Kwieciński: Dobrze, że Polska jest oparta na przemyśle w tak dużym stopniu

W niektórych krajach zamknięto znacznie więcej firm; u nas cierpią te, które nie mogą prowadzić działalność, jak hotelarstwo, gastronomia; dlatego to, że jesteśmy oparci na przemyśle w tak dużym stopniu, jest dla nas pozytywem - ocenił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński w wywiadzie dla "DGP".

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)
W wywiadzie "Państwo nie może być bezbronne" w piątkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej" b. minister finansów podkreślił, że obecnie - w czasie pandemii - kluczowe dla menedżera, by podejmować właściwe decyzje, są: przyrost nowych przypadków zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa, a nie wskaźniki makroekonomiczne – poziom bezrobocia, wzrost gospodarczy, inwestycje, eksport. "Nigdy nie sądziłem, że takie informacje będziemy uznawali za kluczowe dla rzeczywistości gospodarczej" - stwierdził.

"Kolejna sprawa to prognozy. Dawno nie było tak wiele niepewności" - dodał szef Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. "Ciekawe jest również to, jak się zachowują instytucje państwowe, instytucje naukowe, biznesowe. Ich sposób reakcji bardzo różnił się w poszczególnych krajach i nie zależał od poziomu ich rozwoju" - uważa Kwieciński.

"W państwach, po których moglibyśmy oczekiwać najbardziej trafnych decyzji i właściwych reakcji, tamtejsze instytucje nie zawsze potrafiły szybko i sprawnie odpowiedzieć na wyzwania" - zauważył Kwieciński. Według niego ta pandemia nie będzie przypadkiem jednorazowym - nie potrwa kilka tygodni, miesięcy.

"Wirus zapewne będzie powracać za sprawą globalizacji i związanej z nią swobody przemieszczania się. Gdy ktoś się zakazi, może nie mieć symptomów i nieświadomie +zabrać+ chorobę samolotem do innego kraju i tam swobodnie infekować inne osoby, zanim wirus zostanie wykryty" - ocenił szef PGNiG. Jego zdaniem dopiero opracowanie skutecznej szczepionki pozwoli zapobiec rozwojowi choroby.

Jak zauważył już trwa relokacja przemysłu z Chin i Azji. "Zaczyna to również dotyczyć innych produktów, w tym żywnościowych. Światowy handel i przewóz strategicznych towarów samolotami został znacząco ograniczony" - podkreślił Kwieciński w "DGP".

ago/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil