REKLAMA

Nowy kryptowalutowy raj. Sąsiad Polski obniżył podatki

Michał Misiura2023-06-30 10:59redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-06-30 10:59

Południowy sąsiad Polski obniżył podatek od kryptowalut do 7% oraz zwiększył kwotę wolną. Zmiany w prawie poparła zdecydowana większość parlamentu.

Nowy kryptowalutowy raj. Sąsiad Polski obniżył podatki
Nowy kryptowalutowy raj. Sąsiad Polski obniżył podatki
fot. SCStock / / Shutterstock

28 czerwca słowacki parlament przyjął nowelizację ustawy o podatku dochodowym, która obniżyła obciążenia przy sprzedaży wirtualnych walut. Od tej pory przy naliczaniu stawki kluczową rolę będzie odgrywać czas, podobnie jak ma to miejsce w Niemczech. Jeżeli inwestor zatrzyma kupione kryptowaluty przez co najmniej rok, będzie obowiązywała go obniżona stawka podatku wynosząca 7%.

Jeśli posiadacz cyfrowych aktywów sprzeda je albo wymieni na towar lub usługę przed upływem roku od kupienia, osiągnięty zysk zostanie zaliczony do podstawy opodatkowania wraz z innymi dochodami (na Słowacji obowiązują dwa progi podatkowe w wysokości 19% i 25%).

Wśród wprowadzonych poprawek znalazło się również zwolnienie od podatku kryptowalutowych płatności do kwoty 2400 EUR rocznie. Za przyjęciem zmian w ustawie zagłosowało 112 polityków zasiadających w 150-mandatowym słowackim parlamencie. Przeciwko były zaledwie 2 osoby. Słowackie Ministerstwo Finansów oszacowało, że nowelizacja będzie kosztować budżet 30 mln EUR rocznie.

Opodatkowanie kryptowalut w Polsce i w reszcie Europy

W Polsce wymieniając kryptowaluty na walutę fiducjarną, towar lub usługę, należy zapłacić 19% podatku od zysku, obliczanego na podstawie różnicy kursowej pomiędzy momentem zakupu i sprzedaży aktywa. Taka sama stawka obowiązuje w Hiszpanii, z tym że inwestorzy z tego kraju nie muszą płacić, jeśli ich dochód nie przekroczył 6000 EUR.

W Niemczech kwota wolna przy wymianie kryptowalut wynosi 600 EUR. W odróżnieniu od Polski opodatkowaniu podlega tam także zamiana jednego wirtualnego aktywa na drugie (np. etheru na bitcoina). Jeżeli niemiecki podatnik sprzedaje kryptowaluty po roku od ich zakupu, jest jednak całkowicie zwolniony z obciążeń, co czyni ten kraj jedną z najbardziej przyjaznych podatkowo jurysdykcji dla inwestujących w cyfrowe aktywa.

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (7)

dodaj komentarz
ppooll
Nie twierdzę, że na krypto nie da się zarobić. Na cebulkach tulipanów tez się dało, ale czy to oznacza, że płacenie góry pieniędzy za coś co tyle warte nie było, ma sens? Gdzie zmieniają się kursy, tam jedni zarabiają inni tracą. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach – nawet na spadającej cenie można zarobić (krótka sprzedaż). Podczas Nie twierdzę, że na krypto nie da się zarobić. Na cebulkach tulipanów tez się dało, ale czy to oznacza, że płacenie góry pieniędzy za coś co tyle warte nie było, ma sens? Gdzie zmieniają się kursy, tam jedni zarabiają inni tracą. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach – nawet na spadającej cenie można zarobić (krótka sprzedaż). Podczas inwestowania w cokolwiek ryzyko utraty pieniędzy zawsze istnieje. Po każdej hossie jest bessa i odwrotnie. Dlatego tak istotna jest wiedza finansowa. Przynajmniej na podstawowym poziomie, by umieć ocenić to ryzyko i pułapki oszustów i ustrzec się przed dużymi spadkami kapitału, bo to wtedy wielcy strzygą maluczkich. A elitom finansowym i rządzącym nie zależy na tym by ludzie to potrafili. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Można uniezależnić się finansowo, zbudować majątek, wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami.
carlito1
Niedługo nas nawet Bangladesz przegoni nic nie robiąc....
sterl
Jednym słowem zamiast wspierać zakupy czegoś wartościowego i realnego wspierają zakupy śmieci niewiadomego pochodzenia?

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki