REKLAMA

Koniec „straconej dekady” na GPW

Krzysztof Kolany2018-01-23 11:15główny analityk Bankier.pl
publikacja
2018-01-23 11:15
Koniec „straconej dekady” na GPW
Koniec „straconej dekady” na GPW
fot. Krystian Maj / / FORUM

Przez ostatnią dekadę dominował giełdowy defetyzm. Inwestorzy, analitycy i komentatorzy lamentowali, jak to źle się dzieje na GPW i jak trudno na niej zarobić. Dziś ten czas się skończył.

Jako koronny argument pesymiści przywoływali fakt, że żaden z głównych indeksów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie nie przebił szczytu megahossy z 2007 roku.

Hossy, która zdarza się raz na pokolenie, gdy pół narodu zaczyna „grać na giełdzie”, a fala pieniędzy od świeżych „leszczy” niczym przypływ w porcie podnosi wszystkie łajby.

Sceptycy nadal mogą kręcić nosem. Bo przecież Warszawski Indeks Giełdowy jest indeksem dochodowym – czyli uwzględnia dochody z dywidend i praw poboru. Stricte cenowy WIG20 od rekordu z października 2007 roku (3940 pkt.) wciąż dzieli blisko 50%. Patrząc przez pryzmat blue chipów przez ostatnie 10 lat, wciąż mamy do czynienia z trendem bocznym. 

Szczytu z 2007 roku nie pokonał także mWIG40, ale w tym przypadku trwająca od 9 lat hossa (+315%) jest bezdyskusyjna.

Wielu inwestorów indywidualnych frustruje także słabość sWIG-u. Giełdowe „maluchy” mają za sobą bardzo słaby 2017 rok (tylko +2,4%). sWIG80 musiałby urosnąć jeszcze o 44%, aby wyrównać historyczne maksimum. Nie wspominając już o tym, że wiele spółek, które były gwiazdami w 2007 roku, dziś dogorywa z wyceną zmierzającą w stronę zera.

Kolejna wielka hossa...

Obecna odsłona hossy na warszawskiej giełdzie trwa już od dwóch lat i dwóch dni. I ten fakt może budzić lekki niepokój – po 2007 roku rynek byka na GPW żył przez dwa (2009-11) lub trzy (2012-15) lata, po czym następowała dość brutalna korekta (bessa). Nikt nie może dać gwarancji, że tym razem wzrosty potrwają dłużej.

Jednakże póki co powodów do optymizmu wydaje się być nieco więcej. Przede wszystkim wyceny giełdowych spółek są dziś znacznie niższe niż podczas poprzedniego szczytu WIG-u. Wskaźnik ceny do wartości księgowej nie przekracza 1,3 (w 2007 roku przewyższał 3,5). Relacja ceny do zysku dla całego indeksu wynosi nieco ponad 15, co nie jest może poziomem okazyjnie niskim, ale jeszcze dalekim do niemal 30 notowanych w szczycie hossy sprzed ponad dekady.

 ... czy powrót do normalności?

W świecie permanentnej inflacji – gdy wzrost podaży pieniądza rzędu 5-10% uznaje się za „normalny” i „umiarkowany” – bicie nominalnych rekordów przez giełdowe indeksy nie powinno dziwić. Można zatem obwieścić swego rodzaju powrót do normalności – gdy w okresie dość dobrej koniunktury gospodarczej (realny wzrost PKB Polski sięga ok. 5% rocznie) giełda ustanawia nowe szczyty.

Historia GPW liczy 322 miesiące, z czego tylko przez 60 miesięcy WIG ustanawiał nowe rekordy (od grudnia 1992 do marca 1994, luty-marzec 2000 i od lutego 2004 do lipca 2007). Okresy spadków i odrabiania strat były ponad 4-krotnie dłuższe i trwały 262 miesiące. Zatem inwestor zarabia przede wszystkim w okresach, gdy giełda odrabia straty po bessie. Zaś czasy bicia rekordów są miłym dodatkiem – taką wisienką na torcie przynoszącą najsłodsze zyski.

Tyle że trzeba się spieszyć, aby je zgarnąć ze stołu, bo zwykle nie trwają zbyt długo. Podczas pierwszej hossy na GPW WIG bił rekordy przez 16 miesięcy, a w szczycie bańki internetowej zaledwie przez dwa miesiące. I tylko w latach 2004-07 mieliśmy aż 41 miesięcy prawie nieprzerwanego śrubowania maksimów. Jednakże wszystkie trzy powyższe przypadki są bardzo nietypowe i trudno na ich podstawie wyciągać wnioski na przyszłość. Zatem cieszmy się z hossy, póki trwa.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
qqryk
Należałoby się zastanowić, jaki byłby teraz poziom indeksów gdyby ludzie nie spanikowali przed pisim rozdawnictwem.
pkc
POdziekuj TVN i innym tubom, i zachodnim instytucjom finansowo/medialnym oni straszyli i pakowali polskie akcje
pc1974
Dobrze mówi! Dać mu wódki !!!
jendreka
Ha ha ha . To dla zxc 19745
jendreka
Panie Krzysztofie, niech Pan nie wpada w taka euforię, bo płoszy pan mrówki.
wig2020
Panowie z redakcji chyba jeszcze mocno na sylwestrowym kacu, skoro takie rewelacje wieszczą !

"Stricte cenowy WIG20 od rekordu z października 2007 roku (3940 pkt.) wciąż dzieli blisko 50%. Patrząc przez pryzmat blue chipów przez ostatnie 10 lat, wciąż mamy do czynienia z trendem bocznym"

......bo
Panowie z redakcji chyba jeszcze mocno na sylwestrowym kacu, skoro takie rewelacje wieszczą !

"Stricte cenowy WIG20 od rekordu z października 2007 roku (3940 pkt.) wciąż dzieli blisko 50%. Patrząc przez pryzmat blue chipów przez ostatnie 10 lat, wciąż mamy do czynienia z trendem bocznym"

......bo kogo obchodzą jakieś mikrusy-pomioty, które tylnymi drzwiami dopchały się na WIG ???

GPW to trup, który przewraca się z boku na bok od 2007r i światełka w tunelu nie widać.
Hossa z lat do X 2007 już się nie powtórzy, a marazm trwać będzie nadal. Jesteśmy zadupiem UE i nadal będziemy. W Polsce nikt nie chce lokować środków.
zxc19745
Czyli według cena zysk powinno dopiero zaczynać sie fala wzrostu dla Wigu do min100tys .punktów !!!
glos_rozsadku
problem polega na tym, że jak dow jones padnie to my też oberwiemy. Nie patrzmy więc tylko na to ile nasz WIG moze jeszcze ugrać tylko raczej na to ile może ugrać dow jones i dax.
glos_rozsadku
dobry artykuł. Proszę o podwyżkę dla Krzysztofa.

Powiązane: Hossa na giełdzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki