Libia znacznie zwiększy wydobycie ropy

Rząd Libii zapowiada zwiększenie wydobycia ropy naftowej. Ma to być efekt prowadzonych rozmów z milicją, która – niezależnie od rządzących – „opiekuje” się polami naftowymi na północy kraju.

Rafineria Ras al-Unuf na północy Libii. Zdjęcie archiwalne z 2011 r.
Rafineria Ras al-Unuf na północy Libii. Zdjęcie archiwalne z 2011 r. (fot. Youssef Boudlal / Reuters)

Libia wydobywała 1,6 mln baryłek ropy, dopóki rewolucja przeciwko Kadafiemu nie zastopowała produkcji. Po obaleniu dyktatora kraj pogrążył się w chaosie. Porozumieniom politycznym nie pomaga fakt, że na terenie Libii operuje tzw. Państwo Islamskie, z którego bojownikami nowe władze kraju muszą się wciąż zmagać.

Wydaje się jednak, że próby stabilizacji sytuacji gospodarczej przynoszą pewne efekty. Jak donosi "Wall Street Journal", libijski rząd zapowiedział zwiększenie produkcji ropy naftowej o kolejne 150 tys. baryłek dziennie w przeciągu najbliższych dwóch tygodni. Obecnie produkcja ropy oscyluje wokół 400 tys. baryłek dziennie.

Zwiększenie wydobycia ma wynikać z umowy, którą libijski rząd zawarł z milicją sprawującą piecze nad trzema rafineriami i portami naftowymi na północy kraju. Chodzi m.in. o port Ras al-Unuf, o który zacięte boje toczono już w czasie rewolucji przeciwko Kaddafiemu. Rafinerie były blokowane przez libijskie milicje, ponieważ rząd libijski miał nie wypłacać „opiekunom” odpowiedniej prowizji za ich użytkowanie.

Po zawarciu porozumienia porty i rafinerie Ras al-Unuf, As-Sidra i Az-Zuwetina powracają do gry. W trzech wspomnianych miejscach można wydobywać nawet 600 tys. baryłek ropy dziennie, jednak walki toczone w tym rejonie m.in. z tzw. Państwem Islamskim spowodowały spore zniszczenia w infrastrukturze. Przywrócenie pełnej funkcjonalności rafinerii może zająć trochę czasu.

Marcin Hołubowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Michał_

Ropa to nie tylko paliwo tez kauczuk styropian farby rozpuszczalniki siarka i wiele innych ciekawych rzeczy ropa to spora tablica Mendelejewa do 1 nie spadnie Synthos się cieszy jak ma tanią ropę i duże zyski z kauczuku

! Odpowiedz
2 2 ~66

jaka LIBIA . AMERYKAŃSKIE koncerny nie po to zamordowały KADAFIEGO aby teraz dzielić sie kasą z libijskiej ropy . Libijczycy to płaczą po tym co bandyci zrobili z ich krajem "miodem i mlekiem " płynącym.

! Odpowiedz
1 1 ~Ad

czy Władimir ci płaci za te wpisy czy jesteś nierozgarnięty z natury?

! Odpowiedz
1 1 ~66 odpowiada ~Ad

na pewno nie płaca mi obrzezańcy

! Odpowiedz
0 3 ~Lucek

no to zapowiada się ciekawie. Na pewno odbije się to na światowych cenach. Już widzę te nagłówki w kluczowych portalach jak właśnie bankier czy tradebeat, kiedy ropa jeszcze bardziej spadnie

! Odpowiedz
2 12 ~Dżejms

Słuchajcie - można by tu jakieś analogie zastosować u nas. Powołajmy milicję i wynegocjujmy aby w całym kraju były podatki takie jak realnie płacą zagraniczne koncerny. Oczywiście pozostawimy rządowi możliwość dowolnie wysokich danin w Warszawie i Raszynie. No chyba warto powołać milicję i negocjować. Tam mogli to i my spróbujmy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~as

Wykres kursu ropy wygląda tak, jakby miało niebawem wybić dziurę we wsparciu i jedynka z przodu.

! Odpowiedz
0 3 ~Gonzo

alleluja

! Odpowiedz
0 2 ~lewak odpowiada ~Gonzo

Ja tylko sie zastanawiam gdzie te pieniadze zaoszczedzone na taniej ropie co sie z nimi dzieje i dlaczego nie poszly w inwestycje poprosze jakiś glos do sensu

! Odpowiedz
0 9 ~niepelnosprawny_org

nigdy w życiu, iran juz niemal wszystkich wykupił, teraz tu libia, ameryka zwiekszyła szyby, a sezon amerykański sie kończy, sprzedaż inwestycje w elektryki i podobne nowe technologie m.in. faradaya mocno przyspieszyły, a ulubiona tesla (i podobne zawrociły ludziom w głowach jak przesiadka sekretarza Partii na nowy Ipad)...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA 2,42% 30,45
2020-04-03 09:22:00
ZŁOTO -0,34% 1 629,60
2020-04-03 09:20:00
MIEDŹ 0,59% 4 911,50
2020-04-03 09:20:00
SREBRO -0,07% 14,62
2020-04-03 09:18:00
PLATYNA -1,23% 721,65
2020-04-03 09:19:00

Znajdź profil