REKLAMA

Mirbud spodziewa się w '23 porównywalnych rdr wyników i większego udziału budownictwa drogowego w portfelu

2023-05-26 10:02
publikacja
2023-05-26 10:02

Mirbud spodziewa się w 2023 r. odnotowania porównywalnych rdr wyników - poinformowali przedstawiciele spółki. Grupa chce utrzymywać backlog powyżej 5 mld zł i spodziewa się, że w kolejnych kwartałach struktura portfela zmieni się w kierunku większego udziału budownictwa drogowego.

Mirbud spodziewa się w '23 porównywalnych rdr wyników i większego udziału budownictwa drogowego w portfelu
Mirbud spodziewa się w '23 porównywalnych rdr wyników i większego udziału budownictwa drogowego w portfelu
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

"Zarówno przychody, jak i część wynikowa, kdk wskazują na stabilizację na poziomie 2022 r. i mniej więcej w takie przychody i wyniki grupa celuje w 2023 r. Wszystko idzie zgodnie z planem" - powiedział podczas konferencji Paweł Korzeniowski, dyrektor finansowy i członek zarządu Mirbudu.

W pierwszym kwartale 2023 roku grupa miała 516,3 mln zł przychodów wobec 501,8 mln zł przed rokiem. Zysk netto wyniósł 13,1 mln zł wobec 15,2 mln zł rok wcześniej. W 2022 r. grupa Mirbud odnotowała 3,3 mld zł przychodów i 119,2 mln zł zysku netto.

"Spodziewamy się w tym roku porównywalnych wyników rdr” – dodał Paweł Bruger, rzecznik prasowy Mirbudu.

Jak podano w raporcie, portfel zamówień grupy Mirbud na lata 2023-2026 wynosił na koniec marca 5,25 mld zł.

"Backlog na koniec marca 2023 r. to 5,25 mld zł, na koniec kwietnia nieco ponad 5 mld zł. Podtrzymujemy nasz cel utrzymania backlogu powyżej 5 mld zł” – powiedział Korzeniowski.

Poinformował, że Mirbud złożył najkorzystniejszą ofertę cenową na budowę fragmentu drogi ekspresowej S19 i oczekuje na wybór przez zamawiającego. Wartość kontraktu to 1,3 mld zł.

"To znacząco uzupełni nasz portfel zamówień na lata 2024-26" - powiedział członek zarządu.

W związku z tym kontraktem - jak ocenił Bruger - w kolejnych kwartałach struktura portfela Mirbudu zmieni się w kierunku większego udziału budownictwa drogowego.

"W budownictwie kubaturowym dużo inwestycji, które prowadzimy, jest bliskich zakończenia, szczególnie dotyczy to budownictwa przemysłowego, które jest krótkoterminowe z założenia. (...) Dosyć dużo tego typu zamówień dobiega końca. Pewnie jakieś nowe się pojawią, ale pewnie nie w takiej ilości. Choćby ze względu na oczekiwany wybór naszej oferty na S19 na Podkarpaciu z pewnością w najbliższych miesiącach, kwartałach struktura portfela zamówień będzie się zmieniać w kierunku większego udziału budownictwa drogowego" - powiedział.

W segmencie deweloperskim, JHM Development, spółka zależna Mirbudu, w 2023 r. planuje utrzymać poziom sprzedaży lokali z 2022 r. i oczekuje sprzedaży na poziomie 350 lokali.

Mirbud poinformował, że w pierwszym kwartale 2023 r. przekazano 18 lokali i zawarto 72 umowy przedwstępne i deweloperskie.

"Na koniec kwietnia to ponad 100 sztuk. Spodziewamy się wyniku sprzedażowego w tym roku porównywalnego do lat poprzednich" - dodał Bruger.

"JHM Development nie wstrzymał inwestycji z uwagi na okresowe osłabienie popytu na rynku. Ponieważ ilość wydawanych pozwoleń w Polsce na budynki mieszkaniowe i rozpoczętych budów spadła na rynku o ok. 30 proc., więc spodziewamy się, że za półtora roku, dwa lata będzie zmniejszona podaż. Będziemy wówczas gotowi z lokalami, żeby sprzedaż realizować" - ocenił Korzeniowski.

Mirbud działa we wszystkich segmentach budownictwa. Zadania inwestycyjne w zakresie budownictwa mieszkaniowego w systemie deweloperskim realizuje JHM Development, natomiast spółka Kobylarnia rozszerza zakres działalności grupy o roboty drogowe i mostowe, a także produkcję mas bitumicznych. (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
rdr mdm Mirbud trzymuje pozycja

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki