. Polecam posłuchać Martina Armstronga, który o projekcie EUR wypowiada się nad wyraz krytycznie.
~azet
Bardzo dobrze Rysiu. Tak trzymaj i nie zmieniaj kursu. Menel z Biłgoraja już nie ma z kim pić i liczy na Twoje towarzystwo.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki