REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Marvipol widzi wzrost popytu na mieszkania. W 2023 może wprowadzić do sprzedaży ponad 400 mieszkań

2023-03-24 15:34
publikacja
2023-03-24 15:34

Marvipol Development obserwuje odbudowujący się popyt na mieszkania i duże zainteresowanie klientów rządowym programem mieszkaniowym z kredytem 2 proc. Ocenia, że liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w 2023 roku może przekroczyć 400 - poinformowali w piątek przedstawiciele spółki.

Marvipol widzi wzrost popytu na mieszkania. W 2023 może wprowadzić do sprzedaży ponad 400 mieszkań
Marvipol widzi wzrost popytu na mieszkania. W 2023 może wprowadzić do sprzedaży ponad 400 mieszkań
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

"Obserwowaliśmy dość znaczne ograniczenie sprzedaży, na szczęście końcówka roku i początek tego roku przyniosła znaczącą poprawę sytuacji. Jest jeszcze oczywiście daleko od poziomów obserwowanych przed wybuchem wojny, ale ma to wpływ sytuacja związana z kosztem pieniądza i zdolnością kredytową" - powiedział wiceprezes Andrzej Nizio.

Podał, że spółka zdecydowała się wstrzymać rozpoczęcie części projektów.

"Obecnie powracamy do analizy, czy wrócić z tymi projektami i to też jest powód, dla którego zarząd rekomenduje wstrzymanie wypłaty dywidendy" - powiedział Nizio.

"Zakładamy, że wraz z odbudowaniem popytu będziemy w stanie generować lepsze wyniki niż do tej pory, ale wymagające przynajmniej czasowo większego naszego zaangażowania" - dodał.

Dyrektor finansowy Maciej Kiełkowski, że w 2023 roku spółka wprowadzić może do sprzedaży ponad 400 lokali.

"Wszystko będzie zależało od tempa sprzedaży" - powiedział Kiełkowski.

"Od listopada-grudnia obserwujemy polepszenie tempa sprzedaży. Ta dostateczna sprzedaż była kontynuowana w styczniu, lutym i w marcu. Liczymy, że program rządowy też doda dodatkowego paliwa do sprzedaży" - dodał.

Poinformował, że spółka obserwuje już zainteresowanie klientów rządowym programem "bezpieczny kredyt 2 proc.", który zakłada dopłaty od państwa do kredytów mieszkaniowych.

"Obserwujemy oczekiwanie klientów na ten projekt, widać duże zainteresowanie klientów. (...) Nasze dopasowanie oferty (do tego programu - PAP) jest bardzo dobre. Liczymy, że faktycznie ta sprzedaż ruszy, a po drugie, że część klientów, którzy wstrzymywali się z decyzją kredytową, gdy okaże się, że program nie spełnia ich oczekiwań, zdecyduje się na zakup kredytowy na komercyjnych warunkach" - powiedział Kiełkowski.

Projekt ustawy wpłynął do Sejmu i został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu izby. Pierwsze czytanie ma się odbyć na najbliższym posiedzeniu rozpoczynającym się 12 kwietnia. Zgodnie z planami, przepisy mają wejść w życie 1 lipca.

Marvipol Development podał wcześniej, że nie rekomenduje wypłaty dywidendy za 2022 rok. Spółka podała, że do rekomendacji przyczyniła się m.in. inflacja i związany z nią wzrost kosztów energii, materiałów budowlanych i kosztu pracy, które łącznie oddziałują na zwiększenie kosztu wytworzenia realizowanych inwestycji, co implikuje konieczność zwiększenia wkładów własnych w realizowanych i planowanych projektach deweloperskich.

W połowie marca spółka podała, że rozważa emisję obligacji.

Rozważana emisja dotyczy niezabezpieczonych obligacji zwykłych na okaziciela, oprocentowanych według zmiennej stopy procentowej, o okresie zapadalności nie dłuższym niż 3 lata.

"Rozważamy emisję w ramach prospektu skierowaną do klientów detalicznych oraz emisję nieprospektową kierowaną do klientów instytucjonalnych" - powiedział Kiełkowski.

Spółka podała w piątek, że ma bezpieczny poziom zadłużenia-harmonogram zapadalności zobowiązań odsetkowych dostosowany jest do konserwatywnych projekcji CF z działalności deweloperskiej i magazynowej. w 2023 roku zapadają zobowiązania odsetkowe (z tytułu kredytów i obligacji) na kwotę 16,5 mln zł, a w 2024 roku łącznie na kwotę 209,5 mln zł.

W 2022 roku spółka wyemitowała obligacje w kwocie 70 mln zł i spłaciła prawie 99 mln zł obligacji.

Marża brutto segmentu deweloperskiego w 2022 roku wyniosła 25,5 proc. Marża netto segmentu deweloperskiego, tj. po uwzględnieniu m.in. kosztów sprzedaży, ogólnego zarządu i kosztów finansowych wyniosła w 2022 r. 13 proc.

Przedstawiciele spółki poinformowali, że niższych marż w segmencie deweloperskim trzeba się spodziewać w 2024 roku.

Spółka podała, że ma obecnie w budowie 1.025 lokali, z czego 47 proc. jest już sprzedanych.

W ubiegłym roku Marvipol sprzedał 207 lokali (z uwzględnieniem sprzedaży lokali inwestycyjnych), podczas gdy w 2021 roku podpisała 376 umów. Marvipol podał, że czynnikami wpływającymi na sprzedaż było ograniczenie dostępności finansowania hipotecznego oraz wzrost jego kosztów, pogorszenie nastrojów konsumenckich oraz efektywna ujemna rentowność lokat oraz obligacji skarbowych wspierająca gotówkowe zakupy nieruchomości.

Spółka wydała w 2022 roku klientom w sumie 911 lokali (w tym 741 lokali mieszkalnych i usługowych).

Pod koniec grudnia 2022 roku grupa posiadała 487 lokali mieszkalnych i usługowych, dla których do końca 2022 r. zostały zawarte umowy sprzedaży, ale nie doszło do przekazania lokali nabywcom. Wartość zawartych umów netto to 349 mln zł.

Marvipol Development zakończył 2022 rok z 89,9 mln zł zysku netto, czyli o 6 proc. niższym niż w 2021 roku.

Grupa rozpoznała w 2022 roku 588,6 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o 49 proc. rdr. Marża na sprzedaży spadła do 24,3 proc. z 28,4 proc., a zysk operacyjny zwiększył się rdr o 4 proc. do 121,6 mln zł.

Grupa posiadała 168,3 mln zł gotówki na koniec grudnia 2022 r. 

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki