REKLAMA

Łon: Deflację trzeba "porąbać siekierami"

2019-07-09 09:16
publikacja
2019-07-09 09:16

Z uwagi na duże zagrożenie deflacją na świecie trzeba być przygotowanym na cięcie stóp procentowych w Polsce – napisał w wypowiedzi przesłanej PAP Biznes członek RPP Eryk Łon. Jego zdaniem, wraz z obniżką stóp można zastosować instrumenty niestandardowe.

fot. Krystian Maj / / FORUM

"Dostrzegam dwa kluczowe, niejako podstawowe scenariusze, jakie widzę dla polskiej polityki pieniężnej. (…) Pierwszy scenariusz polega na tym, że w momencie zagrożenia deflacją, zwłaszcza w skali międzynarodowej, NBP najpierw obniżyłby stopy procentowe, a dopiero później zacząłby stosować instrumenty niestandardowe” – napisał Łon.

"Ostatnio publikowane dane o procesach inflacyjnych na świecie skłaniają mnie jednak ku podkreśleniu coraz większego prawdopodobieństwa urzeczywistnienia scenariusza drugiego, niejako alternatywnego. Istotą owego drugiego scenariusza mogłoby być zastosowanie instrumentów niestandardowych już w momencie zastosowania instrumentów standardowych. Nie wnikając w szczegóły, byłoby to ogłoszenie decyzji o obniżce stóp procentowych i jednocześnie w tym samym dniu ogłoszenie decyzji o podjęciu działań niestandardowych” – dodał.

Zdaniem Łona trzeba być przygotowanym na obniżkę stóp proc., z uwagi na groźbę powrotu deflacji w światowej gospodarce.

"Przyznam, że wcale nie marzę o łagodzeniu polskiej polityki pieniężnej. Wolałbym, żeby stopy były nadal stabilne. (…) Nie ma obecnie potrzeby obniżania stóp procentowych w naszym kraju. Jednakże gdyby taka sytuacja się pojawiła, to należy działać bezwzględnie. Odwołam się do drastycznego porównania i chciałbym, żeby to moje przekonanie usłyszał cały świat. W tym także nasze koleżanki i nasi koledzy z Komitetu Otwartego Rynku z FED oraz nasze koleżanki i koledzy z Europejskiego Banku Centralnego. Gra idzie o bardzo wielką stawkę: o uchronienie świata przed groźbą wpadnięcia w rozpacz w związku z ewentualnym powrotem skłonności deflacyjnych. Powrót ten byłby katastrofą” – napisał ekonomista.

"Mogłoby bowiem to zachwiać wiarę w dobrą przyszłość gospodarki światowej. (…) Musimy więc bardzo pilnować, aby w Polsce nie doszło do powrotu deflacji. Jestem zdania, że należy bardzo pilnie śledzić teraz dane o nasileniu bądź osłabieniu zjawisk inflacyjnych w różnych krajach” – dodał.

W ocenie Łona deflacja jest „publicznym wrogiem nr 1” dla polskiej gospodarki.

"Jeśliby ów wróg, czyli deflacja pojawił się za horyzontem, to należy go bezwzględnie porąbać siekierami tzn. użyć zarówno instrumentów standardowych, jak i niestandardowych” – napisał.

Członek RPP postuluje podjęcie skoordynowanych działań w skali międzynarodowej, jeśli tendencje inflacyjne w Polsce i w jej otoczeniu uległyby znacznemu osłabieniu.

"Jeśliby miało dojść do silnego spadku wskaźnika inflacji konsumpcyjnej w Polsce i miałoby temu towarzyszyć zmniejszenie inflacji na Zachodzie Europy, nawet do poziomów deflacyjnych, to sytuacja byłaby dość niepokojąca. Uważam, że wówczas mogłaby się znów pojawić potrzeba skoordynowanych działań w skali międzynarodowej mających na celu walkę z deflacją. Tak samo jak walczymy z inwazją różnego typu szkodników na działkach, tak walka z deflacją jest problemem zbyt poważnym, aby pominąć go milczeniem. Chodzi tu bowiem o losy świata” – napisał Łon.

Ekonomista pozytywnie ocenia powołanie do zarządu NBP byłem minister finansów Teresy Czerwińskiej.

„Przyznam, że z dużym zainteresowaniem i pozytywnym nastawieniem przyjąłem pojawienie się Pani prof. Teresy Czerwińskiej byłej minister finansów w składzie Zarządu NBP. Dzięki temu możliwe będzie pogłębienie procesu zrozumienia wagi współpracy między nie tylko rządem a NBP, lecz także między NBP a wszystkimi innymi instytucjami polskimi” – napisał członek RPP.

Eryk Łon również pozytywnie przyjął propozycje zniesienia 18-proc. PIT dla osób poniżej 26. r. życia.

"Obserwując polską gospodarkę i uwarunkowania jej rozwoju chcę bardzo wyraźnie podkreślić wagę, wielkie pozytywne znaczenie tych rozwiązań legislacyjnych, które mają służyć zachęceniu młodych Polek i Polaków do pozostania w kraju. Z tego punktu widzenia bardzo pozytywnie przyjąłem zapowiedź zwolnienia z podatku od dochodów osobistych młodzieży, czyli osób do 26 roku życia” – napisał.

"Dlatego wszelkie takie działania, które będą ułatwiać jej np. start zawodowy, będą pomagać młodzieży w rozpoczynaniu także działalności gospodarczej są szczególnie istotne. (…) To kolejny ważny impuls o charakterze fiskalnym. Stanowi on kolejny zastrzyk optymizmu dla młodych ludzi oraz jest swoistym impulsem rozwojowym” – dodał.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (30)

dodaj komentarz
anna_domagalczyk
No to przygrywka do tłumaczenia suwerenowi przed wyborami, dlaczego jest tak drogo i czemu będzie drożej. Bo zastosowano "niestandardowe środki", aby ochronić go przed jeszcze większym złem (plus parę wiadomości o głodujących Niemcach i bezdomnych Francuzach). A ogłupiały suweren uwierzy. Ciekawe, czy te niestandardowe No to przygrywka do tłumaczenia suwerenowi przed wyborami, dlaczego jest tak drogo i czemu będzie drożej. Bo zastosowano "niestandardowe środki", aby ochronić go przed jeszcze większym złem (plus parę wiadomości o głodujących Niemcach i bezdomnych Francuzach). A ogłupiały suweren uwierzy. Ciekawe, czy te niestandardowe środki obejmą tylko skokowy wzrost cen energii czy dodatkowo inflację złotego i na jaką skalę.
anna_domagalczyk
inflację złotego - w sensie dewaluacji
sel
Jak zwolnienie z PIT akurat tych do 26 lat ma się z równym traktowaniem?
jes
GUS robi co może by ukryć inflację, Pinokio kłamie o finansach państwa, wybory niedaleko i prezentom nie ma końca a ten "przeciwieństwo łona" boi się deflacji.
khh
I tacy ludzie rzadza Polska i czuwaja nad stabilnoscia naszego pieniadza....to jak dac malpie noz i wypuscic na miasto...a na jesieni pojdziecie i wydluzycie tej malpie lancuch. Oj ciemny ten nasz narod :(
konik_garbusek
To ze asy takie jak Łon i Glapiński czuwają nad stabilnością polskiej waluty - to mnie przytłacza, po prostu przytłacza.
khh
Co ci sie nie podoba?? To wysokiej klasy eksperci zaproponowani na swoja funkcje przez demokratycznie wybrane wladze Rzeczypospolitej Polskiej! Tak narod zdecydowal.
marxs
"Jego zdaniem, wraz z obniżką stóp można zastosować instrumenty niestandardowe"-uważam że instrumentem niestandardowym dla Łona byłby kop w dudę po którym wylądowałby jako pracownik firmy Amazon przy pakowaniu pudełek
karbinadel
I smieszno, i straszno, jak mawiają sąsiedzi zza Buga. Odnoszę wrażenie, że albo członek Łon żyje w jakiejś alternatywnej rzeczywistości, albo nie odróżnia inflacji od deflacji
czerwony_wiewior
Zaś sąsiedzi zza Odry mawiają "Alter schont vor Torheit nicht"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki