Zbliża się koniec handlowego eldorado w sieci. Skarbówka przyjrzy się produktom i usługom, które podatnicy sprzedają za pośrednictwem portali sprzedażowych. Pod lupę fiskusa trafią również ogłoszenia o najmie mieszkania, garażu oraz miejsca postojowego. Rząd pracuje nad implementacją do polskich przepisów unijnej dyrektywy.


Skarbówka zajrzy do wirtualnych portfeli podatników. Już wkrótce fiskus otrzyma dane z platform internetowych umożliwiających sprzedaż albo wynajem produktów, tj. Airbnb, OLX, Vinted czy Allegro dotyczące liczby i kwoty dokonanych transakcji. Tym sposobem sprawdzi, czy dochód uzyskany np. z najmu mieszkania jest wskazany w rocznym rozliczeniu PIT.
Operatorzy platform cyfrowych będą przekazywać szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) informacje o sprzedawcach, którzy zawierali transakcje za pośrednictwem ich serwisów. Wśród danych, które będą trafiały do skarbówki, są m.in. dane identyfikacyjne sprzedawcy, numer rachunku bankowego oraz kwota uzyskana w ramach transakcji.
Platformy sprzedażowe będą mieć obowiązek przekazywania danych dotyczących: najmu nieruchomości, najmu środków transportu, sprzedaży towarów i usług świadczonych osobiście przez osobę fizyczną działającą na rzecz lub w imieniu podmiotu wykonywaną za pośrednictwem platformy na żądanie użytkownika online lub fizycznie offline po umożliwieniu jej wykonania za pośrednictwem platformy oraz najem środka transportu. Skarbówka otrzyma dane dotyczące nie tylko mieszkań lub domów wystawionych na wynajem, ale również miejsc parkingowych oraz garaży oferowanych za pośrednictwem platform internetowych.
Projekt ustawy przewiduje wyjątki. Operatorzy platform cyfrowych nie będą przekazywać danych podatników, którzy w ciągu roku wystawili mniej niż 30 ofert w danym serwisie. Obowiązek raportowania nie będzie dotyczył również tych osób, których łączne dochody na platformie nie przekroczyły 2000 euro rocznie.
Projekt ustawy o podatkowych obowiązkach sprawozdawczych operatorów platform cyfrowych nakłada na nich obowiązki sprawozdawcze wobec organów Krajowej Administracji Skarbowej oraz dostosowuje obecne przepisy do unijnej dyrektywy DAC7. Celem wprowadzenia nowych przepisów jest uszczelnienie systemu podatkowego, a tym samym zwiększenie wpływów do budżetu państwa.