REKLAMA

WYKRESYKilkaset złotych więcej na osobę. Tak wzrosły koszty wakacji. Zobacz 10 wykresów

Dominika Florek2023-07-12 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-07-12 06:00

Polacy szykują się na droższe wakacje. Ceny noclegów znacząco wzrosły. Podwyżki widoczne są zarówno w Polsce, jak i w cenach zagranicznych wyjazdów, wynika z badania Związku Banków Polskich pt. „Plany wakacyjne Polaków”. Przygotowaliśmy 10 wykresów, o kosztach tegorocznych wyjazdów.

Kilkaset złotych więcej na osobę. Tak wzrosły koszty wakacji. Zobacz 10 wykresów
Kilkaset złotych więcej na osobę. Tak wzrosły koszty wakacji. Zobacz 10 wykresów
fot. Sunny studio / / Shutterstock

1. Kilkaset złotych więcej na osobę. Tak wzrosły koszty wakacji

Przy kalkulowaniu wakacyjnych wydatków Polacy uwzględnili rosnące ceny. Wyniki badania opublikowanego w raporcie „Wakacyjny portfel Polaków 2023” wskazują, iż ponad polowa badanych (52 proc.) deklaruje, że przeznaczy na wypoczynek więcej niż w ubiegłym roku. Z drugiej strony medalu - są osoby, które nie zamierzają wydawać więcej pieniędzy na wakacje. Ta grupa stanowi 36 proc. ankietowanych - wynika z badania „Plany wakacyjne Polaków” przeprowadzonego na początku czerwca przez Mindes&Roses na zlecenie Związku Banków Polskich (ZBP)

– Średnio na wakacje, w przeliczeniu na osobę, zamierzamy wydać w bieżącym roku 1614 zł, podczas gdy w ubiegłym roku było to 1358 zł. Należy zatem liczyć się z tym, że za tegoroczne wakacje zapłacimy nawet o 20 proc. więcej niż przed rokiem. Warto pamiętać, że jest to kwota uśredniona, wynikająca z przeliczenia tego, ile zamierzamy wydać i ile osób będzie nam towarzyszyć – komentuje dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

Reklama

fot. Związek Banków Polskich / Raport „Wakacyjny portfel Polaków 2023”

2. Co trzeci Polak wyda na wakacje od 2500 do 5000 zł

Z badania ZBP wynika, że na tegoroczne wakacje Polacy planują wydać wyższe sumy. Autorzy badania zapytali także o "widełki" kwotowe, w których ankietowani chcą się zmieścić ze wszystkimi kosztami.

Najwięcej osób, średnio co trzeci Polak, zamierza wydać od 2500 zł do 5000 zł na wyjazdy wakacyjne w 2023 r. Z kolei blisko co czwarty ankietowany zadeklarował wydatki na podróże w granicach 1500 do 2500 zł. Natomiast 18 proc. osób wskazało, że zamierza zmieścić się ze wszystkimi wakacyjnymi kosztami wyjazdów w kwocie 1500 zł. Wyższe wydatki na poziomie pomiędzy 10 000 a 15 000 zł przewiduje 4 proc. badanych, a powyżej 15 000 zł - tylko 2 proc. Polaków. 

fot. Związku Banków Polskich / Raport „Wakacyjny portfel Polaków 2023”

3. Koszty wakacji nie będą finansowane kredytem. Przynajmniej w większości przypadków

Wakacyjne wydatki będą wyższe, ale 85 proc. Polaków (biorących udział w badaniu) zdecydowanie lub raczej nie planuje zaciągać kredytu na ich sfinansowanie, wynika z raportu Związku Banków Polskich. Jednocześnie 6 proc. ankietowanych wskazało, że będzie korzystać z pożyczki w celu pokrycia kosztów związanych z planowanymi wyjazdowymi aktywnościami. Z kolei 5 proc. osób jeszcze "nie wie", czy będzie potrzebować kredytu na opłacenie najbliższych wakacji.

fot. Związku Banków Polskich / Raport „Wakacyjny portfel Polaków 2023”

4. Prawie połowa Polaków spędzi wakacje we dwoje

Jak wakacje to we dwoje - na taki wyjazd decyduje się 45 proc. osób biorących udział w badaniu zrealizowanym na zlecenie Związku Banków Polskich. Z kolei co piąty ankietowany wskazał, że wyjazd spędzi w gronie trzech osób. Na samotne eskapady wybiera się 10 proc. badanych. 

fot. Związku Banków Polskich / Raport „Wakacyjny portfel Polaków 2023”

5. "Piękna nasza Polska cała"

Większość Polaków planuje spędzić tegoroczne wakacje w kraju. Obecnie deklaruje tak 58 proc. Polaków, wynika z badania „Plany wakacyjne Polaków”. Dla porównania w ubiegłym roku wypoczynek w Polsce planowało 61 proc. osób. 

"O 4 pp. wzrósł za to odsetek osób, które planują zagraniczny wyjazd. Obecnie taką chęć wyraża 22 proc. badanych. Bez wątpienia ma to związek z cenami w kraju. Trudno się dziwić, że skoro i tak płacimy za wypoczynek, to wybieramy te kraje, które kuszą nie tylko zbliżonymi cenami, ale też gwarancją pięknej pogody" - czytamy w raporcie „Wakacyjny portfel Polaków 2023” opracowanym przez Związek Banków Polskich.

fot. Związku Banków Polskich / Raport „Wakacyjny portfel Polaków 2023”

6. Jak nie wakacje, to remont. Co trzeci Polak go planuje

Wśród dodatkowych wydatków w trakcie lata Polacy uwzględniają nie tylko podróże (45 proc. ankietowanych), ale również koszty związane z remontem mieszkania. To ponadprogramowe wydatki w domowym budżecie dla blisko co trzeciej osoby biorącej udział w badaniu. Podczas letnich miesięcy Polacy zamierzają większą uwagę zwrócić na swoje zdrowie (21 proc. respondentów). Natomiast dla 18 proc. dodatkowym kosztem będzie udział w imprezach okolicznościowych. 

fot. Związek Banków Polskich / Raport „Wakacyjny portfel Polaków 2023”

7. Taniej można pojechać pociągiem

Autorzy raportu ZBP policzyli, ile trzeba zapłacić za transport do wybranego miejsca wypoczynkowego w Polsce na wybranych przez siebie kierunkach. Koszt przejazdu samochodem z Warszawy do Kołobrzegu waha się od ok. 355 zł (auto z napędem benzynowym) do 107,91 zł (elektryk). Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za przejazd na tym odcinku pociągiem (dla czteroosobowej rodziny 2+2). Według ofert dostępnych na 11 lipca br. cena dla wybranych podróżnych wynosi łącznie 191,68 zł - przejazd pociągiem IC. 

Jak wskazują autorzy raportu, w celu obliczenia szacunkowego kosztu przejazdu przyjęto, że "koszt benzyny PB 95 to 6,48 zł/litr (stan na 2 czerwca), oleju napędowego 6,08 zł/l a spalanie samochodu na trasie to średnio 8l/100km. W przypadku samochodu na napęd LPG cena wynosi 2,87 zł/l przy średnim spalaniu 10l/100 km [...]. W obliczeniach uwzględniono podróże samochodem elektrycznym. Autorzy założyli, że posiadacze „elektryków” będą ładować auto w domu. W 2023 r. średnia cena 1 kWh to 0,79 gr, natomiast średnie „spalanie” pojazdu elektrycznego na 100 km poza miastem to 20 kWh.

fot. Związek Banków Polskich / Raport „Wakacyjny portfel Polaków 2023”

8. Rekordowe podwyżki cen noclegów

"Wybierając się na Mazury, w Ostródzie za tygodniowy pobyt w apartamencie zapłacimy 4 549 zł za dwie osoby, a 4 815 zł, jeśli jedziemy z dwójką dzieci. Wśród najdroższych miejscowości nadmorskich jest Świnoujście. Tygodniowy pobyt w tym mieście to koszt w wysokości 4 327 zł za dwie osoby dorosłe
i 4 877 zł w przypadku dwóch osób dorosłych z dwójką dzieci. Natomiast na wakacje w Karpaczu wydamy odpowiednio 2 918 zł – za dwie osoby dorosłe i 3 340 zł – za czteroosobową rodzinę" - czytamy w raporcie. Jednak dane za ostatnie tygodnie wskazują, że wczasowicze mogą w niższych cenach zarezerwować nocleg

fot. Związek Banków Polskich / Raport „Wakacyjny portfel Polaków 2023”

Więcej trzeba będzie zapłacić także za wakacje na łonie natury w agroturystyce. Za tygodniowy pobyt w górach we dwoje zapłacimy średnio 4 867 zł, czyli ponad dwa razy więcej niż jeszcze rok temu, wskazują autorzy raportu. Natomiast podróżni preferujący pobyt all inclusive również muszą liczyć się z podwyżkami. W niektórych przypadkach wyjazdy będą co najmniej o 50 proc. droższe.

fot. Związek Banków Polskich / Raport „Wakacyjny portfel Polaków 2023”

9. Droższe wejściówki do parków rozrywki

Podwyżki są także widoczne w cenach biletów do parków rozrywki. Najwięcej trzeba zapłacić za wstęp do Energylandii - 189 zł za bilet normalny lub 139 zł za bilet ulgowy. W obu przypadkach koszt wejściówki zwiększył się o 30 zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. 

fot. Związek Banków Polskich / Raport „Wakacyjny portfel Polaków 2023”

10. Nie każdego stać na wakacje

Osoby, które nie planują wakacyjnych wyjazdów, z reguły jako powód wskazały pogorszenie swojej sytuacji ekonomicznej (41 proc.) oraz zbyt duży wzrost cen wyjazdów, aby mogły sobie na nie pozwolić (25 proc.). Ankietowani w badaniu wskazywali również, że "zazwyczaj nie korzystają z tego rodzaju wyjazdów" (31 proc.). 

fot. Związek Banków Polskich / Raport „Wakacyjny portfel Polaków 2023”

Przedstawione wykresy stanowią część raportu "Wakacyjny portfel Polaków 2023" opracowanego przez Związek Banków Polskich. Raport oparty jest o wyniki badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez agencję badawczą Minds&Roses, techniką wywiadów internetowych w czerwcu 2023 roku na reprezentatywnej ze względu na wiek, płeć, wykształcenie i miejsce zamieszkania próbie (18+) Polaków liczącej 1000 osób. Dokument został także uzupełniony o wybrane dane zewnętrzne pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego, Narodowego Banku Polskiego oraz dane wewnętrzne/ 

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (42)

dodaj komentarz
qwertas
Ale żeby brać kredyt na wakacje to już przesada.
enthe
Naprawdę w takiej Ostródzie, która nie wiadomo, gdzie leży, ale na pewno NIE na Mazurach, za tygodniowy pobyt w apartamencie ktoś zapłaci 4 549 zł za dwie osoby, podczas gdy w takiej samej cenie można mieć all inclusive w Turcji?
Jaja sobie robicie?
aszkenazyjski
Nareszcie bezzębny plebs zejdzie na ziemie. Wstempni z czworaków do hoteli nie jeździli.

Problemem jest dostęp chamstwa do wszystkiego, samolotów , samochodów , dobrych hoteli
etc.

Niestety mentalność chamów została.

Teraz minusujcie.


qwertas
Cham dopiero napisał powyższy komentarz. Chamstwo „od inteligencji” mokotowskiej dało głos, jest to głos pustki. Bogactwo po mądrzejszych generacjach się kończy i stąd ta frustracja. Idź kręcić kebaba skoro kasy po dziadkach już nie masz.
jas2
Dzień, bez zniechęcania do korzystania z polskich produktów i usług, to dzień stracony. Dla Bankiera.
enthe
Każdy patrzy na dobro swojego budżetu, a nie na tzw. polskie produkty z Chin.
barkolus
Koszt paliwa waha się od 355 do 107zl. Od do to chyba inaczej uczyli
zgadujzgadula
W przyszlym roku bedzie jak bedzie....a jak bedzie to wie tylko Zaorski.
zoomek
Kredyt na wakacje. Nigdy nie zrozumiem takiego życia ponad stan.

Powiązane: Wykresy, które warto zobaczyć

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki