REKLAMA

Kasy fiskalne online obowiązkowe od 2020 r.

2019-12-30 15:10
publikacja
2019-12-30 15:10

Od nowego roku kasy fiskalne online dla części przedsiębiorców będą nie tylko ułatwieniem, ale także obowiązkowym wyposażeniem. Na początek muszą się w nie zaopatrzyć właściciele warsztatów samochodowych oraz stacji paliw.

fot. Daniel Dmitriew / / FORUM
Kasy fiskalne online od stycznia 2020 r. – jakie branże?

Od 1 stycznia 2020 r. kasy fiskalne online zamiast tradycyjnych będą musieli posiadać właściciele warsztatów samochodowych, mechanicy oraz przedsiębiorcy sprzedający benzynę, olej napędowy i gaz.

Jeszcze dłuższy czas na zainstalowanie kas fiskalnych online będą mieli właściciele firm świadczących stale, ale także sezonowo usługi związane z wyżywieniem – stacjonarne placówki gastronomiczne oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. Właściciele takich firm będą musieli posiadać kasy fiskalne online od 1 lipca 2020 r. Tego dnia obowiązek obejmie także przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych przeznaczonych na opał i wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu oraz półkoksu.

Od stycznia 2021 r. kasy fiskalne online będą musieli posiadać:

  • fryzjerzy
  • kosmetyczki
  • lekarze
  • prawnicy
  • budowlańcy
  • właściciele siłowni i studiów fitness.

Okres przejściowy potrwa do końca 2022 r. Przedsiębiorcy działający w pozostałych branżach będą musieli zainstalować kasy fiskalne online najpóźniej do 1 stycznia 2023 r.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak działa kasa fiskalna online?

Kasa fiskalna online od tradycyjnej różni się tym, że poza zapisywaniem dokonywanych transakcji, dzięki stałemu połączeniu z siecią, na bieżąco łączy się z Centralnym Rejestrem Kas (Repozytorium) prowadzonym przez Krajową Administrację Skarbową i przesyła do niego paragony fiskalne, raporty dobowe, dokumenty niefiskalne. Są one wysyłane przez nią co dwie godziny.

Kasa fiskalna online zapisuje również kopie drukowanych paragonów, do których wgląd mają jedynie przedstawiciele autoryzowanych serwisów. Każda kasa musi współpracować także z terminalem płatniczym emitując tzw. e-paragon.

Od stycznia 2020 r. zmieni się także sposób wystawiania faktur VAT do paragonów. Przedsiębiorca będzie mógł wystawić fakturę nabywcy towaru lub usługi jedynie w przypadku, gdy na paragonie fiskalnym zawarty będzie numer NIP nabywcy.

Jakie dane z kasy fiskalnej online trafiają do Centralnego Rejestru Kas?

Kasa do Repozytorium przesyła informacje dotyczące zawieranych transakcji, czyli nazwę sprzedanego produktu lub wykonanej usługi, dzień i godzinę zawarcia transakcji, wysokości odprowadzonego podatku. CRK będzie otrzymywało także informacje o wszelkich zmianach danych przedsiębiorcy, m.in. punktu sprzedaży oraz dokonanej fiskalizacji kasy.

Podłączenie kasy fiskalnej online

Kasę można fiskalizować jedynie w trybie online. Robi to jednak nie przedsiębiorca kupujący kasę, ale przedstawiciele autoryzowanego serwisu, którzy przekazują dane przedsiębiorcy do Urzędu Skarbowego. Z Centralnego Rejestru Kas (Repozytorium) przesyłany jest wówczas numer ewidencyjny kasy fiskalnej zapisywany w pamięci urządzenia razem z numerem NIP.

Jeśli proces przebiegnie pomyślnie, kasa fiskalna online wyśle do Repozytorium raport o dokonaniu fiskalizacji.

Wymiana kasy fiskalnej na online – zwrot kosztów

Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów przedsiębiorcy będą mogli liczyć na refundację części kosztów poniesionych na zakup kasy fiskalnej online. Będzie to 90 proc. kosztów, ale bez podatku i nie więcej niż 700 zł.

Zwrot kosztów otrzymają przedsiębiorcy, którzy po 1 stycznia 2020 r. zostali objęci obowiązkiem wymiany kasy fiskalnej na kasę online, dobrowolnie rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych online, również przypadku, jeśli wcześniej nie stosowali innych rodzajów kas do prowadzenia ewidencji sprzedaży.

Marcin Kaźmierczak

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
carbux_mariusz
dla mnie, prowadzącego duży serwis samochodowy, sytuacja w której klient odjeżdża, bo jego zdaniem u mnie jest drogo, jest na porządku dziennym. Jak mogę konkurować z warsztatami, które pracują na czarno, skoro na początku są ode mnie tańsi o 23% VAT, czyli praktycznie jedną czwartą ceny, o dochodowym nie wspomnę.
karbinadel
A możesz wytłumaczyć, co to ma konkretnie wspólnego z kasami on-line?
bobyxyz1
Ale dane z takiej kasy mogą prześwietlać praktycznie na bieżąco skrypty i w razie wykrycia jakiejś anomali od razu kierować ludzi na kontrole.
pazdzioch_indastries
Albo jestem ślepy ale nie widzę nic o korzyściach z tego rozwiązania dla obywatela prowadzącego biznes.
karbinadel
Korzyści w tym nie ma dla nikogo - poza oczywiście producentami kas. Również dla fiskusa. Bo jeśli dajmy na to problemem jest ukrywanie dochodów poprzez nienabijanie paragonów na kasę, to co za różnica, czy paragon nie zostanie nabity na kasę tradycyjną, czy na hipernowoczesną kasę on-line? Efekt końcowy jest dokładnie taki sam (brak Korzyści w tym nie ma dla nikogo - poza oczywiście producentami kas. Również dla fiskusa. Bo jeśli dajmy na to problemem jest ukrywanie dochodów poprzez nienabijanie paragonów na kasę, to co za różnica, czy paragon nie zostanie nabity na kasę tradycyjną, czy na hipernowoczesną kasę on-line? Efekt końcowy jest dokładnie taki sam (brak sprzedaży w ewidencji)
czerwony_wiewior
Wygląda na to, że przedsiębiorca staje się w Polsce obywatelem już nawet nie drugiej, lecz trzeciej kategorii. Ma dużo mniej praw i znacznie więcej obowiązków niż pierwszy lepszy żul
karbinadel
Kolejna kosztowna i nikomu nie potrzebna głupota. Poza tym gdzie jest przepis, który nakłada na przedsiębiorcę obowiązek posiadania dostępu do internetu? A jak net padnie, to niczego nie może sprzedać?
specjalnie_zarejestrowany2
Bolszewicka nowomowa nowy obowiązek nazywa się "ułatwieniem" a pakiet kar dla przedsiębiorców "konstytucją biznesu".
ahim
Nie ma obowiązku wystawiania paragonu, jak klient chce mieć tanio to się nie wystawia nic i spokój. Jedynie na rzecz większości firm, to chcą fakturę, bo sobie odliczą.

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki