Karczewski po wyroku TSUE: Dokonaliśmy rewizji zapisów, ale nie znaczy to, że wcześniej zrobiliśmy źle

2019-06-26 12:46
publikacja
2019-06-26 12:46

Obniżając wiek przejścia w stan spoczynku sędziów SN i NSA byliśmy przekonani co do słuszności tych zmian; dokonaliśmy rewizji tych zapisów, ale nie znaczy to, że uważamy, że wcześniej zrobiliśmy źle - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

/ fot. Mateusz Włodarczyk / ZUMA Press

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w poniedziałek, że przepisy polskiego prawa, które weszły w życie w kwietniu 2018 r. dotyczące obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego naruszają wymogi niezawisłości sędziowskiej.

Marszałek Senatu był pytany na środowym briefingu, czy po poniedziałkowym wyroku TSUE PiS przyzna się do błędu ws. forsowanych przez tę partię przepisów. Pytano go też o planowaną na czwartek wstępną opinię rzecznika generalnego TSUE ws. Krajowej Rady Sądownictwa; Karczewskiego dopytywano, czy uważa, że "Rada może się już pakować, bo PiS będzie musiało wycofać się z tych zmian".

"To nie jest mecz piłkarski, nikt tu nie wygrywa ani nie przegrywa. My wprowadziliśmy zmianę i byliśmy przekonani co do słuszności tych zmian i co do ich zasadności, kierowaliśmy się również oczekiwaniami społeczeństwa, które czekało i czeka na dalsze zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Były głosy krytyczne, przede wszystkim ze środowisk po pierwsze politycznych, po drugie ze środowisk prawniczych. Dokonaliśmy rewizji tych zapisów" - powiedział Karczewski.

"Wcale nie znaczy to, że uważamy, że zrobiliśmy źle; ja uważałem i głosowałem za tymi zmianami i jestem głęboko przekonany, że to było zgodne z moim sumieniem i z oczekiwaniami społecznymi. I gdyby przyszło mi głosować nad podobnymi sprawami, głosowałbym podobnie" - dodał marszałek Senatu.

Jak dodał, w sprawie dotyczącej KRS nie będzie się wypowiadał, bo jak stwierdził "nie jest wróżbitą i nie komentuje rzeczy, co do których nie ma pewności jak się potoczą".

Poniedziałkowe orzeczenie TSUE dotyczy zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, które zakładały m.in. obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów SN i NSA z 70 lat do 65 lat. Skargę do TSUE w tej sprawie złożyła Komisja Europejska. W październiku ub.r. Trybunał wydał postanowienie zabezpieczające. Z kolei w listopadzie ub.r. Sejm, stosując się do postanowienia zabezpieczającego, uchwalił nowelizację, która umożliwiła sędziom SN i NSA, którzy już przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu. Dotyczyło to m.in. I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Komisja Europejska nie wycofała jednak skargi i w poniedziałek TSUE orzekł, że zaskarżone przepisy są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej.

Zapowiedziana na czwartek wstępna opinię rzecznika generalnego TSUE dotyczyć będzie sprawy pytani skierowanych do TSUE przez Sąd Najwyższy a dotyczących m.in. zdolności Krajowej Rady Sądownictwa do wykonywania konstytucyjnego zadania stania na straży niezależności sądów.

W grudniu 2017 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o KRS, która wprowadziła wybór przez Sejm 15 członków KRS - sędziów - na czteroletnią kadencję (poprzednio wybierały ich środowiska sędziowskie). Zgodnie z nowelą każdy klub poselski ma wskazać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów, głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością trzech piątych głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

Pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego dotyczą m.in. tego, czy po przeprowadzonych reformach KRS jest w stanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów w Polsce.

autor: Wiktoria Nicałek

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Panie Karczewski to się nazywa pomroczność jasna.

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki