Getback mocno tanieje. Pieniędzy wciąż brakuje?

Getback, jedna z największych spółek windykacyjnych na polskim rynku, ogłosił w zeszłym tygodniu plany przeprowadzenia ogromnej (w skrajnym wariancie) emisji akcji. Pieniędzy potrzeba jednak jeszcze więcej, spółka emituje bowiem kolejne obligacje i zaciąga duże kredyty. Akcje z kolei, w zaledwie dwa dni, potaniały już o blisko 30 proc., a Getback został liderem naszego rankingu popularności.

(fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl)

W piątek, 2 marca, zarząd GetBacku poinformował o zamiarze wystąpienia do Walnego Zgromadzenia z wnioskiem o podwyższenie kapitału zakładowego. Zarząd podał, że zamierza wystąpić do WZA z projektami dwóch uchwał. Pierwsza ma dotyczyć podwyższenia kapitału zakładowego o nie więcej niż 19 999 999 akcji zwykłych na okaziciela (Uchwała nr 1), druga natomiast dotyczy upoważnienia zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego o kolejne akcje, a dokładnie o nie więcej niż 50 000 000 akcji zwykłych na okaziciela (Uchwała nr 2).

Akcje wyemitowane w drugiej transzy (Uchwała nr 2) zostaną dopuszczone do obrotu giełdowego dopiero po przejściu procedury przed Komisją Nadzoru Finansowego i zatwierdzeniu prospektu emisyjnego. Ponadto najpierw musi się zakończyć emisja opisana w Uchwale nr 1. Zarząd zostałby wtedy upoważniony przez Walne Zgromadzenie do dokonania jednego lub kilku podwyższeń kapitału zakładowego GetBacku o kwotę nie większą niż 2 500 000 zł poprzez emisję nie więcej niż 50 000 000 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 0,05 zł każda.

Obie emisje mają jednak trafić wyłącznie do wybranych inwestorów, którzy wylegitymują się posiadaniem co najmniej 0,5 proc. akcji w kapitale zakładowym GetBack. Taka liczba akcji, przy kursie sprzed ogłoszenia emisji, miała wartość aż 8 mln zł, przeciętny Kowalski został zatem w tym przypadku całkowicie pominięty.

Akcjonariat spółki GetBack
Nazwa Liczba akcji
DNLD Holding 60 070 558 (60,07%)
Nationale-Nederlanden OFE 5 933 700 (5,93%)
Pozostali 33 995 742 (34%)

Inwestorzy negatywnie odebrali komunikat o planowanej emisji akcji. Pierwsza sesja zamknęła się spadkiem o ponad 20 proc., a dziś akcje nadal tanieją (nawet o blisko 10 proc.). Reakcja rynku nie zaskakuje, bo potencjalne emisje mogą mocno rozwodnić kapitały obecnych akcjonariuszy. Spółka planuje wyemitować łącznie do 70 mln akcji, podczas gdy obecnie jej kapitał zakładowy dzieli się na 100 mln akcji. Warto także dodać, że GetBack błyskawicznie stał się najpopularniejszą spółką w rankingu Bankier.pl.

(Bankier.pl)

„Głównym celem pozyskania kapitału jest dalsze umacnianie pozycji lidera w Polsce poprzez efektywne wykorzystanie nadarzających się korzystnych możliwości inwestycyjnych w portfele wierzytelności lepszej jakości, a także wzrost rentowności dzięki obniżeniu kosztów finansowaniu, w szczególności dzięki zagranicznym źródłom finansowania dłużnego. Zaproponowane rozwiązanie stwarza idealną platformę do znacznego wsparcia modelu biznesowego spółki przez istotne zwiększenie zaangażowania w naszym akcjonariacie długoterminowego inwestora lub inwestorów strategicznych” - tłumaczył Konrad Kąkolewski, prezes zarządu GetBack.

Emisja ta, a w szczególności jej skala, okazała się jednak ogromnym zaskoczeniem, tym bardziej, że zarząd spółki w tej sprawie (aż do teraz) całkowicie milczał. Na dużą naganę zasługuje również fakt, że przy emisji pominięto całkowicie interes mniejszych udziałowców. Pogrubione poniżej (przez nas) słowa wyjęte wprost z komunikatu spółki mówią chyba wszystko o podejściu zarządu do drobnych akcjonariuszy:

„Jednocześnie zarząd postulować będzie, aby pozbawić w całości dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru do objęcia akcji emitowanych na podstawie Uchwały nr 1 oraz Uchwały nr 2. W ocenie zarządu działanie takie jest uzasadnione i zgodne z interesem GetBack z uwagi na fakt, że emisja akcji w drodze subskrypcji prywatnej stanowi najszybszy i najbardziej efektywny sposób pozyskania kapitału, a tym samym umożliwia podjęcie niezwłocznych działań mających na celu wykorzystanie okresu koniunktury na rynku i przeprowadzenie podwyższenia kapitału zakładowego w stosunkowo krótkim terminie” – podano.

Pieniędzy wciąż zbyt mało?

Jak się jednak okazuje, nawet tak duża emisja akcji nie będzie w stanie zapewnić wystarczającego finansowania dla spółki. Może to niepokoić, tym bardziej, że z tego źródła ma zostać pozyskany aż 1 mld zł. O tym, że to nadal zbyt mało świadczy fakt, że GetBack poszukuje obecnie środków na niemal wszystkie dostępne sposoby. Oprócz wspomnianej emisji akcji, spółka przydziela kolejne serie obligacji, a do tego zaciąga bardzo duże kredyty w wysokości nawet do 250 mln zł. Nadzieja jedynie w tym, że spółce być może uda się w końcu obniżyć bardzo wysokie koszty finansowania i pozyskać kapitał w nieco tańszy sposób niż dotychczas.

Adam Hajdamowicz

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 sadinternetowypl

Tak wyglądaja proponuje ugodowe od firm windykacyjnych https://www.youtube.com/channel/UCTmFnw6tElyUtxqb3xpTgNA

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 6 mec_mik59

... "a tym samym umożliwia podjęcie niezwłocznych działań mających na celu wykorzystanie okresu koniunktury na rynku i przeprowadzenie podwyższenia kapitału zakładowego w stosunkowo krótkim terminie” " ; szczególnie " celu wykorzystanie okresu koniunktury na rynku ". Polecam książkę Benjamina Grahama: Inteligentny Inwestor. Graham to nauczyciel Buffetta. IPO, ha, ha ha. Powyższe akapity w cudzysłowie, to dopiero powinny być pogrubione do kwadratu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
24 6 mini24

Słuchajcie wiadomo, że Prezes zagrał nie fer, bo góra tydzień temu był z nim wywiad gdzie padło pytanie o emisje na co odpowiedział, że to zależy od właścicieli. Minął tydzień zarząd rekomenduje emisję. słabe to było straszenie. niemniej absolutnie nie zgadzam sie z tym, że będzie miało miejsce rozwodnienie kapitału, co ten bankier pisze. jeśli nowe akcje trafią do tych co mają powyżej 0.5% to i tak potencjalnie zyskają fundusze które mają GB oraz największy akcjonariusz. więc jakie rozwodnienie? Jeśli zaś akcje miałyby trafić do inwestorów strategicznych z USA itp to przecież to też by nie była zła decyzja, otwierałoby to możliwość pozyskania może jakiegoś inwestora branżowego czy też przede wszystkim do znacznego obniżenia kosztów finansowania. teraz obligacje sprzedają po 3m WIBOR plus 4% a załatwili kredyt na 250 mln za 3m WIBOR plus 1,75%, oznacza to spadek kosztów finansowania w skali roku z ok 6% do 3,5%. Jakby sytuacja spółki była słaba to przecież nikt by im nie dał ratingów to raz a dwa nie ulokowaliby by takiej ilości akcji. Jeśli chcą wyciągnąć 1mld to akcje by musiały pojść po ok 14,5 zł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 41 iluminat

Nie wiesz co piszesz -nie takie spółki na naszej bananowej giełdzie taniały po 95 % w ciągu kilku lat ! to gó..no też straci dużo -zobaczysz. Najlepiej omijać szerokim łukiem właśnie takie dziadostwa !!!. Co to za "firma " pasożyt czepiający się wszystkiego co złe i nie spłacalne.

! Odpowiedz
10 30 slc350

DLatego na GPW się nie inwestuje...........

! Odpowiedz
10 53 iluminat

Przy debiucie pisałem ,że jest to SYF nad SYFAMI i nadal zdania nie zmieniam !!!. Samo ich głupawe działanie -zagrywki z dłużnikami to istny cyrk. Od Ludzi zmarłych chcą egzekwować należności i wydzwaniają po rodzinie znajomych itd. na dodatek nie udzielają odpowiedzi za co dług .Nawet naszczeć na to g ó ...o nie warto. Tyle w temacie o tym SYFIE.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
34 19 bmiara

Komuś tutaj chyba mocno getback zaszedł za skórę. Proponuję oddawać co winien, to nie będziesz miał z nimi do czynienia :)

A swoją drogą, z perspektywy inwestora im spółka windykacyjna jest bardziej agresywna tym lepiej. Oczywiście w ramach dozwolonych prawem.

! Odpowiedz
0 59 rumuns

Najgorsze jest to, że fundy dużo prędzej wiedziały o planach emisji. Drobnych poinformowano na końcu i fundy to łatwo wykorzystały waląc akcjami w rynek. Nikt nie wiedział czemu kurs mocno spada, tylko wybrani wiedzieli co się dzieje.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,61% 55 994,68
2019-12-06 17:15:02
WIG20 -0,91% 2 073,11
2019-12-06 17:15:00
WIG30 -0,49% 2 380,65
2019-12-06 17:15:00
MWIG40 0,32% 3 829,04
2019-12-06 17:15:01
DAX 0,86% 13 166,58
2019-12-06 17:37:00
NASDAQ 1,00% 8 656,53
2019-12-06 22:03:00
SP500 0,91% 3 145,91
2019-12-06 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.