

W II kwartale liczba wyroków wydanych przez sądy w sprawach kredytów indeksowanych czy denominowanych do franka szwajcarskiego wzrosła do 474 z 229 w I kwartale. Umowy takie były najczęściej unieważniane, a sądy decydowały o rozliczeniu stron zgodnie z tzw. teorią dwóch kondykcji - wynika z przygotowanego dla PAP Biznes zestawienia Votum Robin Lawyers.
W samym kwietniu wyroków było 108, w maju 173, a w czerwcu 193.
Votum dotarło w sumie do 703 wyroków wydanych w I połowie 2021 roku, spośród których 644 (94 proc.) było korzystnych dla kredytobiorców, 34 razy (5 proc.) wygrały banki, a w 5 sprawach (1 proc.) doszło do uchylenia wyroku I instancji i do ponownego rozpoznania sprawy.
Z danych tych wynika, że wśród wyroków korzystnych dla frankowiczów w I połowie 2021 roku w 573 przypadkach (co stanowiło 86 proc. korzystnych wyroków) doszło do unieważnienia umowy, a do tzw. odfrankowienia (konstrukcja PLN+Libor) doprowadzono w 71 takich sprawach (11 proc.).
W pierwszym półroczu Votum dotarło do 52 prawomocnych wyroków, z czego 51 było korzystnych dla frankowiczów, a jeden dla banków.
"W zakresie rozbieżności dotyczących sposobu rozliczenia stron przy nieważnej umowie, już od lutego (tj. pierwszej uchwały SN w zakresie przesądzenia teorii dwóch kondykcji), co zostało także podtrzymane w uchwale z 7 maja – zdecydowanie w ostatnich miesiącach dominuje rozwiązanie wskazane przez Sąd Najwyższy - odpowiednio 439 wyroków ze skutkiem teorii dwóch kondykcji vs 56 wyroków rozliczających strony zgodnie z teorią salda" - podało Votum Robin Lawyers.
Votum poinformowało, że źródłem informacji o wyrokach były dane pozyskane z portali internetowych, mediów i nie jest to pełna baza wyroków, które zapadły w tym okresie.(PAP Biznes)
seb/ osz/