REKLAMA

Koniec pobierania filmów z Chomikuj.pl. Sąd Najwyższy wydał przełomowy wyrok

2022-09-13 11:05
publikacja
2022-09-13 11:05

Chomikuj.pl jest „bezpośrednim naruszycielem praw autorskich”. Wyrok Sądu Najwyższego wskazuje, że "platformy udostępniające nielegalne treści swoich użytkowników będą pociągane do odpowiedzialności". Z serwisu znikną lub zostaną zablokowane nielegalnie udostępniane materiały.

Koniec pobierania filmów z Chomikuj.pl. Sąd Najwyższy wydał przełomowy wyrok
Koniec pobierania filmów z Chomikuj.pl. Sąd Najwyższy wydał przełomowy wyrok
fot. Sharaf Maksumov / / Shutterstock

Sąd Najwyższy w orzeczeniu wskazał, że "jeżeli podmiot praw autorskich powiadomi usługodawcę o istnieniu naruszenia, usługodawca jest nie tylko zobowiązany do niezwłocznego usunięcia danych treści lub zablokowania do nich dostępu, ale także „do podjęcia odpowiednich środków w celu przeciwdziałania dalszym naruszeniom”. Stanowi to potwierdzenie dopuszczalności orzekania tzw. obowiązków notice and stay-down. Takie stanowisko odpowiada regulacjom przewidzianym w dyrektywie DSM, która obok dotychczasowego obowiązku usuwania treści naruszających prawa autorskie w reakcji na odpowiednie zgłoszenie (tzw. procedura notice and take down) zobowiązuje usługodawców hostingowych do dokonywania weryfikacji udostępnionych treści tak, aby zapewnić brak dostępu do tych utworów w przyszłości (tzw. procedura notice and stay down)".

W praktyce oznacza to, że portal Chomikuj.pl jest zobowiązany do usuwania oraz blokowania dostępu do materiałów nielegalnie udostępnionych w chmurze. Działanie musi zostać podjęte w sytuacji, gdy właściciel praw autorskich zgłosi naruszenie. Sąd Najwyższy w orzeczeniu podkreśla również, że usługodawca, który nie spełni tych obowiązków, nie może powoływać się na wyłączenie odpowiedzialności dla dostawców usług hostingu, o których mowa w art. 14 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

– Wyrok jest precedensowy, kończy trwający ponad 10 lat spór SFP z właścicielem serwisu Chomikuj.pl, który kilka razy zmieniał jurysdykcję, żeby tylko uciec od odpowiedzialności. To się jednak nie udało. Uzasadnienie wyroku SN potwierdza trafność wcześniejszego rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Jest ono naszym zdaniem bardzo korzystne i potwierdza w zasadzie wszystkie podstawy odpowiedzialności, które dowodziliśmy w procesie. Zawiera wiele ocen, które będą miały ogromne znaczenie dla odpowiedzialności platform internetowych – mówi Dominik Skoczek, dyrektor w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. 

Sąd Najwyższy oparł się na orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE, w szczególności na wyroku z dnia 22 czerwca 2021 roku w sprawach połączonych dotyczących działalności platformy YouTube oraz Cyando.

DF

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jas2
Moim zdaniem, majątkowe prawo autorskie powinno być całkowicie zlikwidowane.
Twórcy powinni otrzymywać wynagrodzenie za swoją pracę, a nie za to, że ktoś w zaciszu domowym ogląda kopię ich dzieła.
jas2 odpowiada (usunięty)
Pracuję twórczo i za dobre wynagrodzenie, ale swoje dzieła, pomysły udostępniam społeczeństwu za darmo. W ten sposób wszystkim żyje się lepiej.
zoomek
Nasz nierząd trzyma WSZYSTKIE nasze faktury w chmurze Mikroszitu i spoko.
Kiedy będą seriale o tym jak bardzo byliśmy transparentni? Ile poczekamy? 20 lat? 30? 50?
Państwo z dykty.
No i spisy powszechne w Izraelu.
Szalom!
sloneczkodzg
Panie Ziobro ! Proszę , zróbcie coś z tymi sądami bo żyć się nie da .
xqwztsa
Kto szybszy? Nasze sądy czy piraci? Jaki prorok odgadnie kto wygra ten wyścig? :D Z piractwem walczy się edukując i wychowując, a nie sądami, bo to nie działa.
pikawka
to chyba masz odwrotne pojecie do zagadnienia edukacji. edukacja otwiera oczy uczac myslenia, a wtedy dopiero zaczyna sie walka z piractwem systemowym.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki