REKLAMA

Fiskus sprawdzi nasze dane na OLX, Allegro i Vinted. Skarbówka dowie się, co i za ile sprzedajemy

Dominika Florek2023-03-09 09:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-09 09:45

Zbliża się koniec handlowego eldorado w sieci. Skarbówka przyjrzy się produktom i usługom, które podatnicy sprzedają za pośrednictwem portali sprzedażowych. Pod lupę fiskusa trafią również ogłoszenia o najmie mieszkania, garażu oraz miejsca postojowego. Rząd pracuje nad implementacją do polskich przepisów unijnej dyrektywy.

Fiskus sprawdzi nasze dane na OLX, Allegro i Vinted. Skarbówka dowie się, co i za ile sprzedajemy
Fiskus sprawdzi nasze dane na OLX, Allegro i Vinted. Skarbówka dowie się, co i za ile sprzedajemy
fot. Stock-Asso / / Shutterstock

Skarbówka zajrzy do wirtualnych portfeli podatników. Już wkrótce fiskus otrzyma dane z platform internetowych umożliwiających sprzedaż albo wynajem produktów, tj. Airbnb, OLX, Vinted czy Allegro dotyczące liczby i kwoty dokonanych transakcji. Tym sposobem sprawdzi, czy dochód uzyskany np. z najmu mieszkania jest wskazany w rocznym rozliczeniu PIT

Operatorzy platform cyfrowych będą przekazywać szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) informacje o sprzedawcach, którzy zawierali transakcje za pośrednictwem ich serwisów. Wśród danych, które będą trafiały do skarbówki, są m.in. dane identyfikacyjne sprzedawcy, numer rachunku bankowego oraz kwota uzyskana w ramach transakcji

Platformy sprzedażowe będą mieć obowiązek przekazywania danych dotyczących: najmu nieruchomości, najmu środków transportu, sprzedaży towarów i usług świadczonych osobiście przez osobę fizyczną działającą na rzecz lub w imieniu podmiotu wykonywaną za pośrednictwem platformy na żądanie użytkownika online lub fizycznie offline po umożliwieniu jej wykonania za pośrednictwem platformy oraz najem środka transportu. Skarbówka otrzyma dane dotyczące nie tylko mieszkań lub domów wystawionych na wynajem, ale również miejsc parkingowych oraz garaży oferowanych za pośrednictwem platform internetowych. 

Projekt ustawy przewiduje wyjątki. Operatorzy platform cyfrowych nie będą przekazywać danych podatników, którzy w ciągu roku wystawili mniej niż 30 ofert w danym serwisie. Obowiązek raportowania nie będzie dotyczył również tych osób, których łączne dochody na platformie nie przekroczyły 2000 euro rocznie.

Projekt ustawy o podatkowych obowiązkach sprawozdawczych operatorów platform cyfrowych nakłada na nich obowiązki sprawozdawcze wobec organów Krajowej Administracji Skarbowej oraz dostosowuje obecne przepisy do unijnej dyrektywy DAC7. Celem wprowadzenia nowych przepisów jest uszczelnienie systemu podatkowego, a tym samym zwiększenie wpływów do budżetu państwa. 


Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (25)

dodaj komentarz
jas2
Widzę na forum sporo zwolenników oszustw podatkowych.

Niepłacenie podatków jest szkodliwe dla państwa, ale bardziej szkodliwe dla gospodarki.

Jeśli część podmiotów działających na rynku płaci podatki a część ich nie płaci, to konkurencję wygrywają firmy oszukujące, a nie firmy lepsze.
To prowadzi do bankructwa firm
Widzę na forum sporo zwolenników oszustw podatkowych.

Niepłacenie podatków jest szkodliwe dla państwa, ale bardziej szkodliwe dla gospodarki.

Jeśli część podmiotów działających na rynku płaci podatki a część ich nie płaci, to konkurencję wygrywają firmy oszukujące, a nie firmy lepsze.
To prowadzi do bankructwa firm lepszych, posiadających lepszą organizację pracy i lepsze produkty.
Takie państwo nie ma szans na rozwój.
niepejsiaty_polak
The Police : " Every Breath You take". The Fiskus : " Every Shit You sell ".
akrystian
FB Marketplace i olać to dziadostwo i złodziejstwo.
maxykaz
Panie Fiskusie. Jest afera w NCBiR. A sorki wy swoich nie łapiecie.
janmieszak
Jak gospodarka ma rosnąć? Jak przedsiębiorcy mają zarabiać i płacić podatki? Zero stabilności prawnej i podatkowej. U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani Jak gospodarka ma rosnąć? Jak przedsiębiorcy mają zarabiać i płacić podatki? Zero stabilności prawnej i podatkowej. U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emeryrtura nie jest Ci potzrebnaJest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
qart
CLUE: " Rząd pracuje nad implementacją do polskich przepisów unijnej dyrektywy"
I tak UE kawałek po kawałku będzie nadzorować każdy nasz ruch i decydować o WSZYSTKIM :-(
infinityhost
Co najwyżej wiedzieć o każdym ruchu.
faramir_z_gondoru
A Wy się z krajów totalitarnych śmiejecie...
test_321
I bardzo dobrze, chcesz sprzedać stare buty na allegro? Musisz mieć działalność, konto firmowe, płacić vaty i inne rzeczy przez co najmniej 3 miesiące. Tylko kontrolą i przemocą buduje się szczęśliwe społeczeństwo.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki