REKLAMA

Medicalgorithmics zakłada, że rynki amerykański i OUS mogą mieć podobny udział w przychodach

2023-11-30 11:50
publikacja
2023-11-30 11:50

Medicalgorithmics zakłada, że w kolejnych kwartałach rynki amerykański i poza Stanami Zjednoczonymi (OUS) mają porównywalny potencjał i mogą mieć podobny udział w przychodach - poinformował członek zarządu Maciej Gamrot. W jego ocenie, cel finansowy na 2024 r. zakładany w proponowanym programie motywacyjnym jest ambitny.

Medicalgorithmics zakłada, że rynki amerykański i OUS mogą mieć podobny udział w przychodach
Medicalgorithmics zakłada, że rynki amerykański i OUS mogą mieć podobny udział w przychodach
/ Medicalgorithmics

"Dla nas obydwa rynki – i amerykański, i cała reszta świata mają porównywalny potencjał. W tej chwili poza Stanami mamy wyższą sprzedaż, ale te rynki mają porównywalny potencjał. Podchodzimy do tego oportunistycznie – poszukujemy partnerów. (...) Zakładam, że obydwa te rynki mają szansę mieć udział 50/50, co pokazuje jak dużym rynkiem są Stany Zjednoczone. Jak tylko tam wrócimy i uzyskamy docelową liczbę dystrybutorów – naszą ambicją jest posiadanie 5-10 dystrybutorów" - powiedział członek zarządu Maciej Gamrot podczas wideokonferencji.

Spółka informowała o zawarciu trzech umów na rynku amerykańskim z niezależnymi placówkami diagnostycznymi (IDTF), którym dostarczy rozwiązania technologiczne do diagnozy arytmii serca.

"Nowo pozyskane kontrakty, te trzy kontrakty, zaczną generować w pierwszym półroczu 2024 r., więc w drugim półroczu zaczną Stany rosnąć w istotnym tempie i istotnych wartościach" - dodał Gamrot.

Do końca grudnia obowiązuje umowa o współpracy z podmiotami z Grupy React. Do końca drugiego kwartału 2023 r. Grupa React była jedynym klientem spółki w USA generującym przychody na tym rynku.

Po trzech kwartałach 2023 r. sprzedaż Medicalgorithmics na rynku globalnym przyniosła 16,2 mln zł przychodów wobec 14,3 mln zł przychodów w USA, a więc po raz pierwszy przewyższyła sprzedaż w USA.

Medicalgorithmics podtrzymuje możliwość zawierania umów z dystrybutorami w tempie 1-2 kwartalnie.

"W obecnym modelu chcemy być dostawcą software’u dla różnych urządzeń (...). Podtrzymujemy tempo przynajmniej jednego partnera kwartalnie" - powiedział członek zarządu.

Koszty działalności operacyjnej Medicalgorithmics w okresie trzech kwartałów 2023 r. wyniosły 29,8 mln zł, w porównaniu do 32,9 mln zł przed rokiem i spółka nie spodziewa się zmiany w tym trendzie.

"Obserwujemy dosyć stabilne koszty. Oczywiście koszty wynagrodzeń i usług obcych związanych z IT nieco rosną, natomiast nie spodziewamy się istotnych odchyleń od trendu, w którym jesteśmy. W kwartale czwartym, jeśli chodzi o bazę kosztową nie spodziewamy się istotnych różnic, i to samo w kolejnych kwartałach" - powiedział Gamrot.

Dodał, że w utrzymaniu stabilnego poziomu kosztów może pomóc program motywacyjny.

O wprowadzeniu w spółce programu motywacyjnego zdecyduje walne zgromadzenie, które zostało zwołane na 19 grudnia.

Z projektu uchwały wynika, że cele finansowe programu zakładają 45 mln zł przychodów na 2024 r., 55 mln zł na 2025 r. i 70 mln zł na 2026 r.

"Jesteśmy w transformacji i wiele zależy od tempa powrotu Stanów Zjednoczonych do wyższych wyników sprzedażowych i do wzrostu, więc cel na 45 mln zł na przyszły rok jest celem dość ambitnym (...). Jest to założenie wyśrubowane, ale kolejne lata to założenia wypośrodkowane, a zważywszy na to, że jesteśmy spółką technologiczną, która może rosnąć wykładniczo lub na zasadzie efektu kuli śnieżnej (...) – cele na kolejne lata są jak najbardziej realistyczne" - ocenił członek zarządu.

"Jeśli chodzi o realizację celów ten plan zakłada rozliczenie tych celów kumulatywne. Rok 2024 jest rokiem wyśrubowanym (...). Jeśli tego nie zrobimy, a nadrobimy z nawiązką w kolejnym roku, to można uzyskać premię akcyjną za rok 2024 i 2025" - dodał.

Zgodnie ze strategią Medicalgorithmics kończy opracowanie nowego produktu – VCAST, czyli systemu medycznego, służącego do nieinwazyjnej analizy stanu naczyń wieńcowych przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji w kierunku diagnostyki choroby wieńcowej serca.

W październiku spółka rozpoczęła proces certyfikacji CE na rynku unijnym, który ma zostać zakończony w pierwszym kwartale 2024 r. oraz przygotowuje się do rozpoczęcia procesu certyfikacji na rynku amerykańskim w 2024 roku. VCAST jest rozwijany przez Kardiolytics, amerykańską spółkę w 100 proc. zależną od Medicalgorithmics, przejętą w ramach strategicznej inwestycji Biofund w grudniu 2022 r.

Medicalgorithmics pozyskał pierwszego klienta na tę technologię - we wrześniu podpisał list intencyjny z polską firmą Grupą Diagnostyka na wykorzystanie VCAST do diagnozy choroby wieńcowej w placówkach diagnostycznych partnera.

"Jeśli chodzi o komercjalizację VCAST to zaczynamy od Diagnostyki w Polsce. Certyfikacja w UE jest w trakcie (...) i potrwa kilka miesięcy. (...) Pierwszym rynkiem, gdzie VCAST będzie generował przychody będzie Polska" - powiedział członek zarządu.

"Dwóch dystrybutorów, z którymi mamy umowy, jeden w Danii, drugi w Wielkiej Brytanii, korzystają z technologii HeartFlow, więc (...) możemy wrócić do nich jak będziemy mieli certyfikację" - dodał.

Ocenił, że umowa z Grupą Diagnostyka daje szansę na relatywnie istotną skalę i przyspieszenie wprowadzenia produktu na inne europejskie rynki oraz certyfikację w USA. 

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki