REKLAMA

Nowelizacja "lex deweloper". Osiedla będą budowane w szczerym polu?

Marcin Kaźmierczak2019-05-24 15:03redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-05-24 15:03

Nowelizowana ustawa mieszkaniowa „lex deweloper” jeszcze mocniej skrępuje ręce samorządom. Rząd pójdzie jeszcze bardziej na rękę inwestorom, którzy będą mogli budować osiedla bez dostępu do szkół i przystanków komunikacji publicznej – donosi „Gazeta Wyborcza”. W konsekwencji, deweloperzy jeszcze łatwiej będą mogli stawiać bloki w szczerym polu.

fot. Jerzy Dudek / / FORUM

Obowiązująca od ubiegłego roku ustawa „lex deweloper” miała w zamyśle wspierać budownictwo mieszkaniowe w ramach rządowego programu „Mieszkanie+”. Inwestorzy aż do 2028 r. będą mogli budować osiedla wbrew miejscowym planom zagospodarowania przestrzennego m.in. na byłych terenach kolejowych, przemysłowych, wojskowych i pocztowych. Znalazły się w niej jednak przepisy pozwalające samorządom odrzucać inwestycje niespełniające miejskich kryteriów urbanistycznych.

Jednym z wymogów było m.in. usytuowanie bloków maksymalnie 500 m od przystanków autobusowych lub tramwajowych i 1,5 km od najbliższej szkoły, przedszkola i terenów zielonych. Samorządy miały także możliwość zaostrzenia tych przepisów, czyli de facto zmniejszenia wymaganych odległości. Z tej furtki skorzystała m.in. Warszawa.

Obostrzenia mają zostać jednak usunięte z nowelizowanej ustawy. W konsekwencji, deweloperzy nie będą musieli ubiegać się o zaświadczenia o spełnieniu standardów urbanistycznych, które obecnie wydają urzędnicy. Jak wyjaśnia w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, nowelizacja ma m.in. zlikwidować sprzeczności „lex deweloper” z prawem oświatowym, w myśl którego przy rekrutacji pod uwagę brane są kryteria socjalne, a nie lokalizacja przedszkola czy szkoły.

Związek Miast Polskich w przyszłym tygodniu otrzyma znowelizowaną ustawę do konsultacji. Część samorządowców już dziś jednak krytykuje nowe przepisy.

– To już nawet nie kwestia krępowania rąk samorządom, to po prostu może oznaczać dewastację przestrzeni publicznej i w konsekwencji pogorszenie jakości życia mieszkańców. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie – komentuje nowe przepisy na Twitterze prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Stolica Dolnego Śląska jest szczególnie narażona na niekorzystną ingerencję w przestrzeń publiczną inwestycji budowanych w oparciu o „lex deweloper”. We Wrocławiu – według wyliczeń urzędników – jest aż 480 ha terenów kolejowych, wojskowych, przemysłowych i pocztowych, a więc takich, na których osiedla budowane w oparciu o ustawę nie muszą być zgodne ze studium zagospodarowania przestrzennego.

Nowelizowaną ustawą mają zająć się teraz senatorzy, którzy pod obrady wezmą także prawo budowlane, a konkretnie pozwolenia na budowę. W myśl nowych przepisów, samorządy stracą możliwość odmowy wydania pozwolenia, jeśli inwestycja będzie niezgodna z celem zapisanym w umowie użytkowania wieczystego działki. Deweloperzy będą mogli więc budować wbrew planom zagospodarowania przestrzennego.

Samorządy, jak donosi „Gazeta Wyborcza”, mają stracić także możliwość pobierania opłaty za zmiany celu użytkowania w księdze wieczystej. Do tej pory było to 12,5 proc. wartości działki.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (23)

dodaj komentarz
luckow
Warzywa i owoce już osiągają wysokie ceny. A jakie będą jak pola zabudują blokami ?
bt5
Do greatmongo. No musisz się obawiać że będą osiedla wokół fabryk. Dzisiaj różni decydenci są zbyt głupi żeby na taki pomysł jak za komuny wpaść. Mamy za miastem strefę przemysłową od 10 lat i nie można tam znaleźć ludzi do pracy bo dojazd do roboty za 1700 zł się nie opłaca. Co prawda niektórzy przebąkiwali że trzeba by na to zaradzić Do greatmongo. No musisz się obawiać że będą osiedla wokół fabryk. Dzisiaj różni decydenci są zbyt głupi żeby na taki pomysł jak za komuny wpaść. Mamy za miastem strefę przemysłową od 10 lat i nie można tam znaleźć ludzi do pracy bo dojazd do roboty za 1700 zł się nie opłaca. Co prawda niektórzy przebąkiwali że trzeba by na to zaradzić budową bloków zakładowych. Ale sprawa upadła bo nie po to firmy chcą eksploatować ludzi za grosze żeby im fundować mieszkania. Na normalnym rynku też sobie pracownicy nie kupią mieszkań po 300 tys. zł bo nikt im nie da kredytu. Mi w Belfaście z zarobkiem 6500 zł żaden bank nie chciał dać kredytu na nowe mieszkanie 57 m2 za 350.000 zł , więc tym bardziej nie kupią sobie mieszkań pracownicy w Polsce za " nawet " 2500 zł co jest kominem płacowym w polskim przemyśle dla roboli .
sertiel
Bzdury piszecie kto chce to kupi będzie popyta będzie podaż. 2 Sprawa już w tej chwili wiele mieszkańców dowozi dzieci do szkoły itd. itp. Dużym plusem będzie to ze mieszkania będą tańsze itd.
greatmongo
ty piszesz bzdury. Ludzie kupia, a potem sie okaze, ze nie da sie tych dzieci dowiezc bo nie ma drog.

Kupujacy nie rozumieja, ze jak sie nagle pojawi kilkaset aut to drogi sie zatkaja. Nie moze o wszystkim decydowac rynek w momencie gdy naklady inwestycyjne ponosi gmina
sertiel odpowiada greatmongo
Ale demil :D masakra z ciebie. u nas budują takie osiedla deweloper wybudował drogi do głównej drogi :D ciemna masa
khh
Maly deweloper chce jako dzielo zycia postawic koniecznie dwie wieze. Warszawski ratusz mu nie pozwolil, wiec kaze zmienic prawo w calym kraju zeby to obejsc. Rewelacja.
bt5
Za komuny budowano osiedla blokowe w szczerym polu i zasiedlały się błyskawicznie. No jedynie był łatwy dostęp do przystanków MPK, przystanek miałem przed blokiem , ale żaden blok nie miał dalej do MPK niz 300 m. A i tak pod bloki zakładów podjeżdżały autobusy zakładowe. A tak to była jedna przychodnia, szkoła w barakach po budowniczych Za komuny budowano osiedla blokowe w szczerym polu i zasiedlały się błyskawicznie. No jedynie był łatwy dostęp do przystanków MPK, przystanek miałem przed blokiem , ale żaden blok nie miał dalej do MPK niz 300 m. A i tak pod bloki zakładów podjeżdżały autobusy zakładowe. A tak to była jedna przychodnia, szkoła w barakach po budowniczych pobliskich fabryk, kluczowe były te fabryki dające stałą dobrze płatną pracę. A to że krowy i konie buszowały po osiedlu nie miało żadnego znaczenia.
khh
No widzisz, znowu jest jak za komuny. Cieszysz sie?
greatmongo
no i to ma byc wzor? Bezsensowne miasta zbudowane wokol fabryk? To jest cos do czego chcemy dazyc?

I czemu bloki? Przeciez duzo lepiej sie mieszka w domach
pkc odpowiada greatmongo
g... wiesz, mam znajomego amerykanina ktory pracuje w Holandii bo w usa mial dosyc dojazdzania 2h do pracy

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki