REKLAMA

NBP wszedł na rynek akcji poprzez kontrakty futures

Michał Żuławiński2021-07-14 12:42, akt.2021-07-15 11:46analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-14 12:42
aktualizacja
2021-07-15 11:46
NBP wszedł na rynek akcji poprzez kontrakty futures
NBP wszedł na rynek akcji poprzez kontrakty futures
fot. Jaap Arriens / / ZUMA Press

Narodowy Bank Polski nie przestaje zaskakiwać. Jego wiceprezes oświadczyła w Sejmie, że polski bank centralny inwestuje w kontrakty na indeksy akcji z USA i Europy.

Pytanie dotyczące inwestycji dokonywanych w ramach zarzadzania przez NBP polskimi rezerwami walutowymi padło jako ostatnie w ramach posiedzenia Komisji Finansów Publicznych, na którym gościła Marta Kightley, pierwszy zastępca prezesa NBP Adama Glapińskiego.

- Robimy przegląd narzędzi, które stosujemy, i w zeszłym roku zarząd NBP podjął decyzję o przyjęciu niewielkiej ekspozycji na rynek akcji poprzez kontrakty futures. To kontakty na główne indeksy akcji na rynku amerykańskim i europejskim. To jest nowość i to zostało wprowadzone w tym roku – powiedziała Kightley.

Kontrakt futures to instrument pochodny, którego cena zależna jest od instrumentu bazowego (np. indeksu giełdowego, towaru, akcji itp.). Umowa ta ma swoją wartość, można więc nią handlować, na giełdzie lub innym rynku - najczęściej w formie rozliczenia gotówkowego, bez fizycznej dostawy. Kontraktami terminowymi handluje się na całym świecie, także na GPW.

Żaden z przedstawicieli zarządu NBP czy członków Rady Polityki Pieniężnej nie mówił wcześniej o wykorzystywaniu przez bank centralny tego rodzaju niekonwencjonalnego instrumentu. Owszem, znany z kontrowersyjnych wypowiedzi Eryk Łon wielokrotnie wzywał do rozważenia zakupu przez NBP akcji z GPW, jednak pomysł ten nigdy nie wyszedł poza jego felietony.

Kolejna "bomba" NBP

Środową wypowiedź Marty Kightley porównać można do „złotej bomby”, którą dwa lata temu do polskiej debaty ekonomicznej wrzucił NBP, informując o zakupie 95 ton złota. Od tamtej pory zwiększanie rezerw złota było kontynuowane i stało się jednym z flagowych przedsięwzięć banku centralnego, które często w superlatywach opisywał prezes Glapiński. Czas pokaże, czy obecność NBP na rynku akcji również wejdzie do kanonu działań tej instytucji.

W tym kontekście warto dodać, że ekspozycję na rynek akcji posiadają niektóre inne duże banki centralne - Bank Japonii inwestuje w fundusze ETF notowane w Tokio, zaś Bank Szwajcarii posiada akcje największych spółek z Wall Street.

Oficjalne aktywa rezerwowe NBP wynosiły w czerwcu tego roku 159,4 mld USD. To nieco mniej niż w maju, kiedy padł rekord ich wysokości. Za ok. 8 proc. rezerw odpowiadają polskie zasoby złota wynoszące 230 ton. Niewiele ponad 1 proc. łącznie ważą aktywa związane z przynależnością Polski do MFW. Reszta ulokowana jest w instrumentach finansowych – głównie obligacjach państw obcych. Aktywa denominowanych w popularnych walutach: dolarze amerykańskim, euro, funcie brytyjskim, dolarze australijskim, koronie norweskiej czy dolarze nowozelandzkim (stan z 2019 r.). W rezerwach NBP figurowały też aktywa niezwiązane z rządami państw oraz lokaty.

Zwróciliśmy się do NBP z pytaniami dotyczącymi zaangażowania w kontrakty futures na zagraniczne indeksy. Po uzyskaniu odpowiedzi zaktualizujemy artykuł.

Aktualizacja: Odpowiedź NBP.

- W ramach weryfikacji strategii zarządzania rezerwami dewizowymi, dążąc do dalszej dywersyfikacji rezerw oraz podwyższenia ich dochodowości w długim okresie, podjęto decyzję o rozpoczęciu inwestycji na amerykańskim oraz europejskim rynku akcji. Ekspozycja uzyskiwana jest poprzez kontrakty futures na indeksy spółek giełdowych o największej kapitalizacji. NBP nie komentuje bieżących decyzji inwestycyjnych, w tym ekspozycji na poszczególne instrumenty inwestycyjne - poinformowało Biuro Prasowe NBP na Twitterze.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (42)

dodaj komentarz
infinum
NBP pozbywa się USD :D

Najpierw dodatkowe rezerwy w złocie, teraz w postaci akcji z USA i Europy - w sumie OK. Przechowywanie rezerw w obligacjach, które trzymane do dnia wykupu realnie tracą na wartości przez wysoki dodruk USD byłoby głupotą. Trzeba jak najwięcej USD wymienić na coś realnego.

Z punktu widzenia
NBP pozbywa się USD :D

Najpierw dodatkowe rezerwy w złocie, teraz w postaci akcji z USA i Europy - w sumie OK. Przechowywanie rezerw w obligacjach, które trzymane do dnia wykupu realnie tracą na wartości przez wysoki dodruk USD byłoby głupotą. Trzeba jak najwięcej USD wymienić na coś realnego.

Z punktu widzenia banku centralnego zakup złota i pośrednio udziałów w spółkach zagranicznych jest rozsądny, bo zabezpiecza wartość rezerw w postaci realnych aktywów, a nie zobowiązań bez pokrycia.
zosia3005
Jeśli kontrakty TERMINOWE to realna rezerwa - to bez urazy ale raczej się niezbyt orientujesz . Depozyt jest rozliczany codziennie a w dniu wygasania są rozliczane ostatecznie - i tyle , już ich nie ma , trzeba zaczynać od nowa . To instrument krótkoterminowy i czysto spekulacyjny.
jarunia
Banaś ratuj zamknij to kasyno NBP, z kolegami z Krakowa
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
itso_lucky
jak dla mnie NBP to się zaorał pora o jakiś wniosek w sejmie o odwołanie przynajmniej żeby mieć czyste sumienie :D
itso_lucky odpowiada itso_lucky
jakoś rubel i hrywna zaczęła się wydawać bardziej atrakcyjna od złotówki
itso_lucky odpowiada itso_lucky
a tak niedawno porównywali się do poważnych banków centralnych już nie ma takiej potrzeby
itso_lucky odpowiada itso_lucky
obca agentura przejęła rządy w polsce pewnie CIA
jas2
Myślę, że 1% NBP mógłby ulokować w Bitcoinie i 1% w CHIA (XCH).

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki