REKLAMA

Getin Bank musi oddać klientom pieniądze

Wojciech Boczoń2019-04-01 13:07, akt.2019-04-02 09:33analityk Bankier.pl
publikacja
2019-04-01 13:07
aktualizacja
2019-04-02 09:33

UOKiK stwierdził, że bank nienależycie informował klientów o wprowadzanych podwyżkach i zmianach w regulaminach – nie wskazywał podstaw prawnych, a dokumenty nie były dostarczane na trwałym nośniku. Teraz Getin ma zwrócić klientom pieniądze.

Sprawa dotyczy powiadomień z lat 2014-2016. Jak ustalił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w tym czasie bank dokonywał zmian w cennikach, ale nie wskazywał podstaw prawnych, które umożliwiały ich dokonanie oraz okoliczności faktycznych, które powodowały takie zmiany. Dodatkowo informacje przesyłane były wyłącznie za pośrednictwem bankowości internetowej, co w ocenie urzędu antymonopolowego nie spełnia wymogów trwałego nośnika. Zgodnie z postanowieniem UOKiK z dnia 5 września 2018 r. , bank został zobowiązany do rozliczenia się z klientami i zwrotu części pobranych opłat. Podobne decyzje zapadły także w stosunku do kilku innych banków.

/ fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

Jak informuje bank w komunikacie wysłanym do klientów pod koniec marca 2019 r., na zwrot mogą liczyć osoby, które podpiszą w placówce bezpłatny aneks. Zawarcie aneksu umożliwi bankowi dokonanie indywidualnego rozliczenia opłat i prowizji wprowadzonych do cenników w latach 2014-2016. Bank zweryfikuje wysokość pobranych opłat pobranych w okresie od wprowadzenia zmian do momentu zawarcia aneksu. Jeśli okaże się, że pobierał od klienta podwyższone opłaty w stosunku do tych, które obowiązywały przed wspomnianą zmianą cennika, to zwróci nadpłatę. Jeśli takiej nadpłaty nie będzie, bank poinformuje o tym klienta.

Klienci, którzy nie podpiszą aneksu, nie będą mogli dokonać indywidualnego rozliczenia z bankiem. Aneks może zostać zawarty w dowolnej placówce banku w terminie 2 miesięcy od otrzymania wiadomości z banku.

Bank informuje ponadto, że zdecydował się na przyznanie rekompensaty pod postacią zwolnienia przez okres 2 kolejnych miesięcy począwszy od 17 czerwca 2019 r. do 19 sierpnia 2019 r. z opłat za przelewy złotowe dokonane w placówce na dowolne inne konto w polskim banku. Z rekompensaty mogą skorzystać osoby, które w latach 2014-2016 zostały poinformowane o zmianach cennika w formie elektronicznej.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
pytek21
Pan Boczon autor tekstu pewnie ma chorom curke i nie miał czasu pisać wiec przedrukowal info sprzed 5 miesiecy
staryznajomy
Tym bardziej, ze jest to 1 kwietnia nie pisze sie bzdur czy starych info rzucajac na pierwszą strone jakby to byl jakis news. rownie dobrze jakby napisali KGHM upada, musi utworzyc rezerwe na dlugi nw wysokosci 20 mld zl. ! Ech bankierzyna oplacony...
sel
Dokładnie wszystkie państwowe banki i firmy dostarczające media tak robią i nie płacą kar ani nie zwracają kasy klientom.., at o przykład manipulacji kursem..
makler37
I pyk zgłoszenie do KNF za próbę manipulacji kursem. Dziękuje i dobranoc
staryznajomy
Panie Bocz9n kiedy UOKIK to stwierdził ? Może warto podać jakaś datę bo inaczej z rzetelnością dziennikarską nie ma to nic wspolnego. Zakrawa to o manipulacje! Ale była okazja do dokupienia akcji z C/WK poniżej 0,2 !
pytek21
to jest żenujące do wy redaktory bankiera robicie. To jest jawna próba sterowania kursem. Info jest sprzed 4 miesięcy a wy nagle wrzucacie to na główną stronę.
Ile wam za to zapłacili?????

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki