REKLAMA

Na GPW bez fajerwerków. WIG20 w rok stracił prawie 20%

Michał Żuławiński2015-12-30 17:20analityk Bankier.pl
publikacja
2015-12-30 17:20
Na GPW bez fajerwerków. WIG20 w rok stracił prawie 20%
Na GPW bez fajerwerków. WIG20 w rok stracił prawie 20%
fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Warszawska giełda bez fajerwerków zamknęła chudy 2015 r. Ostatnia w tym roku sesja - w Sylwestra i Nowy Rok na GPW nie ma handlu - przyniosła pogłębienie spadków, a pozytywnie wyróżniały się tylko nieliczne spółki.

1859,15 pkt. – takim wynikiem WIG20 zakończył dzień, tydzień, miesiąc i cały rok. Oznacza to dzienny spadek o 1,80% i drugą spadkową na przestrzeni ostatnich dziesięciu. W ramach statystyczno-historycznej ciekawostki można nadmienić, że WIG20 o wiele częściej kończył ostatnią sesję w roku na minusie (14 razy) niż na plusie (8 razy).

W całym 2015 r. główny indeks warszawskiej giełdy osunął się o 19,72%, zaś od wyznaczonego pod koniec kwietnia szczytu dzieli go obecnie 27,07%. Jednocześnie warto dodać, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni WIG20 wyraźnie odbił od rocznych minimów (1754,74 pkt. na koniec sesji 14 grudnia).

Skalę spadków łatwo zobrazować, zestawiając WIG20 z resztą europejskiej stawki. Główny indeks warszawskiej giełdy ponownie okazał się dziś najsłabszy w Europie, zaś w skali całego roku większymi spadkami „pochwalić” mogą się jedynie giełdy na Ukrainie, Grecji i Cyprze.

Środową sesję pod kreską zakończył także mWIG40 (-0,88%), natomiast sWIG80 kontynuował wzrosty (1,33%). Od początku roku oba indeksy zyskały odpowiednio 2,40% i 9,11%. Na czerwono zaświecił się dziś indeks szerokiego rynku WIG (-1,22%), który od początku roku stracił w sumie 9,62%. Jak na okres świąteczno-noworoczny obroty były całkiem niezłe i wyraźnie przekroczyły 600 mln zł.

W morzu czerwieni jedynymi zielonymi wyspami w WIG20 były dziś CCC (3,40%) oraz Alior (0,3%). Po drugiej stronie znalazły się Eurocash (-5,83%), Synthos (-5,22%) oraz LPP (-5,20%).

Nieoczekiwanego komentarza ze strony analityków Narodowego Banku Polskiego doczekał się KGHM. - Spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach, jak również silne spadki cen metali - w tym miedzi i srebra - mogą rodzić obawy o kondycję KGHM Polska Miedź tj. jednego z największych polskich przedsiębiorstw – czytamy w raporcie poświęconym kondycji polskich przedsiębiorstw. Miedziowy gigant dzisiejszą sesję zamknął spadkiem o 2,18%.

W dniu podania do publicznej wiadomości nazwiska nowego prezesa – będzie nim Dariusz Kaśków - akcje Energi potniały o 0,71%.

Na szerokim rynku mocno drożał m.in. Wawel (8,09%). Akcje producenta słodyczy zyskiwały po tym, jak poinformował on, że jego „współpraca z partnerem handlowym Jeronimo Martins Polska S.A. jest kontynuowana”. Przed dwoma miesiącami  akcje spółki zaczęły pikować po tym, jak na jaw wyszło, że odpowiadająca za 25% przychodów współpraca z Biedronką może nie zostać przedłużona.

Przypominamy, że do jutra, do 10.00 głosować można w plebiscycie Mistrz GPW. W trzecim z ćwierćfinałów Grupa Azoty mierzy się z Biotonem (link do głosowania).

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~jasnowidz-czarnowidz
Perspektywy rynku polskiego to tylko jedna z przesłanek dla kształtowania się ruchu indeksów. Sytuacja na rynkach w USA i Niemczech są równie ważne/ważniejsze. Indeksy w USA są w hossie od 6 lat i wykazują przez ostatnie kwartały widoczną słabość zarysowały formacje szczytowe oraz sygnalizują z dużym prawdopodobieństwem Perspektywy rynku polskiego to tylko jedna z przesłanek dla kształtowania się ruchu indeksów. Sytuacja na rynkach w USA i Niemczech są równie ważne/ważniejsze. Indeksy w USA są w hossie od 6 lat i wykazują przez ostatnie kwartały widoczną słabość zarysowały formacje szczytowe oraz sygnalizują z dużym prawdopodobieństwem początek BESSY. Rynek polski, według mnie wyprzedził tylko tendencję dla wszystkich rynków giełdowych. Czeka na BESSA korygująca wzrosty z lat 2009-2015. - (tak skomentował "bankierr" 24 listopada do artykułu ... "Czy WIG-20 pojedzie na Grunwald".... autor artykułu Krzysztof Kolany)
~aare
Sceptyk to sa rzady PO to sa owoce jyz od 7 lat w dol nie widzisz tego slepaku
~apacz
To mamy rzady tuska gielda najgorsza na calym swiecie to europa nie widzi jak PO wykancz a Polske a jak chce zrobic reformy to jak rosja za caryce nie pozwala i co były rozbiory teraz podobnie rozbiory ale nowoczesne na miare 21 wieku rece precz od Polski narod wybrał PIS dajcie im rzadzic media wrogie Polsce precz od Polski
~beznadzieja

Odpływów suwakowych nie bilansują składki, które płyną do OFE od klientów. OFE oddają więcej, niż dostają. Różnica sięga 1,5 mld zł rocznie. W przyszłości ten rozstrzał będzie jeszcze większy. Z czasem w mechanizm będą wciągane kolejne roczniki, dlatego do ZUS będą trafiały z OFE coraz większe kwoty.

Odpływów suwakowych nie bilansują składki, które płyną do OFE od klientów. OFE oddają więcej, niż dostają. Różnica sięga 1,5 mld zł rocznie. W przyszłości ten rozstrzał będzie jeszcze większy. Z czasem w mechanizm będą wciągane kolejne roczniki, dlatego do ZUS będą trafiały z OFE coraz większe kwoty. Z kolei do OFE przystępuje marginalna liczba osób wchodzących na rynek pracy, więc składek do funduszy będzie z miesiąca na miesiąc coraz mniej. Branża OFE martwi się dalszymi ewentualnymi zmianami w II filarze. Powszechne towarzystwa emerytalne są zdezorientowane i zastanawiają się, jaką przyszłość emerytalnego biznesu planuje PiS.- (skrót z Parkietu)
~spoko
giełda czy hodowla ????????????????????????????pasożytów
~okradziony
8 lat zielonej wyspy gównianego zlodziejskiego niepolskiego rzadu po-psl
~Adam1970
WIG w ciągu roku stracił 20% a złe Węgry w tym czasie zyskały 40%. Nie jestem zwolennikiem jareczka, ale jesli miałoby sie powtórzyc to co na Węgrzech to jestem za bo +40% mnie podnieca.
~okradziony
wykoncza Polske jak po-psl ! niebawem ukradna Polakom pozostale 150 mld zl z ofe ! uwolnic brunona !
~Piotr
gwoli ścisłości to do maja nie było źle, od wyborów prezydenckich zjazd w dół, na Węgrzech odbicie po spadkach w 2013 i 2014 jak Orban ogłosił min zmniejszenie podatku bankowego który u nas wprowadzają. Giełdom nie po drodze z socjalizmem.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki