REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Niechciany lokator – jak wypowiedzieć umowę najmu?

Marcin Kaźmierczak2019-11-30 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-11-30 06:00

Niepłacenie czynszu, skargi sąsiadów, niszczenie mieszkania czy podnajmowanie go innym lokatorom – to zmora wielu wynajmujących własne mieszkania. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby móc legalnie eksmitować niechcianego najemcę i jak przeprowadzić proces eksmisji? Wyjaśniamy w kolejnym odcinku z serii „Sąsiad z piekła rodem”.

Cykl „Sąsiad z piekła rodem” w założeniu ma wyjaśniać, jak prawnie rozwiązywać problemy sąsiedzkie i radzić sobie ze szkodliwym działaniem sąsiadów. A co, jeśli to lokator naszego mieszkania jest uciążliwym sąsiadem? Może do tego dojść, jeśli wynajmujemy mieszkanie.

fot. / / Bankier.pl

Jak więc wyjść z takiej sytuacji i rozwiązać umowę najmu z niechcianym lokatorem, także wówczas, gdy chcemy sprzedać mieszkanie lub na powrót w nim zamieszkać? Przede wszystkim warto pamiętać, że umowy najmu nie można wypowiedzieć w dowolnym momencie, ustnie ani ze skutkiem natychmiastowym. Po stronie lokatorów stoi ustawa o ochronie lokatorów

– Eksmisja najemcy nie może nastąpić dopóki trwa stosunek najmu. W pierwszej kolejności należy skutecznie ten stosunek rozwiązać. Możliwe jest to tylko i wyłącznie w sytuacjach wskazanych w ustawie o ochronie praw lokatorów. Zapisy umowne mniej korzystne dla lokatora niż te wskazane w ustawie nie są ważne. Nie można też zastrzec możliwości wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego w każdej dowolnej sytuacji – zaznacza mecenas Eryk Trybuliński z kancelarii adwokackiej Klisz i Wspólnicy.

Okresy wypowiedzenia umowy najmu

Z wszelkich zapisów w umowach najmu dotyczących okresu wypowiedzenia może skorzystać jedynie najemca. Możliwość oraz tryby wypowiedzenia umowy przez właściciela mieszkania określa art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów. Termin wypowiedzenia jest zależny od przyczyny, z jakiej ono następuje. Ustawa przewiduje trzy okresy wypowiedzenia – miesięczny, 6-miesięczny i 3-letni. 

Najkrótszy, miesięczny okres wypowiedzenia znajdzie zastosowanie w przypadku, jeśli lokator, pomimo pisemnego upomnienia, nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową, np. prowadzi w nim działalność gospodarczą. Okres ten obowiązuje także wówczas, gdy lokator niszczy mieszkanie, jak i części wspólne nieruchomości, zakłóca porządek lub podnajął płatnie bądź też bezpłatnie mieszkanie bez wiedzy i zgody właściciela.

– Ustawa w wielu przypadkach nakłada na wynajmującego obowiązek uprzedniej notyfikacji naruszeń. Terminy wypowiedzenia umowy nie mogą być krótsze niż te ustawowe, strony mogą je jednak wydłużyć – tłumaczy mecenas Eryk Trybuliński.

Z miesięcznego okresu wypowiedzenia można skorzystać również w sytuacji, gdy lokator zalega z czynszem i pozostałymi opłatami za używanie mieszkania przez co najmniej trzy pełne miesiące. Wówczas należy poinformować go pisemnie o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczyć dodatkowy miesiąc na uregulowanie należności.

Szczególnymi przypadkami, w których zastosowanie znajduje miesięczny okres wypowiedzenia, jest sytuacja, gdy remont budynku wymaga opróżnienia lokalu oraz przyznanie lokatorowi prawa do innego lokalu położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości.

Sześciomiesięczny okres wypowiedzenia można zastosować w chwili, gdy lokator nie mieszka w wynajmowanym mieszkaniu ponad rok. Nie później niż pół roku naprzód należy wypowiedzieć umowę najmu także w sytuacji, gdy zamierzamy zamieszkać w wynajmowanym mieszkaniu, a najemcy przysługuje prawo do lokalu zamiennego. Jeśli sami zapewnimy najemcy inne mieszkanie, czynsz i opłaty nie będą mogły być w nim wyższe niż w dotychczas wynajmowanym. Pod uwagę wówczas brany jest stosunek powierzchni i wyposażenia lokalu zamiennego do obecnego.

Z najdłuższego, 3-letniego okresu wypowiedzenia będziemy mogli skorzystać w analogicznej sytuacji, jeśli zamierzamy zamieszkać w wynajmowanym przez nas mieszkaniu, ale najemca nie ma prawa do innego lokalu ani sami mu go nie zapewnimy.

Jak wypowiedzieć umowę i odzyskać mieszkanie?

Aby wypowiedzenie było skuteczne, musi mieć formę pisemną. Musimy także zachować wspomniane wyżej terminy. Po skutecznym wypowiedzeniu stosunku najmu należy skierować sprawę do postępowania sądowego z powództwem o opróżnienie, opuszczenie i wydanie lokalu.

– Sąd będzie wówczas badać skuteczność wypowiedzenia umowy. Tylko i wyłącznie droga sądowa uprawnia do legalnego odzyskania lokalu. Wszelkie metody polegające na wyrzuceniu lokatora bez wyroku sądu lub zmuszenia go do opuszczenia lokalu np. poprzez odcięcie mediów są bezprawne – zaznacza Eryk Trybuliński.

Prawomocny wyrok zasądzający eksmisję stanie się następnie tytułem egzekucyjnym, w oparciu o który można wszcząć egzekucję prowadzoną przez komornika.

Wypowiedzenie najmu okazjonalnego

W prostszy sposób pozbędziemy się niechcianego lokatora, jeśli mieszkanie wynajmujemy na podstawie tzw. najmu okazjonalnego w oparciu o akt notarialny, który jest w tej sytuacji kluczowy. To właśnie w oparciu o niego najemca poddaje się dobrowolnej egzekucji i opuszczeniu mieszkania. Do umowy załączone jest także oświadczenie właściciela innego lokalu, iż w razie egzekucji przyjmie naszego dotychczasowego najemcę do siebie.

– W przypadku takiej umowy akt notarialny składa się w sądzie wraz z wnioskiem o nadanie mu klauzuli wykonalności. Omija się w ten sposób długotrwałe postępowanie sądowe o eksmisję. Akt notarialny z klauzulą wykonalności staje się tytułem wykonawczym i umożliwia egzekucję komorniczą – informuje mecenas Trybuliński.

Jeśli również masz problemy związane z nieruchomościami, napisz do Redakcji Bankier.pl na adres finanse@bankier.pl.

Porady prawnej udzielił: Eryk Trybuliński, adwokat z kancelarii Klisz i Wspólnicy.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
spock55
Po prostu nie wynajmuje się rodzinom z dziećmi, samotnym matkom z babciami itp. itd. I nie całe mieszkanie ale np. jeden pokój i najlepiej studentom lub samotnym mężczyznom. Niestety takie durne prawo.
dziki_losos
Ale wiecie, że umowę o najem okazjonalny można podpisać tylko na czas oznaczony... prawda?


"Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego", Rozdział 2a. Art. 19a.:
Umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, którego właściciel, będący
Ale wiecie, że umowę o najem okazjonalny można podpisać tylko na czas oznaczony... prawda?


"Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego", Rozdział 2a. Art. 19a.:
Umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.
takeda83
zaraz zaraz to jak wynajme pokoj w hotelu i nie bede po jakims czasie placil to mnie nie moga wywalic?
dziki_losos
To nie jest najem nieruchomości. Zawierałeś kiedyś umowę o najem w hotelu? Ja nie. Kupujesz usługę hotelarską, i to masz na fakturze.
yougurt
Cykloklop czy coś .. Najpierw zapoznaj się z realiami , a później się odzywaj. Najem okazjonalny
open_mind
I dlatego w USA jeszcze się opłaci wynajmować. Bo jako prywatny właściciel każesz najemcy podpisać umowę że jak nie płaci w terminie to po pięciu dniach zgadza się na eksmisję na jego koszt. I jak dasz atrakcyjną cenę najmu to bez zająknięcia to podpisują. To znaczy dzwonisz po firmę , dwóch gości i ciężarówka - otwierasz chatę I dlatego w USA jeszcze się opłaci wynajmować. Bo jako prywatny właściciel każesz najemcy podpisać umowę że jak nie płaci w terminie to po pięciu dniach zgadza się na eksmisję na jego koszt. I jak dasz atrakcyjną cenę najmu to bez zająknięcia to podpisują. To znaczy dzwonisz po firmę , dwóch gości i ciężarówka - otwierasz chatę i wywalają wszystko na ciężarówkę i do magazynu gdzie po upływie tygodnia jak nie odbierze i nie zapłaci to przepadają jego manatki. Tak to działa. Gorzej jak masz umowę z property management, to oni muszą postępować tak jak lokalne przepisy dyktują. Nawet jak zawoła policję to pokazujesz umowę i Policja mówi gostkowi podpisałeś i jak się nie zgadzasz to idź do sadu a obecnie do hotelu. Wiem z praktyki, pozdrawiam
open_mind
Dodatek: Jak masz wynajęte przy pomocy „property management” to cały proces się przedłuża zanim go wywalą do trzech miesięcy i oczywiście nie masz kasy za ten okres, musisz go zaskrzyć ale to biedota przeważanie i problematyczne jest odzyskanie niezapłaconej kasy, i jeszcze jako bonus narobi ci zniszczeń na Dodatek: Jak masz wynajęte przy pomocy „property management” to cały proces się przedłuża zanim go wywalą do trzech miesięcy i oczywiście nie masz kasy za ten okres, musisz go zaskrzyć ale to biedota przeważanie i problematyczne jest odzyskanie niezapłaconej kasy, i jeszcze jako bonus narobi ci zniszczeń na dowidzenia.
sel
Przecież to jest chore , nie płaci i właściciel ma mu zapewnić inny lokal? a sam niby skąd ma mieć kasę na to? i nie można odciąć mediów? to dlaczego dostawcy odcinają media jak nie płaci się rachunków ? to dostawcy odcinają a nie właściciel.. przecież?
wizytator
Mentalność socjalistyczna ustalających prawo. Oczy by chciały kapitalizm, ale pokutuje mentalność wczesnego Gierka.
cyklotron
cwaniak i janusz? chciales przyoszczedzic albo na lewo wynajmować?
tak to sie kończy. Następnym razem wydaj na notariusza i wynajem okazjonalny.
NIEKTÓRYM się wydaje ,że wynajem mieszkań to gwarantowany 8% zysku i kredyt sam się spłaca....

Powiązane: Sąsiad z piekła rodem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki