Inspektorzy skarbówki chcą broni i materiałów wybuchowych

Sokistów i inspektorów skarbówki ciągnie do broni i materiałów wybuchowych. Chcą z nich korzystać jak policja - czytamy w "Rzeczpospolitej".

O tym, że oczekiwania dotyczące możliwości stosowania broni palnej ma większość z działających w kraju służb, świadczą uwagi zgłoszone do projektu MSW o stosowaniu środków przymusu bezpośredniego. Gazeta dotarła do tych uwag.

Sokiści oraz inspektorzy kontroli skarbowej chcieliby móc używać broni między innymi do ujęcia "określonych kategorii osób, które schroniły się w miejscu trudno dostępnym, a z okoliczności wynika, że mogą użyć broni palnej lub innego niebezpiecznego narzędzia".

 Kalkulator podatkowy Bankier.pl » Kalkulator podatkowy Bankier.pl
"Rzeczpospolita" zauważa, że nie bardzo wiadomo co to oznacza, choć jedno jest pewne.

"Jeżeli ktoś jest w miejscu trudno dostępnym, to jest unieruchomiony i trudno mu uciec. Sokista ma wtedy wezwać policję" - twierdzi MSW i zgadza się na użycie broni przez SOK tylko w razie zamachu na konwój.

"Specyfika funkcjonowania SOK nie uzasadnia przyznania takich uprawnień" - mówi gazecie rzecznik MSW Małgorzata Woźniak.

Zdaniem "Rzeczpospolitej" zaskakują oczekiwania Ministerstwa Finansów, które chce, by inspektorzy kontroli skarbowej mogli stosować środki pirotechniczne do pokonywania między innymi "zamknięć budowlanych".

"Po co inspektorom skarbówki, którzy nie potrafili wykryć afery Amber Gold, prawo do wyważania trotylem drzwi?" - zastanawia się gazeta. MSW nie ma wątpliwości: to środki charakterystyczne dla działań policyjnych.

Z broni chcieliby też móc szerzej korzystać inspektorzy transportu drogowego w razie zamachu na mienie czy na inną osobę. Ale i na to MSW kategorycznie się nie zgadza.

Więcej - w "Rzeczpospolitej".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Rzeczpospolita/kry/dj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~stary wyjadacz

ręce opadają, nieznajomość tematu. sokiści posiadają dłużej niż policja i chodzą z nią do dziś.

! Odpowiedz
0 0 ~voidheart

Kurwa F16 od razu. Nalot dywanowy i już nikt nie będzie fikał do jacka wicka.

! Odpowiedz
0 0 ~Seba

OK niech im dadzą. Tylko te wszelkie formacje nie zdają sobie sprawy jaka to odpowiedzialność. Policja ma broń i często boi się jej użyć gdyż często prawo stanie po stronie przestępcy.
Inna sprawa jest odpowiednie szkolenia a na to potrzeba pieniędzy i tak samo jak w Policji z tym będzie kłopot więc będziemy mieli bandę niewyszkolonych "rewolwerowców".
Jestem praworządnym obywatelem RP i sam posiadam broń palną i wiem jaka to odpowiedzialność. Użyje jej w każdej sytuacji, która zagrozi mi i mojemu mieniu oraz osobom w mojej obecności w celu odparcia bezpośredniego zagrożenia. Ja nie mam dziwnych abstrakcyjnych procedur ze strzałami ostrzegawczymi. Jeżeli działania państwa doprowadza do "legalnego" odebrania mi broni to będę posiadał ją bez oficjalnego zezwolenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~przedszkolak

Taki artykuł w ogóle nie powinien być opublikowany ponieważ publikuje/udawadnia wątpliwe działanie organów policji. Wręcz kompromituje działania policji. Potrzeba inspektorów skarbówku zapewne wynika z tego aby działać samemu bez powiadamiania organów policji z uwagi na możliwe przecieki. Wiadomo, im więcej ludzi zaangażowanych tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś przekaże ostrzeżenie do osób które skarbówka chciała by skontrolować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Mastah

Dziwie sie ze jeszcze czolgow nie maja i bombowcow strategicznych. Banda nieudacznikow i nierobow.

! Odpowiedz
0 0 ~kolo bolo

bardzo umiarkowane oczekiwania, dałbym im jeszcze prawo orzekania i wykonania na miejscu wyroków śmierci za "pzrestępstwa skarbowe" powyżej 59,78 PLN.

! Odpowiedz
0 0 ~kid

Jako obywatel na zasadzie równości konstytucyjnej żądam tego samego dla mnie. BTW skoro mamy tyle służb specjalistycznych, każdą od czego innego, to właściwie po co nam zdegradowana policja.

! Odpowiedz
0 0 ~JAW

Jeszcze trochę i zaczną strzelać do tłumów.

! Odpowiedz
0 0 ~k

jw

! Odpowiedz
0 0 ~Wdowi Grosz

Tylko obywatel coraz bardziej bezbronny...

!
Polecane
Najnowsze
Popularne