Kaczyński i Miller chcą nowych wyborów

Prezes PiS Jarosław Kaczyński jest zdania, że kadencja samorządów, które zostały wybrane w niedzielę, powinna być skrócona i powinny zostać rozpisane nowe wybory samorządowe.

Jarosław Kaczyński po wygranych wyborach samorządowych (fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)


Kaczyński spotkał się w środę w Sejmie z szefem SLD Leszkiem Millerem i liderem Polski Razem Jarosławem Gowinem. Politycy rozmawiali o sytuacji powstałej po wyborach samorządowych i problemach przy ogłaszaniu ich wyników.

Jak mówił Kaczyński, uczestnicy spotkania doszli do wielu wspólnych wniosków. "Po pierwsze to, co się dzisiaj dzieje, jest zagrożeniem dla systemu demokratycznego, bo wszystko zapowiada, że będziemy mieli do czynienia z takim wynikiem wyborów, w który naprawdę trudno uwierzyć i nie może być przyjęty jako prawdziwy" - podkreślił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Obok skarg do sądów okręgowych zgłosimy pewne inicjatywy polityczno-prawne w parlamencie - ustawę, która pozwoli przeprowadzić nowe wybory samorządowe - zapowiedział Kaczyński. "Jest także inna możliwość, ale ona wymagałaby współpracy z premierem. Nie spodziewamy się, aby taka współpraca mogła mieć miejsce" - dodał lider PiS.

Dlatego - w jego ocenie - potrzebna jest ustawa, która pozwoli, by obecna kadencja samorządów została bardzo skrócona i "by doszło do nowych wyborów".

SLD popiera stanowisko Prawa i Sprawiedliwości

Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller powiedział po spotkaniu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, że jego partia włączy się w prace legislacyjne, prowadzące do ponownych wyborów. Podkreślił, że żadna siła polityczna nie może przejść do porządku dziennego nad podejrzeniami o sfałszowanie wyborów.

Miller podkreślił, że wybory samorządowe powinny zostać powtórzone. Powodem są błędy na listach wyborczych, duży odsetek głosów nieważnych, słabe zabezpieczenie systemu informatycznego Państwowej Komisji Wyborczej, a także jej nieudolność. Miller dodał, że jeśli Sejm mógł przedłużyć kadencję władz samorządowych, to może ją też skrócić.

Podkreślił, że kadencja nowo wybranych władz samorządowych powinna być jak najkrótsza, aby nowe wybory mogły się odbyć jak najszybciej. Przewodniczący SLD powiedział, że największym problemem nie jest system informatyczny PKW, ale sposób przygotowania kart do głosowania i przeprowadzenia wyborów. Powodem dużej liczby głosów nieważnych było, zdaniem Millera, to, że wyborcy byli zdezorientowani kartami do głosowania, mającymi formę książeczki.

Leszek Miller wyraził rozczarowanie postawą prezydenta Bronisława Komorowskiego. Powiedział, że to on powinien zwołać spotkanie przedstawicieli partii politycznych. Miller przyznał jednak, że zmian legislacyjnych nie da się przeprowadzić w kilkanaście dni. Dodał, że bez względu na to, co się stanie, SLD będzie kontynuować kampanię przed drugą turą wyborów.

Sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski powiedział, że Sojusz zanotował około 60 przypadków, gdy na listach wyborczych nie było jego kandydatów. Odnotowano też inne nieprawidłowości. Gawkowski zapowiedział, że w każdym z takich wypadków SLD złoży do sądu wniosek o unieważnienie wyborów.

PAP/IAR

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~cyu

Pan Miller szaleje , bo juz prawie nikt nie chce ba niego glosowac po tym co bylo w latach 2001-2004...

! Odpowiedz
0 1 ~analityk

Widać uśmiechniętego rewolucjonistę Macierewicza, który sympatyzował z Czegewarą. Ten człowiek całe życie żyje na koszt podatników polskich a jego sponsorzy są za granicą. On chciałby rozsadzić Polskę, to widać słychać i czuć. mam nadzieję, że wyborcy nie wybiorą go w wyborach w przyszłym roku tak jak nie wybrali: Ziobry, Kurskiego, Bielan itd,itd

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~analityk

Kaczyński vel Kalkstein oraz ten Czarnecki -"Obatel" to jest żenada. Ci ludzie kompromitują Polskę. To są nieroby, którzy wszelkimi środkami pchają się do koryta. Ich byt jest przesądzony.Mam nadzieję, że do następnej kadencji Sejmu się nie dostaną. Polacy to nie są ciemni ludzie. O tym przekonali się Ziobro, Kurski, Bielan itd,itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~analityk

Miller powinien najpierw rozliczyć się z pieniędzy otrzymanych od Amerykanów za użyczenie więzień dla Talibów w Kirkutach. I ten człowiek ma prawa krytykować wybory, że są nieuczciwe ?

! Odpowiedz
0 1 ~analityk

Miller powinien najpierw rozliczyć się z dolarów otrzymanych od USA za użyczenie więzienia w Kirkutach dla Talibów. To jest stary hipokryta, który nie służy Polsce ale sponsorom.

! Odpowiedz
0 1 ~analityk

Kaczyński vel Kalkstein jako stary rewolucjonista próbuje destabilizować Państwo jak zwykle.Wiadomo kto sponsoruje tego gościa.

! Odpowiedz
2 0 ~PAG

Polacy mają ostatnie wyjście z opresji PO-PSL-"prezydent" z pożal się Boże, MAJDAN!!!. WSZYSCY NA MAJDAN !!!

! Odpowiedz
0 2 ~Gość1234

Kaczak i Miler komuch to może chcieć ,ja bym chciał żeby obaj znikli z Polskiej polityki raz na zawsze i na wieki wieków .

! Odpowiedz
0 0 ~polskadogorynogami

Panowie, problem niskich obrotów leży gdzie indziej. Kto przy zdrowych zmysłach zainwestuje swoje pieniądze, jak po kupnie waloru goście robią od razu kontrę. Kupisz akcje i topisz. Jest bardzo proste rozwiązanie zakończenia uprzywilejowania naczelnego łobuza, który trzyma giełdę. Podatek od transakcji! Nie będzie mu się opłacało przekładanie z wora do wora. Taki łobuz zwyczajnie wykańcza małych. To oczywiście dotyczy papierów z WIG 20 i części Midwigu. Papiery pozostałe zbrzydły małym z innego powodu. Nasi rodzimi cwaniacy dostrzegli inną żyłę złota. Mianowicie wypychanie w rynek wszystkiego jak leci po wcześniejszym nęceniu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~polskadogorynogami

przepraszam pomyłka

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil