REKLAMA

"New York Times": FBI bada, czy współpracownik NSA wykradł tajne kody

2016-10-05 20:27
publikacja
2016-10-05 20:27

FBI aresztowała współpracownika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i próbuje ustalić, czy ukradł on i udostępnił osobom trzecim ściśle tajne kody, stworzone przez NSA do włamywania się do sieci komputerowych obcych rządów - podał w środę "New York Times".

fot. / / YAY Foto

Współpracownik NSA, który został aresztowany w ostatnich tygodniach, jest podejrzany o kradzież ściśle tajnego kodu źródłowego, opracowanego przez Agencję do hakowania systemów komputerowych państw wrogich wobec USA, takich jak Rosja, Chiny, Iran czy Korea Północna - napisał dziennik, powołując się na kilku przedstawicieli amerykańskich organów ścigania i służb wywiadowczych.

Według dwóch informatorów część rzekomo wykradzionych danych była już nieaktualna.

Gdyby miało się okazać, że do kradzieży rzeczywiście doszło, byłby to już drugi taki skandal w NSA w ostatnich trzech latach, po tym gdy w 2013 roku ówczesny współpracownik Agencji Edward Snowden ujawnił informacje o prowadzonej przez NSA masowej inwigilacji, obejmującej m.in. rozmowy telefoniczne kilkudziesięciu światowych przywódców - zauważa "NYT".

Według gazety podejrzany pracował dla tej samej firmy konsultingowej co Snowden, Booz Allen Hamilton, która odpowiada za stworzenie i zarządzanie wieloma spośród najbardziej wrażliwych cyberoperacji NSA.

Agencja Reutera podała w środę, powołując się na upublicznione tego dnia pismo, że ministerstwo sprawiedliwości oskarżyło mieszkańca stanu Maryland, 51-letniego Harolda Thomasa Martina, o kradzież tajnych materiałów stanowiących własność rządu. W piśmie Martin został określony jako współpracownik rządowej agencji.

Snowden od 2013 roku przebywa w Rosji, która przyznała mu azyl. Za ujawnienie szczegółów programu inwigilacji w USA grozi mu do 30 lat więzienia.(PAP)

akl/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~dżekstrong
Harold Thomas Martin bohater czy zdrajca
~rt
z jedną różnicą - Snowden zrobił co zrobił pro publico bono, a ten gościu - z tego co kojarzę - zrobił to dla swojego zysku.
Paradoksalnie - to Snowdena czeka większa kara u siebie w US....
a to, że NSA infekuje miliony komputerów, routerów itd. swoim malware, daje implanty na sprzęt zamawiany w USA - nie jest
z jedną różnicą - Snowden zrobił co zrobił pro publico bono, a ten gościu - z tego co kojarzę - zrobił to dla swojego zysku.
Paradoksalnie - to Snowdena czeka większa kara u siebie w US....
a to, że NSA infekuje miliony komputerów, routerów itd. swoim malware, daje implanty na sprzęt zamawiany w USA - nie jest tajemnicą od paru lat - dzięki Snowdenowi właśnie ;-)
~endi
Patrzcie - najbardziej demokratyczne państwo na świecie miłujące pokój i praworządność stworzyło kody do włamywania się do sieci komputerowych obcych rządów . To jest normalnie INFORMACJA ROKU :))))))))
~demosracja
Zdelegalizować NYT
Ogłosili, ze globalny terrorysta ma narzędzia, uzbrojenie
~gosc
Ja mam pytanie to gdzie jest w końcu ten Snowden? Raz piszecie że w ambasadzie Ekwadoru w Anglii a teraz że w Rosji. To jak jest?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki