REKLAMA

Lista wstydu Rafała Brzoski. Miliarder uderza w zagranicznych kurierów

2022-10-10 12:00
publikacja
2022-10-10 12:00

Patriotyzm gospodarczy ma swoją twarz według Rafała Brzoski, który pokazuje dysproporcje w płaceniu podatku CIT w Polsce przez InPost i zagraniczne firmy kurierskie. Nawołuje, by wrócić do pomysłu obowiązkowego minimalnego wymiaru podatku. 

Lista wstydu Rafała Brzoski. Miliarder uderza w zagranicznych kurierów
Lista wstydu Rafała Brzoski. Miliarder uderza w zagranicznych kurierów
/ Puls Biznesu

Opublikowane przez ministerstwo finansów dane dotyczące wpływów budżetowych z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za 2021 r. pokazały które firmy wpłacają najwięcej, a które nie wykazały dochodów i tym samym ominął ich obowiązek podatkowy.  

Szczególną uwagę na branżę kurierską zwrócił prezes InPostu Rafał Brzoska, który w swoich wpisach na Twitterze podniósł problem transferowania zysków za granicę przez największych graczy na rynku. „Patriotyzm gospodarczy ma swoją twarz” – napisał Brzoska, ilustrując to przykładem DHL-u, którego polska spółka odprowadziła kilkanaście milionów zł z tytułu CIT.

O ile wartość odprowadzonych do budżetu niemieckiego podatków może robić wrażenie, to trzeba pamiętać, że Deutsche Post DHL do największy na świecie koncern logistyczny działający na wielu rynkach i operujący w kilku liniach biznesowych. Więc porównanie skali przez prezesa, można uznać za chybione.  

Sam InPost w 2021 r. zapłacił 222,4 mln zł CIT-u, co okazuje się kwotą większą o 60 mln zł od sumy wpłat takich firm jak DPD, Schenker, GLS, FedEx, DHL czy UPS.  Dla przedstawienia dysproporcji w odprowadzanych podatkach opublikował listę firm wraz z poziomami przychodów oraz kwotą zapłaconego podatku. Stawia przy tym pytanie kto transferuje zyski poza Polskę?

„Zagraniczne firmy mają silnie wbudowany patriotyzm gospodarczy i transferują zyski z innych krajów do rynku macierzystego, płacąc symboliczne podatki na rynkach, na których działają. To nie powinno tak wyglądać” – powiedział Rafał Brzoska w wywiadzie udzielonym polskiemu wydaniu portalu Businessinsider.

„Czy my mamy transferować zyski z Francji do Polski? Myślę, że nad Sekwaną mielibyśmy poważne problemy. Czy zachodnie firmy transferują zyski znad Wisły? Czy mają tu problemy? Ktoś się tym interesuje? Nie. Moim zdaniem czas na poważnie porozmawiać o odłożonym ostatnio pomyśle na minimalny CIT” – powiedział prezes.

Mowa tu pomyśle odłożonym pod koniec czerwca na bok, który zakładał wprowadzenie minimalnego podatku, tak by płaciły go także firmy stosujące efektywną optymalizację podatkową, w której efekcie wymiar podatku jest bardzo niski lub żaden, w stosunku do osiąganych przychodów. W ministerstwie trwają prace nad zmianą formuły wyliczania minimalnego CIT. W pierwotnej wersji przepisów przygotowanych w ramach pakietu „Polski Ład”, spółki, które poniosły stratę lub miały niewielki zysk – poniżej 1 proc. przychodu – musiałyby zapłacić 10 proc. podatku minimalnego.

InPost jest notowany na giełdzie papierów wartościowych Euronext w Amsterdamie, jednak polski oddział firmy od początku działalności odprowadza wszystkie zobowiązania do polskiego budżetu – informuje komunikat spółki.

Spółka posiada sieć ponad 20 tys. paczkomatów w Polsce, Wielkiej Brytanii i Włoszech, a także świadczy usługi kurierskie i fulfillment dla sprzedawców e-commerce. W lipcu 2021 roku InPost sfinalizował przejęcie Mondial Relay, wiodącej francuskiej firmy dostarczającej przesyłki w formacie „poza domem” we Francji, krajach Beneluksu i na Półwyspie Iberyjskim. Według komunikatu prasowego InPost i Mondial Relay dostarczyły łącznie w 2021 roku ponad 517 mln przesyłek.

Jednym z większościowych akcjonariuszy InPostu, z udziałem 12,45 proc. jest zależna od Rafała Brzoski spółka A&R Investments Ltd, sam prezes posiada akcje także bezpośrednio. Giełdowa wycena InPostu to blisko 2,9 mld euro, a tylko pakiet wehikułu inwestycyjnego Brzoski jest wart po obecnym kursie ok. 1,75 mld zł.

MKu

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (31)

dodaj komentarz
anty12
Prawdę chłop pokazał. Jak rząd nadal będzie udawać że nic się nie stało to on też zamontuje się za granicą. Cdp już otwiera studia w USA. A później przeniesie tam firmę i bombelek nie zobaczy 500+. Smuteczek.
tatatam
Na temat niepłacenia pracownikom tez ma tak wiele do powiedzenia?
niederfurzdorf
Gada jak pisior czy ma jednak rację???
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
daniel_1
Może Polacy potrzebują mieć swoją: Ilonę Musk
men24a
Rafał mówi że PiS jeszcze za mało podatków wprowadził, że 50 to za mało.
Ale Rafał nie powie że PiS zablokował podatki dla corpo. Czuję tu drugie dno, ostatnio podali że InPost nie płaci Citu w Polsce to teraz liże.....

"Polska blokuje wprowadzenie minimalnego podatku dla firm CIT
We wtorek w Luksemburgu odbyło
Rafał mówi że PiS jeszcze za mało podatków wprowadził, że 50 to za mało.
Ale Rafał nie powie że PiS zablokował podatki dla corpo. Czuję tu drugie dno, ostatnio podali że InPost nie płaci Citu w Polsce to teraz liże.....

"Polska blokuje wprowadzenie minimalnego podatku dla firm CIT
We wtorek w Luksemburgu odbyło się posiedzenie Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN), na której Polskę reprezentowała szefowa Krajowej Administracji Skarbowej i wiceministerka finansów, Magdalena Rzeczkowska. Właśnie tam zablokowano wprowadzenie minimalnego światowego podatku CIT w wysokości 15 proc. "
Francuski minister finansów Bruno Le Maire powiedział, że nie rozumie niepokoje Polski. Musi być inny powód, którego nie znam.
daniel_1
Polacy węgla potrzebują a nie jakiś miliarderów co zazdroszczą innym, że płacą mniej podatków!!!
daniel_1
Ryży z makrelą pokazali Polakom gdzie ich miejsce...to taki miliarder tego nie wie?
chudy_january
Pan Rafał trafnie zauważył !
Problem jest znacznie większy.
np. Facebook, Google itp. też nie płacą podatków w Polsce od zysków generowanych w Polsce.
zoomek odpowiada (usunięty)
Rób procesory w Polsce a nie szczujesz na sadowników.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki