Inżynierowie zaprojektowali generator zasilany bananami

Australijscy inżynierowie opracowali generator energii elektrycznej zasilany bananami. Co więcej, naukowcy mają nadzieję już wkrótce stworzyć pełnowymiarową elektrownię owocową.

Obecnie większość australijskich bananów po prostu się marnuje, ponieważ owoce są za małe lub zbyt obite. Ale już wkrótce sytuacja może ulec diametralnej zmianie, bowiem na pomysł racjonalnego wykorzystania góry uszkodzonych owoców wpadł wykładowca Uniwersytetu Queensland, Bill Clarke. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, naukowcy będą w stanie stworzyć bananową elektrownię, której moc pozwoli zaopatrzyć w energię osiedle ok. 500 domów mieszkalnych.

Australijska Rada Hodowców Bananów zwróciła się do wynalazcy z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu zagospodarowania olbrzymich ilości psujących się owoców. „W regionie North Queensland, występują nadmiary bananów, które mogą być ogromnym źródłem odnawialnej energii” – powiedział dr Clarke. Około jedna trzecia plonów z tamtejszych plantacji bananowych - to ponad 20 tys. ton rocznie – nigdy nie trafia do sprzedaży. Dotychczas owoce te gniły na plantacjach. Tymczasem naukowcowi udało się w warunkach laboratoryjnych uzyskać z nich energię elektryczną, co więcej - dr Clarke zapowiada możliwość wytwarzania owocowych elektrowni na skalę przemysłową. Owoce ulegają rozkładowi w szczelnym zbiorniku, a powstający w procesie gnicia metan wykorzystywany jest do napędzania turbin elektrycznych.

"Na razie nie wiemy, czy banany są ekonomicznym źródłem energii. Parametry mojego eksperymentu zostały tak dobrane, aby określić ilość czasu potrzebną do przekonwertowania bananów na metan oraz to, jak wiele można uzyskać metanu z porcji owoców”. O tym czy banany staną się nowymi „ogniwami” elektrycznymi dr Clarke przekona się dopiero w lutym przyszłego roku. Niestety, wynalazek ma także słabą stronę, do wygenerowania niewielkiej ilości energii potrzeba ogromnych ilości owoców. Aby zasilić domową dmuchawę przez 30 godzin wymagane jest ok. 60 kg bananów.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

GPW: największe wzrosty i spadki

UNICREDIT 59,0000 10,9%
BEDZIN 15,4000 10,0%
SOHODEV 0,5860 8,5%
MABION 60,2000 -17,4%
SANWIL 0,5650 -8,1%
ELZAB 3,0000 -8,0%
Akcje: 151 wzrosło, 136 spadło, 92 bez zmian.
Wolumen: 42 596 222 akcji, obrót: 728 612 285 zł
Aktualizacja: 2019-12-13 17:04:48