REKLAMA

Musk chce zaoferować superszybki internet całemu światu

2016-11-17 15:35
publikacja
2016-11-17 15:35
fot. Mario Anzuoni / FORUM

Spółka Elona Muska, SpaceX, złożyła wniosek do Federalnej Komisji Komunikacji (FCC), aby uzyskać zgodę na wysłanie na orbitę 4425 satelitów. Dzięki nim Musk będzie mógł zaoferować superszybki internet całemu światu.

Elon Musk / fot. Mario Anzuoni / FORUM

Aplikacja wpłynęła do amerykańskiego urzędu we wtorek. Obecnie wokół Ziemi krąży 1419 działających satelitów. SpaceX planuje wysłać ich ponad trzy razy więcej, pierwsze 800 miałoby pokryć powierzchnię USA. Dzięki nim Musk chce zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu i usług komunikacyjnych dla mieszkańców, podmiotów komercyjnych, instytucji czy rządu. 

Satelity mają mieć wielkość przeciętnego samochodu (4 m długości, 1,8 m szerokości i 1,2 m wysokości) i ważyć 386 kg. Miałyby one krążyć ok. 1150-1324 kilometrów nad Ziemią, a każdy z nich ma pokryć obszar 2120 km. SpaceX nie podał planowanej daty umieszczenia satelitów.

SpaceX argumentuje, że baza satelitów, która umożliwi dostęp do internetu, jest potrzebna, ponieważ obecnie ponad 4,2 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do sieci lub nie może sobie na pozwolić na wykupienie takiego dostępu ze względów finansowych.

W styczniu 2015 roku Musk szacował, że koszt całej operacji wyniesie ok. 10 mld dolarów. 

To nie pierwszy z odważnych planów miliardera. Pod koniec września Musk przedstawił plan kolonizacji Marsa, który przewiduje budowę olbrzymiej rakiety wyposażonej w przedział załogowo-towarowy zdolny do transportu dużej liczby ludzi i dużej ilości towarów w celu kolonizacji Czerwonej Planety.

SpaceX zamierza wysyłać pojazd na Marsa co 26 miesięcy, kiedy Ziemia i Mars będą znajdować się w najkorzystniejszym położeniu względem siebie. Miliarder ma nadzieję, że uda mu się wysłać pierwszych ludzi na Czerwoną Planetę w 2024 roku. Dla porównania, federalna agencja kosmiczna NASA przewiduje pierwszy lot załogowy na Marsa ok. 10 lat później.

SK

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (47)

dodaj komentarz
~Olo
A u nas jutro intronizacja Chrystusa na Krola Polski. Bedzie prezydent , premier i cala polska inteligencja. A to wszystko z powodu wizji jaka miala pielegniarka w 1919 r . Przysnil jej sie Jezus ktory domagal sie koronacji na krola Polski , jak sie tak nie stanie to biada ojczyznie. I wlasnie oto jest , jutro!! I co , zatkalo kakao?A u nas jutro intronizacja Chrystusa na Krola Polski. Bedzie prezydent , premier i cala polska inteligencja. A to wszystko z powodu wizji jaka miala pielegniarka w 1919 r . Przysnil jej sie Jezus ktory domagal sie koronacji na krola Polski , jak sie tak nie stanie to biada ojczyznie. I wlasnie oto jest , jutro!! I co , zatkalo kakao? Co tam jakis Musk
~Heinz
das ist politische provocation
~to_super_MUZK
W Dubaju buduja hyperloop i co, zatkalo pisiewicze? Dalej wizje Muska to mrzonki?
~far_away
Kolejny przekręt. Najpierw niech SpaceX nauczy się wykorzystywać ponownie rakiety - do tej pory nie użyli ponownie żadnej z nich i nie zapowiada się, żeby kiedykolwiek to uczynili, a co do 'hyper loopa' (pomysłu z początku tego stulecia) - to nie osiągnie on większej prędkości niż Shinkansen w normalnych warunkach Kolejny przekręt. Najpierw niech SpaceX nauczy się wykorzystywać ponownie rakiety - do tej pory nie użyli ponownie żadnej z nich i nie zapowiada się, żeby kiedykolwiek to uczynili, a co do 'hyper loopa' (pomysłu z początku tego stulecia) - to nie osiągnie on większej prędkości niż Shinkansen w normalnych warunkach bez 'rury', bez marketingowego bełkotu, bez ściemniania i sztucznego popmpowania Muska jako drugiego Jobsa.
~TakaPrawda
W Polsce Musk juz dawno by siedział, i to w jednej celi z Jobsem i Gatesem.
~titatata
najgorsze że masz rację
~yup
Czy biznesy tego pana kiedykolwiek zarobiły na siebie, czy to tylko takie nowoczesne piramidy finansowe wyciągające gotówkę naiwnych leszczy i podatników?

Na własnym podwórku mieliśmy super linie lotnicze OLT. Jak to się wszystko skończyło możemy oglądać w TV do dzisiaj.
~wiatraczek
Musk szuka alternatywy bo wielkie koncerny samochodowe wchodza na rynek elektrykow I za 5 lat bedzie mozna kupic elektryka w klasie Tesli za pol ceny Tesli.
~qqryq
Ponieważ gość myśli o parę ruchów szachowych do przodu to akurat wejście na rynek wielkich graczy w ogóle go nie martwi. Przeciwnie - samochody Tesli to środowisko testowe baterii tej firmy - i tu Tesla jest prawdziwym potentatem. Wiele nowych modeli pojazdów elektrycznych innych marek będzie wyposażonych właśnie w Ponieważ gość myśli o parę ruchów szachowych do przodu to akurat wejście na rynek wielkich graczy w ogóle go nie martwi. Przeciwnie - samochody Tesli to środowisko testowe baterii tej firmy - i tu Tesla jest prawdziwym potentatem. Wiele nowych modeli pojazdów elektrycznych innych marek będzie wyposażonych właśnie w te baterie.
Tesla zamierza inwestować w baterie dużych pojemności także do innych zastosowań (domy).
~wiatraczek odpowiada ~qqryq
Mozesz miec racje.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki