REKLAMA

Minister edukacji: Pracujemy nad zmniejszeniem zakresu wiedzy potrzebnej do zdania matury

2020-10-27 16:21
publikacja
2020-10-27 16:21
fot. Piotr Guzik / FORUM

Pracujemy nad zmniejszeniem zakresu wiedzy potrzebnej do zdania matury i egzaminu 8-klasisty; do grudnia poinformujemy o konkretach - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że egzaminy muszą być adekwatne do wiedzy, którą uczniowie mogą zdobyć w szkołach.

Podczas konferencji Czarnek przypomniał, że do 8 listopada na nauczanie zdalne przeszły klasy 4-8 szkół podstawowych i wszystkie szkoły średnie. Jak mówił, celem zawieszenia zajęć stacjonarnych było zmniejszenie mobilności i ograniczenie dojazdów do szkół, bo to może mieć wpływ na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Zapytany, czy nauka zdalna może potrwać do końca roku szkolnego, Czarnek odpowiedział, że nikt nie wie, jak będzie się rozwijać epidemia, a powrót do tradycyjnej nauki w szkołach nastąpi „najszybciej, jak to będzie możliwe”. Zapowiedział, że w pierwszej kolejności powrót do nauki stacjonarnej będzie dotyczył maturzystów, ósmoklasistów i uczniów szkół zawodowych, którzy mają przed sobą egzaminy.

Czarnek poinformował, że podstawa programowa będzie zmieniana przede wszystkim w odniesieniu do maturzystów i ósmoklasistów. "Dziś przystępują do pracy zespoły, które będą pracować nad tym, by ograniczyć incydentalnie podstawy programowe w celu zmniejszenia zakresu egzaminów maturalnych i egzaminu ósmoklasisty, zakresu wiedzy potrzebnej do zdania tych egzaminów.(...) Najdalej do grudnia będzie to komunikowane" - zadeklarował minister.

Dodał, że maturzyści i ósmoklasiści są poszkodowani potrójnie: najpierw przez strajk nauczycieli, a potem przejście na zdalną naukę wiosną i teraz. "Chwilowe zmiany w podstawie programowej będą przede wszystkim w zakresie przedmiotów egzaminacyjnych po to, by zmniejszyć zakres tych egzaminów, które czekają naszych maturzystów i ósmoklasistów, o te komponenty wiedzy, których nie będą mogli posiąść podczas lekcji w tym roku szkolnym i nie mogli posiąść podczas lekcji w ubiegłym roku szkolnym lub podczas strajku nauczycieli. Egzamin musi być adekwatny do wiedzy, którą uczniowie mogą posiąść w naszych szkołach" - zaznaczył.

Poinformował też, że na ten moment nie ma planów rezygnacji z egzaminu ósmoklasisty w tym roku szkolnym.

Pytany o prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. dla nauczycieli w przypadku zakażenia COVID-19, kwarantanny lub izolacji, Czarnek powiedział, że według niego każdy pracownik oświaty powinien dostawać takie same świadczenia, jak inni mieszkańcy naszego kraju. "W tej sprawie w dalszym ciągu będą trwały konsultacje i rozwiązania będą dostosowywane do sytuacji" - podkreślił.

Dopytywany o darmowe testy na koronawirusa i szczepionki na grypę dla nauczycieli, szef MEN odparł, że takie decyzje leżą w gestii Ministerstwa Zdrowia.

Minister wymienił też działania podejmowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy na rzecz edukacji zdalnej. "W ramach programu Zdalna szkoła i Zdalna szkoła+ przeznaczyliśmy na sprzęt komputerowy dla uczniów najpierw 187 mln zł, a później 180 mln zł, łącznie więc prawie 370 mln zł trafiło do gmin, które wystąpiły o te środki. W tym roku wraz z NASK przekazujemy 40 tys. tabletów do szkół w sieci OSE, już kilka tysięcy zostało przekazanych, kolejne trafiają w tych dniach" - przekazał Czarnek.

Wspomniał też o programie Aktywna Tablica, na który w latach 2020-2024 będzie przeznaczonych ponad 361 mln zł, z czego 35 mln zł w tym roku. Jak mówił, w związku z epidemią do samorządów trafią też dodatkowe środki na dopłaty, również do inwestycji szkolnych i przedszkolnych. Ponadto, wskazał, ponad 100 mln zł przeznaczono na wsparcie nauczycieli w prowadzeniu kształcenia na odległość. Zapewnił, że nabór na szkolenia trwa.

Jednocześnie Czarnek zapowiedział, iż kolejne środki na rozwój zdalnej edukacji będą wygospodarowywane w miarę potrzeb zgłaszanych przez samorządy. "Z samorządami będziemy dyskutować, na co te środki zostaną przeznaczone" - mówił.

Na pytanie, czy w związku z epidemią rozważa zmianę organizacji roku szkolnego, odpowiedział, że nie można niczego wykluczyć, ale resort będzie starać się, żeby wszystko jak najszybciej wróciło do normy.

Zapytany o postulat powiązania wynagrodzeń nauczycieli ze średnią krajową, Czarnek wyjaśnił, że wzmocnienie etosu pracy nauczyciela to również wzmocnienie atrakcyjności tego zawodu, a to może się odbyć tylko przez sukcesywne zwiększenie wynagrodzeń. Zadeklarował, że będzie się o to troszczył.

Szef MEiN odniósł się też do kwestii uczniów, którzy nie biorą udziału w zdalnym kształceniu. Zaznaczył, że podczas stacjonarnych lekcji też zdarza się, że uczniowie nie stawiają się, a dyscyplinowanie uczniów jest zadaniem dyrektorów szkół i wychowawców.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec, Dorota Stelmaszczyk

kmz/ dst/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (30)

dodaj komentarz
jas2
"Pracujemy nad zmniejszeniem zakresu wiedzy potrzebnej do zdania matury i egzaminu 8-klasisty"

Jestem za tym rządem ale to mi się nie podoba.
Liczyłem na podniesienie poziomu nauczania.
khh
Po TYM rzadzie spodziewales sie podniesienia poziomu nauczania?? Ciekaw jestem nauczania czego, bo nawet matematyka w ich wykonaniu jest jakas dziwnie inna niz powszechnie znana. Skad wy sie bierzecie? ...
cichutki
Czarnek, GARNEK, taki z niego minister edukacji jak ze mnie czarodziej. Ten człowiek powinien się leczyć. U psychiatry. Nawiasem. Im jest potrzebna maszynka do głosowania (czytaj Ciemnota), a nie wykształcone społeczeństwo.
meryt
hfjdj odpowiada demeryt_69 2020-10-27 18:35
"Przykładowo. Jest w spółce biurko. Takie samo chodzi na allegro po 100zł. Jak spółka ma tylko to biurko i nic więcej to jest warta 100zł."

Jest warta 0.
Biurko o wartości początkowej 100 zł podlega zaliczeniu do kosztów..., a koszt nie jest składnikiem
hfjdj odpowiada demeryt_69 2020-10-27 18:35
"Przykładowo. Jest w spółce biurko. Takie samo chodzi na allegro po 100zł. Jak spółka ma tylko to biurko i nic więcej to jest warta 100zł."

Jest warta 0.
Biurko o wartości początkowej 100 zł podlega zaliczeniu do kosztów..., a koszt nie jest składnikiem majątku.

"Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdy wartość początkowa składnika majątku jest niższa lub równa 10 000 zł wydatki poniesione na nabycie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania"


hfjdj 2020-10-27 22:47
"Nie da się babom skrobać"
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jaroslaw-Kaczynski-odpowiada-Strajkowi-Kobiet-7989540.html
meryt odpowiada meryt
cichutki "maszynka do głosowania... , a nie wykształcone społeczeństwo."
artureg
Pisałem o tym od początku, że ta cała edukacja zdalna jest po to by obniżyć poziom i kształcić przyszłych wyborców PiS.
marxs
cholera co za paskudny i wredny typ był ten Goebbels chciał nauczyć polskich uczniów takich rzeczy jak liczenie do 100 ,naPISanie prostego tekstu ,zrozumienie prostego tekstu przecież nawet na dzień dzisiejszy to są kosmiczne wymagania którym sprosta byc może ze 20-30 % uczniów przecież nie może tak być że maturę cholera co za paskudny i wredny typ był ten Goebbels chciał nauczyć polskich uczniów takich rzeczy jak liczenie do 100 ,naPISanie prostego tekstu ,zrozumienie prostego tekstu przecież nawet na dzień dzisiejszy to są kosmiczne wymagania którym sprosta byc może ze 20-30 % uczniów przecież nie może tak być że maturę zda 20 % przystępujących
jarunia
Napisanie prostego tekstu - przecież mało który profesor to umie
pis_da
Podpisać się, policzyć do stu i wiedzieć dokąd do Częstochowy na Jasną Górę. Tak aby jakiś następny Heinrich Himmler nie mógł się nadziwić ilu tych Polaków tam przyjeżdża.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki