Handel na bitcoinowych kontraktach zamiera

Po dość udanym, w ocenie ekspertów, debiucie kontraktów terminowych na bitcoina, dziś handel nimi niemal zamarł. Tymczasem sam bitcoin w poniedziałek wieczorem przypuścił atak na szczyt notowań.

(Coindesk)

W niedzielę po południu na giełdzie Cboe z przytupem wystartowały notowania kontraktów terminowych na bitcoina. W pierwszym dniu notowań kurs styczniowej, najaktywniej handlowanej serii, wzrósł o blisko 25%, a obrót na wszystkich seriach przekroczył 70 mln dol. Jednak już drugiego dnia obrót kontraktami jest o ponad 90% niższy. Jak pokazuje dziennikarz Bloomberga Yuji Nakamura, po pięciu godzinach wtorkowego handlu obrót wyniósł jedynie 2,6 mln dol. w porównaniu do 35 mln dol. w identycznym okresie pierwszej sesji.

Obroty na kontraktach na bitcoina nie sprawiają też wielkiego wrażenia w stosunku do obrotów, jakie notują jego giełdy na całym świecie. W porównaniu do nieco ponad 70 mln dol. obrotu na kontraktach, cały rynek bitcoina zanotował w ciągu ostatnich 24 godzin 11 mld dol. obrotu – wynika z danych dostępnych w serwisie Coinmarketcap.

Efekt spadku obrotów bardzo często jest widoczny na debiutujących na giełdzie spółkach. Wynika to z kumulacji zainteresowania inwestorów debiutującą spółką, które największe jest w czasie procesu sprzedaży akcji w IPO, wzmagana przeważnie prowadzoną przez spółkę kampanią reklamową oferty publicznej oraz na pierwszych sesjach giełdowych, najczęściej właśnie na pierwszej sesji. W przypadku kontraktów na bitcoina nie mieliśmy do czynienia wprawdzie z ofertą publiczną, ale zainteresowanie instrumentem było bardzo mocno wzmagane medialnymi publikacjami. Tak jak w przypadku IPO, tak i tutaj kumulacja zainteresowania nastąpiła na pierwszej sesji. Niestety, ponad 90-procentowy spadek obrotów kontraktami niezbyt dobrze wróży przyszłemu zainteresowaniu tymi instrumentami ze strony inwestorów.

Sam bitcoin w ciągu wczorajszego dnia odpoczywał po tym, jak w niedzielną noc odrabiał straty po niemal 25-procentowym spadku. Dopiero w poniedziałek wieczorem przypuścił atak na ostatnie rekordy notowań. Sukces osiągnął częściowy, bowiem tylko na niektórych giełdach zanotował nowe rekordy. A z dwóch serwisów internetowych liczących indeksy cen bitcoina, tylko Coindesk pokazał rekordowe notowanie na poziomie 17 215,48 dol.

We wtorek o godz. 15:40 indeks cen bitcoina ponownie zbliża się do rekordowych poziomów i wynosi 17 056 dol. – według serwisu Coindesk, na którego danych swoje informacje opiera serwis Bloomberga. Natomiast według serwisu Coinmarketcap indeks cen osiągnął 17 539 dol.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 9 londonern

Do madruska tospiewalemja, ktory pisal cos o generowaniu bitcoina. Juz to pokazuje, ze nie masz zielonego pojecia o tym co to jest. Jesli zas kupiles BTC za 100 zl, to sprzedales go za 40.000 zl i jest OK. A gdzie sprzedales? A chocby na GDAX, ktory ma 13 mln uzytkownikow i ciagle ich przybywa.
Przestan dzieciaku wypisywac bzdety, tylko sie doucz i potem zabieraj glos.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 tospiewalemja

Nie mam pojęcia ? To powiedz mi w którym miejscu się mylę pisząc że aby zrealizować zysk z hipotetycznego wzrostu Bitcoina w PLN albo USD czy EUR to giełda najpierw musi pozyskać te pieniądze od innych wpłacających na tą piramidę ?

Może ty naprawdę wierzysz w to , że właściciele tych giełd charytatywnie skupują BTC i wykładają na to swoje pieniądze ?

Każdy niech robi jak uważa a ja piszę tutaj żeby pewnym osobom uzmysłowić pewne mechanizmy. I z tym dzieciakiem to też nie trafiłeś ...

Rozumiem , że pewnie sam w to zainwestowałeś i a takie osoby jak ja burzą twoje marzenia ale ja się zajmuję rzeczywistością a nie marzeniami...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 8 sel

Coraz więcej przestępców używa tego do prania i przekazywania ..

! Odpowiedz
13 11 unlimitedalways

Na rynku kryptowalut jest sporo ciekawych zjawisk, m.in. rotacja między btc i resztą. Dużo zależy od świeżego kapitału:
http://cenazysk.pl/100-sposobow-na-zdobycie-bitcoin/
Jeśli znajomi nie dają się przekonać do inwestycji, powiedzcie im, że i tak będą w gronie pierwszych kilku procent inwestorów. A co do kontraktów, rozkręcą się... Jak pójdzie wielki short, to i może nawet będzie można taniej kupić?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 tospiewalemja

Naganiacz jaki czy ki diabeł ?

! Odpowiedz
13 29 ajwaj

Futures sa próba choc jakiejkolwiek KONTROLI-sterowania krypto-waluty przez macherów money :)
Jest to oczywiscie sprzeczne z idea i zaletami tejze, noooo to niech se handluja. Choc ja w ten sposób uznali.
Znak czasu - UE bedzie kontrolowac przeplyw gotówki coraz bardziej (nawet kasa na kartach-konfiskata!! :)) Z WYJATKIEM krypto-waluty. Uzasadnienie: "bo sie nie da" :)

https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2017/12/11/eu-will-vorschriften-fuer-reisen-mit-bargeld-drastisch-verschaerfen/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 23 tospiewalemja

Kryptowaluty są genialne. Wynaleźli je ludzie którzy znaleźli sposób na ściągnie z rynku realnych pieniędzy i wymiany ich na ... nie gwarantowane przez nikogo puste zapisy.

Niestety bitcoin czy inne kryptowaluty przestaną być wymienne na inne waluty bardzo szybko.

Problem polega na tym , że każdy liczy na realizację zysków na bitocinie ale żeby do tej realizacji doszło ktoś inny musi kupić te bitcoiny po tak wysokiej cenie . Jeśli to się nie stanie nie będzie pieniędzy na wypłatę tych hipotetycznych zysków bo giełdy ci nie dadzą swoich pieniędzy.

W niedługim czasie może dojść do sytuacji, że za swoje bitcoiny będziesz mógł kupić co najwyżej nowy miecz do walki z wirutalnymi smokami w grze...

Prosty przykład:

Generujesz sobie 1 BTC albo kupujesz go . Załóżymy , że kosztowało cię to 100 zł.

Giełdy pompują kurs (proszę pamiętać , że te giełdy to nie są giełdy takie jak GPW tylko prywatne małe firmy bez żadnych gwarancji) i nagle BTC osiąga na nich wartość 1 miliona zł. Ty dałeś 100 zł teraz jest warte milion więc chcesz sprzeda twojego 1 BTC i dostać milion zł. Tutaj zaczyna się kłopot bo giełda sama z siebie nie produkuje pieniędzy więc żeby wypłacić ten 1 mln złotych najpierw ta giełda musi od kolejnych "inwestorów" go zebrać . Zupełnia jak w piramidzie finansowej...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 2 sel

Można spokojnie zablokować przekazywanie bo to musi iść po internecie i oczywiście zakazać w każdej chwili obrotu tą piramidą finansowa ZAPISKÓW CYFROWYCH..

! Odpowiedz
1 8 azkanel odpowiada tospiewalemja

a myślisz ze ktoś jest zapłacić tyle ile jest warty apple na giełdzie? jak wszyscy chcieliby w jednym momencie sprzedać akcje to ile by było warte ? pewnie z 50 mln usd a nie tyle na ile wyceniają

! Odpowiedz
6 7 tospiewalemja odpowiada sel

Wystarczy, że rząd jakiegoś kraju zakazuje kryptowalut i żaden legalnie działający podmiot nie ma prawa przyjmować zapłaty więc to się staje bezużyteczne. Dodatkowo banki wypowaiadają rachunki giełdom kryptowalut i nie można ich wymienić na złotówki. Pozostaje wymiana krypotwaluty na zagranicznej giełdzie na inną walutę obiegową a potem wymiana jej na złotówki .. tylko czy to jest "ułatwienie" potrzebne normalnym ludziom ?

Wszyscy krytykują obecny system finansowy bo pieniądze drukuje bez pokrycia i kontrolowany ale bez problemu wpłacają kasę na jakieś BTC nie wiadomo komu , bez żadnych gwarancji wierząc naiwnie że ktoś to stowrzył dla idei ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,41% 3,9504
2020-02-21 22:59:00
EUR/PLN 0,16% 4,2853
2020-02-21 22:59:00
EUR/USD 0,56% 1,0847
2020-02-21 22:59:00
CHF/PLN 0,11% 4,0343
2020-02-21 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil